Dziecko a muzyka – jaki instrument jest odpowiedni?

pianino

Dzieci w dzisiejszych czasach mają dużo szczęścia, ponieważ mogą spełniać swoje marzenia i realizować się już w tak młodym wieku. Kiedyś młodzi ludzie nie mieli takich możliwości i dlatego dzisiaj, jako rodzice pragną swoim dzieciom udostępnić wszystkie opcje, o jakich można pomyśleć. Już same szkoły i przedszkola oferują bardzo dużo różnych zajęć.

Niektóre z nich realizuje się w ramach zajęć szkolnych, za inne zaś trzeba dodatkowo zapłacić i odbywają się one już po godzinach lekcyjnych. Dzieci uczestniczą w nich indywidualnie, lub częściej w grupach zorganizowanych i prowadzący spotyka się z nimi w szkole lub w młodzieżowym domu kultury na ich osiedlu mieszkaniowym.

Indywidualne zajęcia pozalekcyjne z muzyki

Wielu rodziców nie poprzestaje jednakże na tym i zapisują oni swoje pociechy na indywidualne zajęcia pozalekcyjne, które odbywają się w domach lub w innych miejscach. Młodzi ludzie mogą się zdecydować na zajęcia, o jakich tylko pomarzą. Istnieje możliwość uczestnictwa w lekcjach śpiewu, tańca, baletu, czy też języków obcych. Niezwykle popularne są ostatnimi czasy lekcje pianina i jazdy na łyżwach figurowych. Wielu rodziców obserwuje predyspozycje swoich dzieci już od najmłodszych lat i jest w stanie wychwycić, czy młody człowiek ma talent do muzyki i słuch muzyczny, czy też jest zwinny i szybki i nadaje się na sportowca. Niestety, rodzice bardzo często nie konsultują z dziećmi swoich zamiarów i sami decydują o tym, na jakie zajęcia pozalekcyjne młodego człowieka najlepiej zapisać. Jeśli chodzi o zajęcia muzyczne, my proponujemy zapisać dziecko do szkoły muzycznej.

Bywa, że dziecko uczestniczy w kilku różnych zajęciach i już od najmłodszych lat uczy się gry na pianinie, tańca towarzyskiego i dwóch różnych języków obcych, znajdą się oczywiście dzieci, którym sprawi to radość i frajdę, ale bywają takie, które będą się zwyczajnie bardzo męczyć. Warto jest zawsze pytać młodego człowieka o zdanie, kiedy chcemy go zapisać na jakiekolwiek zajęcia. Za wcześnie jeszcze na to, żeby kilku lub kilkunastolatek uczył się czegoś na poważnie i wiązał z tym swoją przyszłość zawodową. Najczęściej taki błąd popełniają rodzice młodych sportowców i muzyków, którzy uważają, że talent trzeba ćwiczyć już od najmłodszych lat. Jest to oczywiście prawdą, ale dane zajęcie musi koniecznie sprawiać dziecku przyjemność i satysfakcję.

pianino klawisze

Wspólna nauka wspomaga szybkość przyswajania wiedzy

Warto również pomyśleć o tym, aby dziecko zapisać na dane zajęcia razem z kolegą lub koleżanką z klasy albo z rodzeństwem. Takie wspólne pasje są bardzo przyjemne, a przy okazji ułatwia to znacznie logistykę całego przedsięwzięcia dla rodziców. Mogą się oni bowiem umawiać i odwozić wzajemnie swoje dzieci na zajęcia oraz odbierać je z nich. Nic nie powinno się robić jednak na siłę i namawiać dziecko do uczestnictwa w określonych zajęciach, na przykład rysunku, ponieważ jego znajomi tam uczęszczają. Lepiej jest postawić na wybór naszej pociechy lub całkowicie zrezygnować z zajęć dodatkowych. Pamiętajmy o tym, że dzieciństwo to jedyny okres beztroski w naszym życiu i warto postarać się, aby nasze dziecko zapamiętało go jak najlepiej, właśnie dzięki nam i naszym staraniom o to dzieciństwo.