Hospicjum domowe – co trzeba wiedzieć

Starszy pan

Hospicjum domowe dla dorosłych ma pod opieką osoby chore, które znajdują się w odległości do 30 kilometrów od miejsca rezydowania hospicjum . Zakres działań hospicjum domowego dla dzieci to 100 kilometrów. Warto mieć na uwadze, że przypadki chorobowe spełniające kryteria do dostania się pod opiekę paliatywno-hospicyjną różnią się w przypadku dzieci i osób powyżej 18 roku życia.

Chory pod opieką hospicjum domowego pozostaje w swoim domu. Po zgłoszeniu się – można to zrobić w samym hospicjum lub drogą telefoniczną – pierwszej  z wizyt lekarza można oczekiwać w dniu zgłoszenia lub w terminie uzgodnionym z chorym i / lub jego najbliższymi.

Lekarz przychodzi   z wizytą statystycznie raz ma tydzień (nie mniej niż 2 razy na miesiąc), pielęgniarka  zaś– 3 razy w tygodniu (minimum 2 razy na tydzień), a inni działacze (fizjoterapeuta, psycholog, osoby z wolontariatu) – zależnie od potrzeb.

Wolontariusze zazwyczaj odwiedzają chorych tak często, jak wymaga tego sytuacja. Personel hospicjum domowego może każdego dnia dawać porady drogą telefoniczną, ale w razie nagłej sytuacji, może złożyć wizytę w domu chorego. Każdy z pacjentów dostaje informacje związane z kontaktem telefonicznym z lekarzem i pozostałym personelem medycznym, a ilość wizyt dostosowywana jest do potrzeb chorego.

Chory będący pod opieką hospicjum domowego ma możliwość nieodpłatnego pożyczenia urządzeń i sprzętu medycznego (np. materace przeciwodleżynowe, aparatu tlenowego, kule, wózki inwalidzkie itp.)

Z hospicjum domowego mogą mieć pożytek także dzieci poniżej 18. roku życia, które chorują na nowotwory i innego rodzaju nieuleczalne choroby, które są wynikiem czynników zakaźnych, destrukcji ośrodkowego układu nerwowego,skrzywienie układu nerwowego, warunki genetyczne, czy zespołami ciężkich, skomplikowanych niepełnosprawności wrodzonych.

Opieka z ramienia hospicjum domowego stworzona jest dla chorych, którzy mają conajmniej jednego opiekuna, który sprawuje wobec nich opiekę przez całą dobę, oraz tych pacjentów, wobec których nie planowane jest leczenie mające na celu przedłużenie życia (na przykład chemioterapia).

Starszy mężczyzna

Czy hospicjum domowe to dla mnie / chorego właściwa opcja?

Podejmując decyzję o domowej opiece paliatywnej dla siebie albo Twojego bliskiego, musisz zadać sobie pytania takie jak:

  • Jaki stopień ważności chory przypisuje obecności w domu wśród rodziny i przyjaciół?
  • Czy bliscy chorego mają możliwości, by w warunkach domowych zapewniać pomoc choremu całą dobę, wziąwszy pod uwagę, że będzie potrzebna opieka przez cały dzień?
  • Czy bliscy chorego mają świadomość, że będą musieli opiekować się chorym w warunkach domowych, podawać mu medykamenty, poruszać się, korzystać z toalety, podawać jedzenie i napoje? Czy są w stanie to udźwignąć?
  • Czy dom jest łatwo dopasować do potrzeb chorego? Czy jest odpowiednio dużo przestrzeni na wstawienie na przykład łóżka szpitalnego, jeśli sytuacja będzie tego wymagała?

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy klinice CM Sanitas – zapewniającej usługę hospicjum domowego.

You Might Also Like