Jak często powinno się odwiedzać ginekologa?

Wizyty u ginekologa nie kojarzą się kobietom z niczym przyjemnym i choć dbałość o zdrowie intymne jest dla każdej kobiety niezwykle ważna, wstyd przed lekarzem i koniecznością rozebrania się do badania często powodują dużą niechęć do kolejnej wizyty. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w przypadku tak wrażliwych narządów płciowych regularne pojawianie się w gabinecie ginekologa jest naprawdę zdrowym i wartym wyrobienia nawykiem, dzięki któremu można ustrzec się wielu chorób i zminimalizować dokuczliwe objawy już w początkowym stadium. Jak często powinno się odwiedzać ginekologa i z jakimi problemami warto się do niego zgłaszać?

Jak często chodzić do ginekologa?

Nowotwory narządów kobiecych zajmują jedno z pierwszych miejsc w rankingach zgonów, dlatego też jednym z powodów regularne wizyty u ginekologa są tak istotne i zalecane kobietom niezależnie od ich wieku, statusu związku czy predyspozycji do chorób narządów rozrodczych. Każda kobieta, która świadomie dba o swoje zdrowie i chce poczuć pewność, że wszystkie elementy jej ciała działają prawidłowo powinna widzieć wizytę u ginekologa jako badanie tak rutynowe jak wizyty u dentysty czy lekarza pierwszego kontaktu. Nawet, jeśli żadne objawy nie wskazują na nieprawidłowości cyklu ani możliwość pojawienia się choroby, skontrolowanie stanu narządów co najmniej raz do roku jest naprawdę dobrym pomysłem.

Pierwsza wizyta u ginekologa nie powinna być opóźniana bardziej, niż to konieczne – choć młode dziewczęta mogą stresować się wizytą u ginekologa, warto przyzwyczajać je do zwyczaju regularnego odwiedzania lekarza najpóźniej w momencie rozpoczęcia przez nie współżycia. Oczywiście wcześniejsza pierwsza wizyta będzie konieczna też w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, w tym bardzo wczesnej miesiączki lub nie pojawienia się jej u dziewczyny po ukończeniu 16 roku życia. Powodem do odbycia pierwszej wizyty u ginekologa mogą być też bardzo nieregularne krwawienia lub dolegliwości bólowe w dole brzucha – coraz więcej młodych dziewczyn cierpi dziś na endometriozę i torbiele jajników, które należy wziąć pod kontrolę jak najszybciej.

W przypadku braku jakichkolwiek problemów zdrowotnych związanych z narządami płciowymi, kobiety mogą z powodzeniem rozłożyć częstotliwość wizyt u ginekologa do jednej wizyty na rok. Częstotliwość ta zwiększy się oczywiście w przypadku przyjmowania przez kobietę antykoncepcji doustnej, w przypadku której lekarz nie może przepisać zapasu tabletek hormonalnych na cały rok plus konieczne jest kontrolowanie wpływu tych hormonów na zdrowie kobiety. Regularne wizyty u ginekologa to także szansa na regularne cytologie, które pozwolą na wczesne wykrycie zmian w szyjce macicy.

Częste wizyty u ginekologa – profilaktyka walki z rakiem i chorobami układu rozrodczego

Choć narządy płciowe kobiety dość dobrze radzą sobie z samodzielnym oczyszczaniem się w czasie trwania cyklu, kontrolowanie niebezpiecznych zmian jest w ich przypadku znacznie trudniejsze niż u mężczyzn, którzy swoje narządy płciowe mogą oglądać pod każdym kątem. Niestety, nowotwory układu rozrodczego u kobiet są obecnie jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu raka i ich wczesne wykrywanie może być skutecznym sposobem zmniejszenia tej liczby. Z tego też powodu regularne wizyty u lekarza, badania takie jak cytologia czy USG a także szczere rozmowy o niepokojących objawach są zalecane kobietom w każdym wieku. Cytologię wykonuje się standardowo co trzy lata (w takiej częstotliwości refunduje ją NFZ), choć kobiety korzystające z prywatnych wizyt u ginekologa mogą liczyć na badanie częściej, jeśli lekarz ma w ich przypadku podejrzenia podwyższonego ryzyka pojawienia się niepokojących zmian.

Wybór właściwego ginekologa to jedna z najważniejszych kwestii, jakie należy rozważyć chcąc właściwie zadbać o własne zdrowie. Ze względu na poziom dyskomfortu, ale i zaufania, jakim pacjentki darzą swoich lekarzy, większość z nich korzysta z pomocy jednego ginekologa przez większą część swojego życia i dzięki temu zyskuje najlepszą ciągłość badań. Bez względu jednak na to, czy każda wizyta odbędzie się u tego samego lekarza, czy będziemy zmieniać go zależnie od sytuacji, o regularnych wizytach ginekologicznych warto pamiętać – tylko one mogą uchronić kobietę przed najbardziej niebezpiecznymi chorobami.

 

You Might Also Like