Jak leczy się niepłodność?

Leczenie niepłodności

Niepłodność to choroba, która staje się najbardziej bolesna w momencie ubiegania się o własne dziecko – niestety w dzisiejszych czasach jest to zjawisko coraz bardziej powszechne, a jego przyczyny mogą mieć różnorodne podłoże.

W dużym stopniu związane jest to z życiem w ciągłym stresie, na którego działanie narażani jesteśmy m.in. w codziennej pracy. Osoby sięgające po używki, takie jak alkohol, papierosy bądź narkotyki, zmniejszają swoje szanse na zostanie rodzicem. W dzisiejszych czasach coraz więcej bar cierpi z powodu niepłodności – szacuje się, że dotyka ona około 15% wszystkich par w wieku rozrodczym.

Metody leczenia niepłodności

Czy z niepłodnością można walczyć? Obecny poziom zaawansowania medycyny pozwala lekarzom na podjęcie działań, które zwiększają szanse na odzyskanie płodności u pacjentów obu płci. W pierwszej kolejności należy zdiagnozować, co jest przyczyną bezpłodności, aby móc następnie podjąć odpowiednie działania. W wielu przypadkach niezwykle skuteczne okazuje się zapłodnienie metodą in vitro, ale w przypadku tego zabiegu istnieje wiele regulacji prawnych oraz obostrzeń, które sprawiają, że uzyskanie zgody na sztuczne zapłodnienie jest niezwykle ciężkie.

Endometrioza, czyli podwójna miesiączka przyczyną niepłodności u kobiet.

Endometrioza jest schorzeniem, które dotyka  od 6-10% całej populacji kobiet. Powstaje w skutek wszczepiania się komórek śluzówki macicy w narządy wewnętrzne, co wywołuje duży ból w okolicach miednicy. Większość kobiet cierpiących z powodu endometriozy nie zdaje sobie nawet sprawy, co powoduje tak dokuczliwe bóle. Najczęściej choroba dotyka kobiety w wieku 30-40 lat. Osoby o podwyższonym poziomie estrogenu są o wiele bardziej narażone na endometriozę.

Jakie są najczęściej występujące objawy tej choroby?

– wzmożone bóle odczuwane w okresie menstruacji

– zbyt długie krwawienie menstruacyjne

– odczuwanie bólu w trakcie stosunku płciowego

– problemy z zajściem w ciążę – niepłodność

– pojawiająca się krew w kale bądź moczu

Leczenie endometriozy możliwe jest na wiele sposobów, ale nie każdy z nich gwarantuje 100% skuteczności. Lekarze często stosują leki hormonalne, które  mają wywołać u pacjentki pseudociążę bądź pseudomenopauzę – takie oszukanie ciała pozwala na zatrzymanie miesiączkowania, a w związku z tym łagodzony jest również ból powodowany przez endometriozę. Jeżeli na narządach powstaną torbiele, to należy je bezzwłocznie usuną operacyjnie, ponieważ mogą się one przerodzić w groźne nowotwory. Często zdarza się, że wszczepy komórek uniemożliwiają zajście w ciążę i  w takich przypadkach niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań. Chirurgia laparoskopowa pozwala na bezpieczne usunięcie komórek, jednak zdarzają się przypadki , w których operacja nie przywraca pacjentce płodności.

Endometrioza

Czy warto zdecydować się na taki zabieg? We współpracy z KCM Clinic przeprowadziliśmy rozmowę z Patrycją, która zdecydowała się na operację laparoskopową i obecnie jest szczęśliwą matką dwójki dzieci.

„Jak większość kobiet chorujących na endometriozę, przez wiele lat nie zdawałam sobie sprawy z tej choroby oraz skutków, jakie mogą mnie czekać w przyszłości. Bóle nasilały się szczególnie w trakcie menstruacji, ale zawsze myślałam, że każda kobieta odczuwa to samo i trzeba to po prostu przeczekać. Problemy pojawiły się, kiedy wyszłam za mąż i razem z małżonkiem zaczęlismy ubiegać się od dziecko. Przez ponad półtorak roku nie udało mi się zajść w ciążę, co zaczęło budzić nasze zaniepokojenie. Zdecydowaliśmy się udać do lekarza na konsultacje. W trakcie wizyty lekarz skierował nas na szczegółowe badania, w celu zdiagnozowania przyczyny bezpłodności. Szybko okazało się, że niepłodność wynika ze choroby, o której przez lata nie miałam pojęcia. Uzyskałam informacje, że to właśnie endometrioza spowodowała niepłodność, więc zdecydowałam się na zabieg, który miał pozwolić mi na zajście w ciążę. Zdecydowałam się na zabieg w prywatnej klinice, ponieważ słyszałam o niej wiele dobrych opinii, a w grę wchodziło posiadanie potomstwa. Przed operacją wszystko zostało mi wytłumaczone, a sam zabieg został przeprowadzony pod narkozą, więc niewiele z niego pamiętam. Najważniejsze, że wszystko się powiodło i obecnie jestem matką dwóch dzieci w wieku 1,5 i 2 lat.”

Więcej informacji na temat metod leczenie niepłodności uzyskasz na stronie kliniki KCM – http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm.

You Might Also Like