Jak prawidłowo dobrać fotelik rowerowy dla dziecka?

Foteliki rowerowe HAMAX

Kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę przy doborze fotelika rowerowego dla dziecka, jest bardzo wiele, i nie ze wszystkich zdajemy sobie sprawę. Surfując po internecie, można znaleźć bardzo różne opinie na temat tego, od jakiego momentu można przewozić dzieci w foteliku. Ważne jest też dopasowanie modelu najlepszego dla potrzeb dziecka. Jak to zrobić? Jakie są zalety korzystania z dziecięcego fotelika rowerowego?

Od kiedy można przewozić dziecko w foteliku rowerowym?

W wielu miejscach można przeczytać o tym, że dozwolone jest przewożenie niemowląt od 9 miesiąca życia. Nie jest to prawdą. Nie wystarczy, by dziecko było w stanie samodzielnie siedzieć, potrzebna jest też dojrzałość układu kostno-stawowo-mięśniowego. Chodzi o to, by był on gotowy do przenoszenia obciążeń na stawy kończyn i kręgosłupa. Zwracamy uwagę na to, czy dziecko jest już w stanie podskakiwać. Dlaczego to tak ważne? Chodzi o to, by maluch był w stanie używać nóg jako amortyzatora podczas jazdy w foteliku. Jest to jeden z naturalnych mechanizmów organizmu, pozwalającego na odciążenie ciała. Dlatego też niektórzy zalecają aby wozić dziecko w foteliku dopiero od ukończenia co najmniej 1,5 roku.

Jak dobrać najlepszy fotelik dziecięcy?

Zaczniemy od aspektu związanego z bezpieczeństwem malucha. Aby zabezpieczyć dziecko w pełni, oprócz fotelika należy założyć mu również kask. By dziecku było wygodnie, fotelik powinien być wyprofilowany tak, by w oparciu znajdowało się zagłębienie, umożliwiające wygodne ułożenie głowy, nie narażając malucha na dyskomfort.

Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest certyfikat EN14344. Jest to Europejski Certyfikat Jakości, dzięki któremu zyskujemy pewność, że do produkcji modelu nie wykorzystano niebezpiecznych dla zdrowia substancji, a także, że nie fotelik nie ma ostrych krawędzi, o które dziecko mogłoby się skaleczyć. Nogi powinny być zabezpieczone przed włożeniem ich w szprychy i ogólnie maluch nie powinien mieć możliwości włożenia palców w różne sprężyny i inne niebezpieczne dla niego elementy. Liczą się też paski na buty, a także system mocowania pasów bezpieczeństwa, przy czym zaleca się, by były one trzypunktowe.

Jaki fotelik wybrać: na kierownicę, czy na bagażnik?

Dużo zależy od tego, jaki mamy rodzaj roweru, co w znaczący sposób może przekładać się na podniesienie lub obniżenie poziomu komfortu, w zależności od zastosowanego rozwiązania. Poniżej przyjrzymy się plusom i minusom poszczególnych rozwiązań.

Foteliki na kierownicę

W tym przypadku dziecko zyskuje pełne pole widzenia i możemy mu swobodnie pokazywać mijane po drodze atrakcje. Przekłada się to na większy kontakt dziecka z opiekunem, a także na większe bezpieczeństwo malucha, którego cały czas mamy na oku. Warto wspomnieć o tym, że przy takim rozwiązaniu zapewniamy maluchowi dodatkową ochronę swoimi ramionami. Rozwiązanie to ma jednak sporo minusów. Umieszczanie fotelika niekiedy wymusza układanie nóg w nieco inny sposób, co w połączeniu z wielogodzinnym pedałowaniem może być bardzo niewygodne. Co więcej, dziecko jest bardziej wystawione na działanie słońca i kontakt z owadami.

Fotelik umieszczony z przodu sprawdzi się jedynie w przypadku dzieci o wadze nieprzekraczającej 15 kg.

Foteliki na bagażnik

Są one bardziej popularnym rozwiązaniem, choćby dlatego, że ich nośność jest znacznie większa – mamy możliwość przewożenia dziecka o wadze sięgającej nawet do 35 kg, lecz wówczas konieczne są specjalne adaptery. W zależności od dobranego sposobu mocowania mogą one ograniczać wstrząsy, a także zapewniać możliwość regulacji ułożenia, dzięki temu dziecko będzie miało zapewniona dużą wygodę, gdy zaśnie. Minusy takiego rozwiązania? Nie mamy tak dużej kontroli nad maluchem, a do tego trzeba bardziej uważać podczas wsiadania na rower i zsiadania z niego.

Foteliki rowerowe HAMAX

Foteliki rowerowe: ogromne korzyści i duża wygoda

Montując fotelik rowerowy, możesz swobodnie przemieszczać się z maluchem podczas załatwiania spraw na mieście, a także  w czasie mniejszych i większych wypraw rowerowych. Już nie musisz rezygnować z aktywności. Współcześnie oferowane przez sprawdzone marki produkty np. foteliki HAMAX, są bardzo wygodne, dzięki czemu maluchy nie będą narzekały na dyskomfort podczas podróży.