Leczenie zaćmy – podstawowe informacje

operacja zaćmy

Zaćma, czyli z łacińskiego katarakta, to jedna z najczęściej występujących chorób oczu i najczęstsza przyczyna utraty wzroku wśród osób po 60 roku życia. Mętniejąca soczewka oka to efekt naturalnego procesu starzenia się organizmu i choć nie występuje u każdego, szansę na zachorowanie ma co najmniej 40% osób starszych. Już dziś w Polsce na zaćmę cierpi około miliona osób, przy czym spora ich część może nie zdawać sobie nawet sprawy z istnienia choroby! Czym jest zaćma i jak wygląda jej leczenie?

Czym jest zaćma?

Zaćma, czyli zmętnienie soczewki spowodowane naturalnymi procesami starzenia się narządu wzroku, to jeden z głównych problemów okulistycznych wśród osób starszych. Ze względu na jej charakterystykę, trudno przewidzieć kto ma do niej predyspozycje – wśród chorych znajdują się zarówno ci, którzy mieli już w rodzinie przypadki zaćmy, jak i osoby chorujące na cukrzycę, przyjmujące leki kortykosterydowe, czy te, które w życiu nie zmagały się z żadną wadą wzroku czy urazem gałki ocznej. Jedno jest pewne – zaćma, która zaczęła rozwijać się w oku nie może zostać zatrzymana leczeniem farmakologicznym, a jedynym sposobem jej powstrzymania jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki.

leczenie zaćmy

Jak przebiega leczenie zaćmy?

Najpopularniejszą i najskuteczniejszą obecnie metodą usuwania zmętniałej soczewki oka jest fakoemulsyfikacja, wykorzystująca mikroskopijne narzędzia i fale ultradźwiękowe do rozbicia chorej soczewki i usunięcia jej z torebki tylnej oka. Następnie, w miejsce usuniętego elementu wstawiany jest nowy implant – soczewka wewnątrzgałkowa, dzięki której możliwe jest przywrócenie pacjentowi dobrej jakości widzenia. Sam zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, trwa niecałe pół godziny i nie wymaga hospitalizacji, dlatego też pacjenci mogą jeszcze tego samego dnia wrócić do domu i stosując się do zaleceń lekarza, w spokoju dochodzić do pełnego zdrowia.

W Polsce zabiegi usunięcia zaćmy mogą być przeprowadzone zarówno w ramach NFZ, jak i w klinikach prywatnych, a dzięki obowiązującej w Unii Europejskiej dyrektywie transgranicznej, także poza granicami kraju z możliwością uzyskania zwrotu kosztów zabiegu. Która opcja jest z punktu widzenia pacjentów najkorzystniejsza?

Leczenie zaćmy na NFZ to przede wszystkim konieczność czekania w długiej kolejce. Przyglądając się najbliższym terminom przyjęć w szpitalach można oszacować, że czas oczekiwania na operację usunięcia zaćmy wynosi średnio 22 miesiące, a w przypadku niektórych placówek znacząco przekracza 3 lata. To oczywiście niekorzystne dla pacjentów, którzy będą musieli w tym czasie obserwować jak ich wzrok coraz bardziej się pogarsza.

To jednak nie koniec negatywów. Pomimo opcji, jakie oferuje dzisiejszy rynek okulistyczny, w ramach NFZ pacjenci nie mają możliwości wyboru rodzaju wszczepianej im soczewki. Te, które są oferowane podczas leczenia na NFZ to standardowe soczewki sferyczne jednoogniskowe białe, czyli w zestawieniu wszystkich dostępnych wariantów rodzaj najsłabszy z możliwych. Soczewki te oczywiście pozwalają pacjentowi widzieć ostro, jednak tylko w jednej, określonej odległości. Pozostałą wadę, w tym także astygmatyzm, trzeba wyrównywać okularami korekcyjnymi.

problemy ze wzrokiem

Alternatywą dla NFZ mogą być kliniki prywatne. Tu kolejek nie trzeba się obawiać, a pacjenci mogą sami wybrać placówkę w której poddadzą się operacji na podstawie jej renomy czy cennika. Niestety, koszty zabiegu nigdy nie są tu niskie – najtańsza, standardowa soczewka kosztuje tu co najmniej 2 tysiące złotych, nie wliczając w to kosztów wizyt kontrolnych.

Trzecią opcją jest więc skorzystanie z leczenia za granicą. OneDayClinic, jako jedna z wielu placówek operujących na terenie Czech gwarantuje nie tylko operację w mniej niż 30 dni, ale też szeroki wybór soczewek i przede wszystkim możliwość refundowania zabiegu przez NFZ. To tak, jakby połączyć zalety NFZ i prywatnego leczenia w jedno. Czy warto wyjechać dla zdrowia? Jeśli alternatywą ma być kilkuletnia kolejka, oczywiście, że warto.

You Might Also Like