Na czym polega rehabilitacja sportowa?

Współcześnie sport często wiąże się z wysiłkiem wyczynowym, który obciąża mięśnie i stawy. Przekraczanie granic możliwości swojego organizmu i nie zastosowanie rozgrzewki  czy rozciągnięcia mięśni przed treningiem, może przysporzyć sporo kłopotów. Mięśnie i stawy jakkolwiek nie byłyby silne, często ulegają uszkodzeniom w wyniku nieszczęśliwych wypadków, o które w sporcie nie jest trudno.

Rehabilitacja polega na przywróceniu zdrowia i funkcjonalności miejsc pourazowych. Terapia niweluje uciążliwy ból i przyspiesza proces gojenia się tkanek mięśniowych. Jest to niezbędny element w leczeniu, ponieważ umożliwia powrót do treningów lub sportu zawodowego. Podczas rehabilitacji należy dużo odpoczywać oraz przede wszystkim tymczasowo zrezygnować z aktywności fizycznej.

Rehabilitacja jest konieczne w przypadku skręcenia stawów kolanowych czy skokowych, naciągnięcia lub naderwania więzadeł czy zwichnięcie powierzchni stawowej. Żadnego urazu nie należy ignorować, ponieważ może przyczynić się do komplikacji zdrowotnych i nasilenia się bólu. Jeżeli odczuwamy ból, który powstał podczas kontuzji sportowej, niezwłocznie należy udać się do lekarza. Specjalista oceni nasz stan, zleci ewentualne prześwietlenie i dobierze odpowiednią metodę leczenia, by jak najszybciej umożliwić powrót pacjenta do zdrowia. Najczęściej jest to właśnie rehabilitacja, ponieważ pozytywnie wpływa na układ ruchu i regenerację mięśni.

Na czym polega rehabilitacja

Źródło: wikimedia.org

Taki proces leczniczy polega na odpowiednio sprecyzowanych ćwiczeniach, które należy wykonywać systematycznie przez wyznaczony okres oraz pod okiem specjalistów. Ćwiczenia poprawiają wydolność i gibkość mięśni.

Wykonywane powinny być zarówno ćwiczenia równoważne, jak i funkcjonalne poprawiające pracę układu krążeniowo-oddechowego. Rehabilitacja koryguje także niewłaściwe warunki biomechaniczne, które przyczyniają się do prawidłowego powrotu do uprawianego sportu. Proces leczenia przebiega sprawniej w momencie gdy dostosujemy wartości odżywcze w diecie do potrzeb rehabilitacji. Odpowiednie witaminy i proteiny przyspieszają regenerację oraz dbają o właściwy poziom wapnia i żelaza w kościach – informacje przygotowane przez centrum rehabilitacji Remed

Kontuzje i urazy sportowe nie muszą oznaczać końca kariery zawodowej czy unicestwienia marzeń oraz zainteresowań poszkodowanego, jednak należy mieć na uwadze, że powrót do formy może być długotrwały. Kluczem do sukcesu jest uzbrojenie się w cierpliwość, ponieważ zbyt prędki powrót do sportu może spowodować kolejne nadwyrężenie, co z kolei może doprowadzić do dużo większych powikłań.