Na czym polega stomatologia dziecięca?

Sprzęt stomatologiczny

Dzieci są zawsze naszymi szczególnymi pacjentami i traktujemy je w wyjątkowy sposób, zapewniając indywidualne podejście i leczenie bez stresu związanego z bólem. Nowoczesna technika gwarantuje dobre samopoczucie małego pacjenta bez względu na stopień skomplikowania zabiegu. Mając świadomość, jakiego stresu dostarcza dziecku pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym, ograniczamy go do minimum skupiając uwagę na potrzebach dziecka. Miła, przyjazna atmosfera, i sympatyczny personel i możliwość oglądania ulubionych bajek w trakcie leczenia z pewnością oswoją malucha i sprawią, że razem poczujecie się tu bezpiecznie.

Stomatolog a pierwsza wizyta adaptacyjna

Zaczyna się od spotkania i rozmowy lekarza z dzieckiem i rodzicami, w trakcie, której dziecko poznaje otoczenie i personel. Po rozmowie lekarz zaprasza całą rodzinę do gabinetu na badanie. Tam, Ww formie zabawy dokonuje przeglądu ząbków – dziecko ogląda swoje zęby na monitorze przy pomocy specjalnej kamery wewnątrzustnej. W tym samym czasie dziecko oswaja się również z „magiczną” aparaturą i fotelem, aby samo miejsce i przyszłe zabiegi nie budziły strachu. Następnie lekarz specjalnym preparatem wybarwia płytkę nazębną, żeby dziecko i rodzice zobaczyli, czy zęby są prawidłowo myte. Po badaniu rodzice otrzymują informacje na temat stanu uzębienia swojej pociechy, profilaktyki higieny jamy ustnej oraz planu ewentualnego leczenia. Podczas tej wizyty zwracamy uwagę rodziców na prawidłowy dobór past, szczoteczek i sposób czyszczenia ząbków.

Stomatolog ustali czy konieczne jest leczenie zębów

Dziecko w gabinecie może przebywać z najbliższymi – rodzicami i rodzeństwem. Podczas wizyty, siedząc na fotelu, ogląda filmy na monitorze – może też przynieść ze sobą swoją ulubioną bajkę, mp3 itp. Jeśli nie chce samo usiąść na fotelu, leczenie odbywa się na kolanach rodzica. Zachętą do leczenia są kolorowe wypełnienia. Ich szeroka gama zaspokoi nawet najbardziej wymagającego małego pacjenta – dla wielbicielek księżniczek mamy nawet brokatowe!. Po wizycie mały pacjent otrzymuje zawsze nagrodę za dzielność. Zabiegi wykonywane są w bezbolesnym i bezpiecznym znieczuleniu komputerowym THE WAND, które redukuje u dziecka stres.

Zabieg stomatologiczny
Gdy dziecko przyzwyczaja się do stomatologa

… i nie potrzebuje już stałej obecności rodzica, podczas leczenia, dorosły ma okazję skorzystać z usług dentystycznych. Warto zrobi to przede wszystkim w profesjonalnych gabinetach. Stomatolog CM Sanitas Lublin może uchodzić za jeden z najciekawszych. W sąsiednich gabinetach leczymy rodziców oraz dzieci. W przypadku dłuższego leczenia zębów u dorosłych małym pacjentem opiekuje się personel. Gdy leczymy wyłącznie malucha, rodzice w oczekiwaniu, mogą wypić filiżankę kawy oraz przejrzeć prasę.

Profilaktyka stomatologiczna dla dziecka

Próchnicy nie leczy się w gabinecie, tę chorobę leczy się w domu. Dentysta zajmuje się chorym zębem, ponadto rodzicom i dzieciom pokazuje, jak prawidłowo zapobiegać próchnicy i jak ją leczyć. Dla wzmocnienia i ochrony zębów przed próchnicą prowadzimy zabiegi fluoryzacji, czyli lakierowania zębów preparatami z fluorem, które wzmacniają szkliwo zęba. Kolejnym zabiegiem jest lakowanie, czyli wypełnienie specjalnym preparatem szczelin w zębach, co uniemożliwia dostawanie się tam resztek pokarmu i rozwój bakterii, a tym samym redukuje powstanie próchnicy. Gdy jednak na zabieg lakowania jest już za późno, konieczne staje się leczenie zachowawcze.