Nagrobki granitowe – jakie są ich zalety?

nagrobki granitowe września

Wybór odpowiedniego nagrobka jest jedną z najtrudniejszych decyzji pogrzebowych. Niestety, przed decyzją tą staje prędzej czy później każdy. Pomnik ma być oczywiście przede wszystkim pamiątką i hołdem dla zmarłej osoby. Jednocześnie jednak powinien być on na tyle estetyczny i wytrzymały, by nie sprawiać problemów tym, którzy będą o niego dbać. To stawia przed wieloma osobami pytanie: jaki kamień na nagrobek wybrać? Decyzja większości pada na granit. Czy to jednak faktycznie najlepsze rozwiązanie?

Granit – wieloletnia trwałość

Jednym z głównych powodów, dla których granit jest kamieniem tak powszechnie docenianym jest niewątpliwi jego niezwykła trwałość. Granit jest naturalną skałą magmową, rzeźbioną przez miliony lat przez różnorodne warunki atmosferyczne panujące na wszystkich kontynentach Ziemi. Granit to przede wszystkim skała mało chłonna – spływająca po nim woda nie wsiąka w drobne szczeliny tak łatwo, jak na przykład w przypadku dużo słabszego marmuru czy piaskowca. Oznacza to, że wystawiony na długotrwałe działanie zmiennej i kapryśnej pogody nagrobek również nie będzie ulegał zniszczeniu przy pierwszych przymrozkach czy ulewnych deszczach.

Granit jest kamieniem trwałym i twardym, nie poddającym się łatwo uszkodzeniom mechanicznym. To sprawia, że sprawdzi się również w tych częściach cmentarzy, które są dość gęsto zadrzewione. Korzenie drzew to jedna z najczęstszych przyczyn pękania kamieni nagrobkowych. Granit pozwala na nieco znacznie większą pewność, że pęknięcia nie pojawią się już po kilku latach od montażu nagrobka. Pomimo szczególnej wytrzymałości granitu, kamień dość łatwo poddaje się obróbce, przez co pozwala na uzyskiwanie nietypowych kształtów nagrobka oraz rzeźbienie elementów dodatkowych takich jak krzyże czy wazony.

usługi kamieniarskie poznań

Różnorodność na granitowym rynku

Choć w ostatnich latach największą popularnością cieszą się nagrobki czarne oraz brązowe, granit pozwala na znacznie większą różnorodność kolorystyczną. Z uwagi na to, że kamień występuje naturalnie praktycznie w każdej części świata, dostępność do wielu kolorów i odcieni pomników jest dziś zachwycająca. Przed podjęciem decyzji o konkretnym rodzaju granitu warto zapoznać się z ofertą lokalnych kamieniarzy oraz przede wszystkim cechami charakterystycznymi poszczególnych gatunków. Tym, co z pewnością można uznać za cechę wspólną wszystkich gatunków granitu są zdecydowanie wysokie walory estetyczne. Granit to kamień gładki i jednolity, niezbyt podatny na odbarwienia i utratę koloru. Jego niska porowatość sprawia, że brud, kurz i woda nie osiadają łatwo w mikroskopijnych szczelinach. Pod względem tym granit znacznie przewyższa popularne niegdyś materiały nagrobkowe takie jak piaskowiec czy lastryko, których chropowata powierzchnia wyglądała na bardzo zużytą już po kilku latach.

Bezproblemowe czyszczenie

Ze względu na to, że pomniki wykonane z granitu są gładkie i wytrzymałe, utrzymanie ich w czystości to przysłowiowa „bułka z masłem”. Wystarczy wiadro z wodą i miękka szmatka z mikrofibry, by nawet po najcięższych ulewach przywrócić kamieniowi świetność i połysk. Trudniejsze plamy usunie z granitu woda z odrobiną mydła lub specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia granitu. Jedyne, co należy zapamiętać to unikanie wszelkich silnie żrących detergentów i mleczek, które mogą zmatowić powierzchnię kamienia i przyczynić się do nieestetycznych odbarwień.

Czas odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: czy nagrobki granitowe są faktycznie najlepsze? Choć wielu może odrzucać ich cena (zwykle jest to minimum 6 tysięcy złotych), nagrobki granitowe są nieporównywalnie trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż wszelkie inne kamienie dostępne na rynku.

You Might Also Like