Objawy zażycia najpopularniejszych narkotyków

Na całym świecie spożyciu ulegają różnorodne narkotyki, zarówno syntetyczne, jak i pochodzenia naturalnego. Najczęściej zażywanym jest bez wątpienia marihuana, która w niektórych krajach stanowi substancję w pełni legalną.

Obok marihuany do najpopularniejszych narkotyków można zaliczyć także amfetaminę oraz kokainę. 

Marihuana

Marihuana to zawierający substancje psychoaktywne susz pozyskiwany z roślin z rodzaju konopi. Właściwości tego narkotyku w dużej mierze zależą od szczepu, z jakiego został pozyskany. Marihuana może więc mieć właściwości uspokajające lub energetyzujące i wywołujące euforyczne poczucie szczęścia, lecz także wiązać się z wystąpieniem negatywnych efektów w postaci psychozy i stanów lękowych. 

Sposób przyjmowania substancji

Najczęstszym sposobem zażywania marihuany jest inhalacja dymem powstałym z jej spalania. Możliwe jest również przyjmowanie narkotyku doustnie, często pod postacią wypieków cukierniczych z domieszką suszu. 

Zachowanie osób bezpośrednio po zażyciu marihuany

Osoby przyjmujące marihuanę bezpośrednio po jej zażyciu doświadczają euforii i polepszenia samopoczucia. Narkotyk intensyfikuje odbierane bodźce, obniża ponadto dolegliwości bólowe. Bezpośrednio po zażyciu marihuany mogą wystąpić zaburzenia percepcji, zaburzenia równowagi oraz spowolniony czas reakcji. Często pojawia się również uczucie silnego głodu. 

Długotrwałe skutki przyjmowania substancji

Długotrwałe przyjmowanie marihuany ma wpływ na obniżenie odporności organizmu, co zwiększa podatność na infekcje. Narkotyk może również powodować problemy z pamięcią związane z negatywnym oddziaływaniem substancji na hipokamp. Zażywanie marihuany poprzez inhalację dymem wiąże się także z podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób układu oddechowego. 

Amfetamina

Amfetamina jest środkiem psychostymulującym wywołującym pobudzenie. Nie powoduje uzależnienia fizycznego, może jednak prowadzić do wykształcenia się silnego uzależnienia psychicznego. 

Sposób przyjmowania substancji

Amfetamina przyjmowana jest zazwyczaj poprzez śluzówkę nosa. Możliwe jest również jej zażywanie drogą doustną, palenie lub przyjmowanie dożylnie. 

Zachowanie osób bezpośrednio po zażyciu amfetaminy

Bezpośrednio po zażyciu amfetaminy osoba doświadcza silnego pobudzenia psychomotorycznego oraz uczucia euforii. Jest bardziej pewna siebie, skoncentrowana i ma większą łatwość zapamiętywania. Posiada rozszerzone źrenice, a także podwyższone ciśnienie i przyspieszony oddech. Osoba po spożyciu amfetaminy nie odczuwa łaknienia, może również częściej oddawać mocz. 

Długotrwałe skutki przyjmowania substancji

Na skutek długotrwałego przyjmowania amfetaminy może dojść do nasilenia się agresji, nadmiernej drażliwości oraz nerwowości. Narkotyk powoduje również bezsenność oraz znaczny spadek wagi

Kokaina

Kokaina to alkaloid pochodzenia naturalnego otrzymywany z liści krzewu koki. Należy do substancji psychostymulujących. 

Sposób przyjmowania substancji

Kokaina może być przyjmowana na różne sposoby. Najczęstszą drogą administracji narkotyku jest śluzówka nosa, można go jednak stosować również doustnie oraz dożylnie. 

Zachowanie osób bezpośrednio po zażyciu kokainy 

Bezpośrednio po zażyciu kokainy osoba doświadcza euforii i uczucia zadowolenia. Wyostrza się jej percepcja, dochodzi do wzrostu aktywności oraz zmniejszenia lęku społecznego. Osoba pod wpływem kokainy ma podwyższoną samoocenę i jest bardziej pewna siebie. Nie odczuwa zmęczenia fizycznego i psychicznego, jest ponadto pobudzona seksualnie. Może doświadczać suchości w ustach i wzmożonego pragnienia na skutek zahamowania pracy ślinianek. 

Długotrwałe skutki przyjmowania substancji

Długotrwałe przyjmowanie kokainy prowadzi do skrajnego wyczerpania organizmu na skutek degradacji układów: oddechowego, krwionośnego, pokarmowego i nerwowego. 

Leczenie uzależnienia od narkotyków 

Pierwszy kontakt z narkotykami jest zazwyczaj stosunkowo niewinny i nie zwiastuje późniejszych problemów. Okazyjne przyjmowanie małych dawek tych substancji bardzo szybko może się jednak przekształcić w ich regularne zażywanie. Prowadzi to do wykształcenia się uzależnienia, które stanowi zazwyczaj uzależnienie psychiczne i, nieleczone, może być tragiczne w skutkach. 

W celu walki z nałogiem narkotykowym należy poddać się specjalistycznemu leczeniu polegającemu w pierwszej kolejności na odwyku, który pozwala oczyścić organizm ze zgromadzonych toksyn. Następnie osoba uzależniona uczestniczy w psychoterapii indywidualnej i grupowej, gdzie jest w stanie zrozumieć mechanizmy rządzące nałogiem i nauczyć się walczyć z pokusą sięgania po narkotyki. 

Gdzie zgłosić się po pomoc w leczeniu uzależnienia od narkotyków?

Ośrodek Terapii Uzależnień „Nowe Życie” oferuje kompleksowe leczenie uzależnienia od narkotyków. Program terapii przygotowywany jest z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta, co powoduje zwiększenie skuteczności leczenia i znacząco obniża ryzyko nawrotu choroby. Osoby poszukujące pobytu w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień z województwa pomorskiego mogą liczyć tu na komfortowe warunki oraz przyjazną, domową atmosferę sprzyjającą czynieniu szybkich postępów w leczeniu uzależnienia od narkotyków. 

 

You Might Also Like