Pierwsze objawy zaćmy – jak szybko rozpoznać chorobę?

objawy zaćmy

Zaćma, czyli choroba powodująca stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia i prowadząca, nieleczona, do całkowitej utraty wzroku jest coraz większym problemem współczesnej cywilizacji. Zmagając się z problemem starzejących się społeczeństw i przewadze ujemnego przyrostu naturalnego, choroba dotykająca przede wszystkim osób starszych ma naprawdę szerokie pole rozwoju. Jedyną szansą jej wyleczenia jest dość szybka reakcja zabiegowa i usunięcie mętniejącej soczewki, w miejsce której wstawiony zostanie sztuczny implant. Zanim to jednak nastąpi, warto wiedzieć jak rozpoznać zaćmę i kiedy udać się do okulisty w celu potwierdzenia diagnozy.

Czym właściwie jest zaćma?

Katarakta, bo tak też często określa się zaćmę jest chorobą dotykającą soczewki oka, a więc elementu odpowiadającego za akomodację wzroku i ostre widzenie przedmiotów. Pomijając przypadki wywołane chorobami metabolicznymi, cukrzycą, stosowaniem kortykosterydów czy wrodzonymi wadami genetycznymi, zaćma dotyka przede wszystkim osoby starsze, których organizm zwyczajnie się starzeje. Wzrok jest jednym z pierwszych narządów pokazujących widoczne objawy zmian związanych z postępującym wiekiem. W niektórych przypadkach tracąca elastyczność soczewka może być powodem rozwinięcia się zaćmy.

pierwsze objawy zaćmy

Podstawowe objawy zaćmy

Soczewka dotknięta przez zaćmę mętnieje, gdyż na jej powierzchni zaczynają gromadzić się tzw. złogi białkowe, odpowiadające też za jej mleczną barwę postępującą w trakcie choroby. Niestety, choć objawy choroby są dość oczywiste, wielu pacjentów interpretuje je jako pogłębienie się wady wzroku i decyduje się na zgłoszenie swoich wątpliwości okuliście w momencie, gdy stadium zaćmy jest już naprawdę zaawansowane. Na co więc zwracać szczególną uwagę, by nie przeoczyć rozwijającej się zaćmy?

Do podstawowych objawów zalicza się przede wszystkim pogarszanie się ostrości widzenia znacznie szybsze, niż w przypadku tradycyjnych wad wzroku. Te, w przeciwieństwie do zaćmy, mogą być zahamowane za pomocą specjalnych okularów korekcyjnych. Katarakty nie da się powstrzymać. Kolejnym problemem pojawiającym się w związku z zaćmą jest widzenie przez mgłę. Choć nie pojawia się u każdego już na samym początku choroby, warto mieć je na uwadze gdyż jest jednym z najbardziej oczywistych znaków rozwijania się zaćmy. Kolejną wskazówką mogą być stopniowe problemy z oceną odległości, widzeniem w ciemności czy uczucie oślepienia przez źródła światła. Niektórzy pacjenci uskarżają się też na widzenie kolorowych otoczek wokół lamp i żarówek lub znaczącą utratę widzenia głębi kolorów1

Kiedy wizyta u okulisty jest konieczna?

Objawy zaćmy zdecydowanie uprzykrzają życie i pogarszają jego jakość w sposób znaczący. Jako że wczesne leczenie zaćmy jest wskazane i bezpieczniejsze, niż podejmowanie go w naprawdę zaawansowanym stadium choroby, warto zgłaszać okuliście każdy niepokojący sygnał ze strony organizmu. Choć nie każde wrażenie zaćmienia wzroku i utraty ostrości musi być sygnałem pojawiającej się zaćmy, w wielu wypadkach szybko zgłoszone może być powodem wczesnej diagnozy i ułatwionego leczenia.

Pewne jest to, że objawów zaćmy nie należy ignorować. Jej leczenie jest stosunkowo proste i choć opiera się o zabieg chirurgiczny, proces rekonwalescencji nie jest tu wcale nadmiernie długi. Cała procedura polega na usunięciu zmętniałej soczewki przez niewielkie nacięcie na powierzchni oka i wprowadzenie specjalnych, mikroskopijnych narzędzi pracy. Rozbijana w oku soczewka zostaje usunięta, pozostawiając za sobą jedynie torebkę. To w niej zamocowana zostanie nowa, sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa, której zadaniem będzie naśladowanie naturalnych procesów akomodacji oka. Wybór soczewek na rynku jest dziś spory, gwarantując pacjentom jak najlepsze rezultaty i możliwość widzenia bez konieczności stosowania okularów korekcyjnych. Usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej nową trwa zwykle nie więcej, niż pół godziny, a pacjent jeszcze tego samego dnia odzyskuje znaczącą część ostrości widzenia. Gojenie się ran i powrót do pełnej sprawności może zająć kilka tygodni, jednak z odpowiednim stosowaniem się do zaleceń nie powinien okazać się w żaden sposób ograniczający.

podstawowe objawy zaćmy

Zaćma to choroba, na którą już dziś cierpi ponad 40% osób z grupy ryzyka. Nie warto ignorować jej pierwszych objawów i skazywać się na postępującą utratę wzroku. Dzięki szybkiej reakcji chirurgicznej wzrok może pozostać ostry i wyraźny bez względu na wiek pacjenta. A przecież to na nim większość ludzi opiera swoje postrzeganie świata.

1 Źródło: https://www.onedayclinic.pl/objawy-zacmy-jak-je-rozpoznac-i-co-zrobic-kiedy-sie-pojawia/

You Might Also Like