USG brzucha dziecka jak często powinno się je robić?

Badania USG pozwalają na dokładną ocenę budowy i zachowania wielu narządów wewnętrznych, dlatego dziś są coraz częściej stosowane także poza gabinetem ginekologa. Jedną z grup pacjentów coraz częściej poddawanych badanu ultrasonograficznemu są dzieci, u których wykonanie nieinwazyjnego i bezpiecznego badania może okazać się najlepszym sposobem na sprawdzenie podejrzewanych problemów i weryfikację stawianej diagnozy. Kiedy warto zlecić USG brzucha dziecka, na czym ono polega i jakie problemy może wykryć?

Na czym polega badanie USG dziecka?

Podobnie jak w przypadku dorosłych, badanie USG u dzieci polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do sprawdzenia prawidłowości układu i funkcjonowania organów wewnętrznych. Fale, które odbijają się od narządów pozwalają dość szybko, bo jeszcze w trakcie badania, dostrzec nieprawidłowości w budowie poszczególnych organów a także zachodzące w ich obrębie zmiany, w tym np. zmiany nowotworowe. W przypadku dzieci, u których wiele badań musi być wykonywanych pod znieczuleniem ze względu na ich bolesny przebieg lub konieczność pozostawania w bezruchu, USG zdaje się być jednym z najłatwiejszych do przeprowadzenia badań. Użycie specjalnego żelu może być jedynie początkowo lekkim dyskomfortem, jednak samo badanie jest szybkie, bezbolesne i zupełnie bezpieczne.

Jakie problemy można wykryć przy użyciu USG?

Badanie ultrasonograficzne obrazuje tkanki miękkie oraz chrzęstne części stawów, dlatego też za jego pomocą można przyjrzeć się większości narządów wewnętrznych. Badania USG u dzieci nie wykorzystuje się jedynie do diagnostyki narządów wypełnionych powietrzem oraz kości, jednak w przypadku innych narządów i obszarów ciała, USG może być z powodzeniem zastosowane. Najczęściej wykorzystuje się je do badania jamy brzusznej, gdy występuje podejrzenie problemów zachodzących w obrębie narządów w niej ukrytych.

USG brzucha u dzieci pozwala na dokładną ocenę stanu organów wewnętrznych, dając szansę na wykrycie występujących w ich obrębie stanów zapalnych, zmian ogniskowych czy wad wrodzonych. Podczas badania można przyjrzeć się dokładnie przewodowi pokarmowemu, wątrobie, pęcherzykowi żółciowemu, trzustce, śledzionie, nerkom, czy pęcherzowi moczowemu, dlatego też USG jamy brzusznej traktowane jest jako jedno z najbardziej rozbudowanych badań w diagnostyce chorób u dzieci.

Kiedy warto zlecić USG brzucha dziecka?

Z reguły na badanie USG jamy brzusznej u dzieci kieruje się w momencie zgłaszania przez dziecko bądź rodzica częstych dolegliwości bólowych w obrębie jamy brzusznej, problemów z utrzymaniem jedzenia bez wyraźnych przyczyn, wykrytych infekcji układu moczowego, czy też wyników innych badań wskazujących na możliwe problemy w obrębie narządów w jamie brzusznej. Często badania tego typu wykonuje się w przypadku stwierdzonych urazów jamy brzusznej, podejrzenia żółtaczki, możliwości występowania guzów w obrębie narządów wewnętrznych, a także stwierdzonego podczas badań podstawowych twardego, bolesnego, nienaturalnie układającego się brzucha.

Przygotowując dziecko do badania USG należy przede wszystkim upewnić je, że badanie jest bezbolesne i nie należy się go obawiać. Od współpracy dziecka może zależeć dokładność wykonanego badania, a więc i szansa na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. W przypadku USG jamy brzusznej sprawdzającego sprawność układu moczowego należy pamiętać o tym, by dziecko przystąpiło do badania z pełnym pęcherzem. Badając układ pokarmowy wystarczy upewnić się, że dziecko przed badaniem nie będzie żuło gumy oraz spożywało napojów gazowanych – wszystkie inne czynności układu pokarmowego mogą pozostać w żaden sposób niezmienione.

You Might Also Like