Zalety stosowania chust animacyjną podczas zabaw z dzieckiem

chusta animacyjna

Chusta animacyjna jest niemal obowiązkowym elementem każdego przedszkola. Przy pierwszym kontakcie dzieci z kolorową płachtą stanowi ona niezwykłą atrakcję, która zainteresuje nawet najbardziej wybredne pociechy. Przed przystąpieniem do zabawy warto najpierw zapoznać dzieci z nowym przedmiotem. Duża powierzchnia i mnóstwo kolorów z pewnością dostarczy mnóstwo wzrokowych i dotykowych bodźców i przyciągnie wszystkich uczestników zajęć.

Zabawy z chustą animacyjną

Zabawy z wykorzystaniem chusty nie tylko dadzą upust energii aktywnym dzieciom. Bardziej wycofane i nieśmiałe pociechy będą mogły nabrać większej pewności siebie i nawiązać kontakt z innymi członkami zabawy. Być może będzie to dobry sposób na zachęcenie dziecka do chodzenia do przedszkola. Podczas zabaw zwiększają się szanse na znalezienie dobrego kolegi, który będzie kompanem przez cały przedszkolny okres. Gry z użyciem chusty animacyjnej są zazwyczaj tak wymyślone, aby pociechy nauczyły się przede wszystkim współpracy między sobą. Umiejętność pracy w grupie ułatwi radzenie sobie dzieci w późniejszych etapach życia. Chusta animacyjna trenuje zręczność, szybkość i refleks. Potrafi pobudzić nawet najbardziej niechętne do zabaw dzieci.  Niektóre z zabaw są specjalnie wymyślone by działały odprężająco i relaksacyjnie. Spokojne gry wyciszą dzieci i wprowadzą dobry nastrój.

Chusta animacyjna
Źródło: Liger.net.pl

Jakie zabawy są najbardziej popularne?

Zabawa „Kogo brakuje” polega na tym, że uczestnicy gry zamykają oczy. Prowadząca wybiera dwie lub trzy osoby które muszą ukryć się pod chustą. Reszta grupy po otwarciu oczu musi zgadnąć kogo brakuje. Gra ta zintegruje członków oraz umożliwi lepsze poznanie siebie nawzajem.

„Pająk” to gra mająca na celu poprawę zręczności i zwinności. Dzieci stają wkoło chusty. Jeden uczestnik zabawy rzuca kostką i losuje dwa kolory. Pierwszy wylosowany kolor wskazuje barwę na której dziecko ma umieścić nogi, a drugi kolor, gdzie ma umieścić ręce.

„Potwór” zabawa podobna do popularnej gry „Stary niedźwiedź mocno śpi”. Jedno z dzieci jest potworem i chowa się pod chustą. Uczestnicy zamykają oczy a „potwór” wciąga jedną osobę pod płachtę. Następnie dzieci muszą odgadnąć kogo brakuje. Zabawa świetnie uczy zaufania między członkami grupy.

„Przenieść miskę”, zabawa polega na umieszczeniu po środku chusty animacyjnej miski z wodą. Dzieci następnie, trzymając za uchwyty muszą przenieść chustę razem z miską na drugą stronę sali. Dobra gra z użyciem dodatkowego rekwizytu zapewni mnóstwo emocji i poprawi współpracę w grupie. Każdy uczestnik zda sobie sprawę, że be jego wkładu cała operacja by się nie udała.

Chusta animacyjna jest świetnym pomysłem na zabawę nie tylko na zajęciach w przedszkolu. Wspólnie spędzony czas razem z rodzicami pozwoli zacieśnić więzi. W sklepach stacjonarnych lub online znajdziemy chusty w różnych rozmiarach. Te mniejsze o średnicy 1-2 metra dobrze będą się nadawać do domowego użytku.