Alkoholizm ojca dzieci – jak postępować?
Alkoholicy na ogół nie dostrzegają tego, że mają problem.
Niestety, alkoholizm można określić mianem choroby rodzinnej, dlatego że z jej objawami borykają się wszyscy członkowie rodziny. Z jakimi problemami najczęściej boryka się żona i dzieci osoby nadużywającej alkohol? Co zrobić, by wyjść z sytuacji?
Jaka jest postawa typowego alkoholika?
- Obok przyczyniania się do kłopotów natury fizycznej, osoby uzależnione są dużo bardziej skłonne do agresji i stosowania przemocy.
- Kolejnym problemem jest to, że uzależnieni często nie rozumieją, że mają problem – zrzucają winę za swoje picie na innych, a do tego nie mają kłopotu ze znalezieniem miliona innych wymówek.
- Jeszcze inną grupą są ci, którzy doskonale wiedzą, że przesadzają, lecz zwyczajnie ich to nie obchodzi – postępowanie z nimi jest najtrudniejsze, dlatego że nawet nie próbują przestać.
Jak funkcjonować z uzależnionym?
Na początek – skończ z usprawiedliwianiem picia. Niezależnie od swojej postawy, alkoholicy potrafią naprawdę mocno wierzyć w swoją spaczoną wersję postrzegania świata. Wierzą też często w swoje obietnice, że nie będą już pić. Niestety, jeśli rzucenie picia rzeczywiście ma się udać, konieczna jest ogromna doza stanowczości i silnej woli – a jeśli tych jest za mało, nałogowiec MUSI zgłosić się do ośrodka terapeutycznego. W przeciwnym razie wszystko wróci do punktu wyjścia.
Z jakimi problemami zmaga się żona alkoholika?
- Kobiety często wstydzą się alkoholizmu swoich mężów, a do tego tłumaczą sobie i innym, że ich picie mieści się w ogólnej normie. Niestety “ogólna norma” w Polsce jest bardzo wysoka, a przyzwolenie społeczne na upijanie się jest zbyt duże.
- Kolejnym kłopotem jest ciągłe wyręczanie i usprawiedliwianie męża – odwożenie go pijanego z imprez i np. wymówki o niedyspozycji, gdy znów nie pojawi się w pracy. Niekiedy dochodzi również przemoc fizyczna.
- Nadal panuje przekonanie, że “lepszy ojciec alkoholik niż żaden”. Jest to, mówiąc wprost, bzdura. W dodatku bardzo krzywdząca. Zastanów się zatem, co jest dla Ciebie ważniejsze – spokój Twój i dzieci, czy opinia społeczna.
- Zniszczone poczucie własnej wartości. Jeśli Twój mąż pije, zapewne nieraz usłyszysz i usłyszałaś komunikat o tym, że jesteś nikim. Wywołuje to w Tobie uczucie wstydu i przekonania, że rzeczywiście tak jest. Osoby, które się nie cenią, nie są zdolne do stanowczej reakcji – nie szanując siebie, pozwalasz na brak szacunku wobec siebie również innym.
- Wierzysz w to, że bez niego sobie nie poradzisz. Już teraz jesteś sama. Już teraz jesteś sama z opieką nad dziećmi, z pozyskiwaniem pieniędzy na prowadzenie domu, pilnowaniem rachunków i innymi sprawami. Nałogowiec, który nie widzi swojego problemu i nie chce wyjść z uzależnienia, jest poważnym obciążeniem.
Co można zrobić, by skończyć z alkoholizmem w rodzinie?
Poniższe kroki są trudne do wprowadzenia, lecz mogą okazać się konieczne.
- Nie daj sobie dłużej wmawiać żadnych “społecznych norm”. Stanowczo reaguj, gdy mąż sięga po butelkę. Nie zezwalaj na jego udział w spotkaniach, na których pojawia się alkohol.
- Nie wierz w żadne obietnice. Co ważne – nie udawaj, że wierzysz. Jeśli mąż obiecuje rzucić picie, nie dopuszczaj żadnych odstępstw. Wykorzystaj ten moment na skorzystanie z pomocy dobrego ośrodka.
- Nie musisz ukrywać alkoholizmu męża – wręcz przeciwnie, nie bój się szukać wsparcia u innych. Szukaj telefonów zaufania, otwarcie rozmawiaj z rodziną i przygotuj ich na moment, w którym zdecydujesz się na proszenie o ich pomoc – może ona dotyczyć tymczasowego zakwaterowania, pomocy finansowej lub opieki nad dziećmi.
- Dzieciom naprawdę będzie lepiej, jeśli ich tata przestanie pić, lub – jeśli okaże się to niemożliwe – zniknie z ich życia. Czasem, niestety, odwyk nie przynosi skutków. Próbuj leczenia, lecz bądź też gotowa na to, że szczęśliwego końca nie będzie.
- Nie bój się wsparcia terapeutów. Osoby, których członek rodziny nadużywa alkoholu, mogą doświadczać współuzależnienia, a to wymaga interwencji specjalisty. W Ośrodku Przebudzenie praktykujemy udzielanie pomocy nie tylko samym uzależnionym, lecz też ich rodzinom. Jeśli uświadomisz męża, że będziesz przy nim podczas leczenia, może mu być łatwiej podjąć decyzję o jego rozpoczęciu.