Czym jest transkrypcja nagrań?

transkrypcja nagrań

Transkrypcja nagrań polega na spisywaniu tekstu z nagrań dźwiękowych. Zwykle są to dwa typu plików audio oraz video. Wykonuje się transkrypcję nagrań z plików w większości elektronicznych popularnych formatów video i audio, jednak także z płyt CD/DVD oraz także z kaset magnetofonowych. Usługę tego typu oferuje coraz więcej firm.

A cena?

A jakie są ceny takowej usługi? Oczywiście ceny naprawdę się różnią. Od czego, więc ceny takowej usługi zależą? Oczywiście kryteria wyceny tejże usługi są następujące: jakość rodzaju nośnika oraz nagrań, typ transkrypcji, wymowa oraz akcent mówców, tempo wypowiedzi, liczba mówców oraz nakładanie się ich wypowiedzi na siebie, wymagania dotyczące znaczników czasu jak i także ich wypowiedzi, tematyka treści nagrania, rozmiar zlecenia jak i także termin jego realizacji oraz wymagania dotyczące formatowania tekstu.

Jak widzimy kryteriów tych jest naprawdę sporo. Na podstawie kryteriów wymienionych powyżej przeze mnie transkrypcja danego nagrania zalicza się do jednej z trzech możliwych cenowych kategorii (w bardzo konkretnych przypadkach istotne mogą okazać się tylko niektóre kryteria, dlatego też musimy wziąć orientacyjny charakter kategorii.

A jakie to kategorie?

Pierwsza kategoria to oczywiście kategoria A. W tej kategorii znajdziemy bardzo dobrą jakość nagrania, elektroniczny format nagrania, brak zakłóceń w tle, niespecjalistyczna treść, jeden lub dwóch mówców, typowy akcent, standardowy lub odległy bardzo termin realizacji oraz dobra wymowa. To wszystko jak widzimy ma duże znaczenie. Jeśli chodzi już o konkretne ceny to wyróżniamy transkrypcję verbatim – jest to około sześć złotych za stronę, transkrypcja standard – jest to około pięć złotych za stronę oraz transkrypcja z redakcją – jest to około siedem do dziesięciu złotych za stronę.

transkrypcja nagrańKolejna kategoria to kategoria B. Tutaj możemy wyróżnić w marę dobrą jakość nagrania, nakładanie się wypowiedzi na siebie, sporadyczne zakłócenia, od trzech do pięciu mówców, umiarkowanie nietypowy akcent, umiarkowanie specjalistyczna treść, niewyraźna wymowa, przyśpieszony termin realizacji oraz znaczniki czasu. Jak opiewa się cennik w tejże kategorii B? Transkrypcja verbatin to około siedmiu złotych na stronę, transkrypcja nagrań standard to około sześciu złotych na stronę oraz transkrypcja z redakcją około osiem do dwanaście złotych za stronę. Ostatnia już kategoria to kategoria C. Do niej zalicza się zła jakość nagrania, od sześciu do więcej mówców, mocno nietypowy akcent specjalne wymagania odnośnie edycji, specjalistyczna treść, bardzo niewyraźna wymowa, częste znaczniki czasu, specjalne wymagania dotyczące odnośnie edycji oraz ekspresowy termin realizacji. Zdecydowanie ceny w tejże kategorii są znacznie wyższe. Jeśli chodzi o znaną nam już transkrypcję nagrań verbatim to jest to koszt około dziesięciu złotych na stronę, transkrypcję standard to koszt około osiem złotych na stronę oraz ostatnia transkrypcja z redakcją to koszt około jedenaście do szesnaście złotych na stronę. Jak widzimy ceny są zróżnicowane, ale i także kryteria są bardzo rozbite.

You Might Also Like