Czym kierować sie przy wyborze butów do tenisa?

O tym, że sport jest korzystny dla zdrowia, nie trzeba nikomu przypominać. Jakakolwiek, regularna aktywność fizyczna, ma wpływ na samopoczucie i wzmacnia nasze ciało. Coraz większą popularność zdobywa tenis.

Jest to wymagający sport, którego uprawianie do niedawna, wydawało się zarezerwowane dla elity. Dziś w większości miast są korty tenisowe, a po zakupie odpowiedniego wyposażenia możemy ruszać do akcji. Każdy tenisista czy tenisistka potrzebuje sprzętu najlepiej dopasowanego do swoich oczekiwań i predyspozycji. Dobra rakieta i buty to podstawa. Obuwie, które zapewnia stabilność na korcie, nawet podczas gwałtownych zwrotów, podniesie twoją mobilność i zagwarantuje bezpieczeństwo.

Rodzaj nawierzchni kortu — główny czynnik wyboru obuwia.

But do tenisa oddziela stopę od nawierzchni kortu. Po pierwsze, powinien on być bardzo dobrze dopasowany. Dobrane obuwie sportowe (do 0,5 cm luzu) sprawi, że stopa będzie mieć odpowiednie oparcie i stabilizację. Równie ważny jest wybór butów adekwatnych do nawierzchni, na której mamy zamiar grać. Kort trawiasty bywa śliski, dlatego dobierz buty, które mają podeszwę z wypustkami. Unikniesz niepotrzebnej utraty równowagi. Na twardy kort przygotuj buty o sztywnej i wytrzymałej podeszwie, ale posiadającej systemy amortyzacji, które złagodzą wstrząsy i gwałtowne ruchy. Takie modele zmniejszają ryzyko kontuzji i chronią stawy. Na kort ziemny najlepiej wybrać buty z rowkami i mocnymi bokami, takie obuwie zapewni większą stabilność i będzie bardziej odporne na uszkodzenia. Co zrobić w sytuacji, gdy grywasz na różnych kortach? Wtedy najlepiej wybierz obuwie na kort twardy, będzie ono sprawdzało się całkiem dobrze na innych nawierzchniach.

Męskie i damskie buty do tenisa.

Na rynku obuwniczym jest duży wybór. Buty do tenisa, tak jak inne buty sportowe mają modele przeznaczone dla mężczyzn i kobiet. Różnią się one od siebie wizualnie, podobnie jak męska stopa od damskiej. Czy kupując damskie buty do tenisa, powinniśmy kierować się innymi kryteriami, niż szukając modeli męskich? Anatomia stopy kobiety jest inna, ale to uwzględnili już projektanci. Kobiety  i mężczyźni, powinni wybierać buty wygodne, dopasowane, optymalnie zamortyzowane buty z mocną podeszwą, właściwa do rodzaju nawierzchni.

Najlepsze marki butów tenisowych

Sklepy sportowe mają w ofercie buty różnych marek. Warto zwrócić uwagę na takich producentów, którzy specjalizują się w akcesoriach przeznaczonych do gry w tenisa ziemnego. Firmy te tworzą produkty z myślą o profesjonalnych graczach i początkujących tenisistach. Znają specyfikę kortów i profesjonalnie profilują poszczególne modele. Do najlepszych marek specjalizujących się w akcesoriach do tenisa należą Wilson, Diadora, Joma, Lotto,  Babolat czy Yonex. Warto też zapoznać się z ofertą marki On The Run, producenta obuwia do uprawiania różnych sportów.

Wybór butów z odpowiednim stopniem amortyzacji.

Wspomniana wcześniej amortyzacja jest jednym z kluczowych czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę, zanim zainwestujesz w nową parę butów tenisowych. Dla osób, które grają hobbystycznie, wystarczające będzie obuwie o średniej amortyzacji. Z kolei zawodnicy często odwiedzający kort lub o wyższej masie ciała powinni postawić na amortyzację na najwyższym poziomie. Wybór obuwia o odpowiednim stopniu wytłumienia drgań chroni  stawy przed skutkami dynamicznych ruchów, wykonywanych podczas meczu.

Zainteresowanie tenisem w Polsce rośnie każdego roku. Chętniej ogląda się występy zawodowych tenisistów na żywo i w telewizji, ale nie poprzestaje się na podziwianiu najlepszych. Złapanie za rakietę i spróbowanie swoich sił w tej dyscyplinie to wybór wielu młodszych i starszych. Nie uważa się już, że w pewnym wieku nie wypada rozpoczynać przygody z tenisem. Nie tylko dzieci i młodzież mają przywilej nauki tego sportu. Tenis może być dobrym pomysłem na aktywne spędzenie czasu dla każdego. Jeśli zdecydujesz się na trenowanie, dobierz sobie odpowiedni sprzęt. Co prawda sam sprzęt nie uczyni z ciebie tenisisty, ale odpowiednia rakieta i buty to krok w dobrym kierunku. Dużo łatwiej rozpocząć treningi i trzymać się ich z profesjonalnym rynsztunkiem. Zobaczysz, w wygodnych i dobranych dla siebie butach daleko zajdziesz.

You Might Also Like