Duchowe przygotowania do świąt Wielkanocnych

Wielkanoc to najważniejsze święto w roku katolików. Zanim jednak przyjdzie czas na radość ze Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, wiernych czeka Wielki Post. Jakie jest jego znaczenie i co obejmuje? Warto sobie o tym przypomnieć, ponieważ istota Wielkanocy nie jest dla wszystkich jasna.

Przesłanie Wielkiego Postu

Wielki Post rozpoczyna się w Środę Popielcową, której towarzyszy posypanie głów wiernych popiołem. Czyn ten ma znaczenie symboliczne. Utożsamia się go z przyznaniem się do grzeszności człowieka. Wielki Post ma być czasem pokuty i nawrócenia. Sprzyja zastanowieniu się nad swoim życiem, nad relacją z bliskimi i nad relacją z Bogiem. To najlepszy okres w roku, aby się zatrzymać i podjąć pracę nad sobą. Wiele osób zachęca w tym okresie do czynienia dobra, do stworzenia wspólnoty, w której każdy może poczuć się ważny. Te 40 dni przed Niedzielą Wielkanocną powinny otworzyć każdego człowieka na niesienie pomocy. Wielki Post jest momentem, w którym każdy katolik może postanowić poprawić coś w swoim życiu, aby stać się lepszym człowiekiem. Ma także przypominać o sensie śmierci Jezusa, o poświęceniu się Syna Bożego po to, aby każdy mógł cieszyć się życiem wiecznym.

Według prawa kanonicznego nie ma konkretnej daty zakończenia Wielkiego Postu. Zwykle uznaje się, że jego koniec następuje w Wielki Czwartek podczas Mszy Wieczerzy  Pańskiej. Natomiast Wielki Piątek i Wielka Sobota uznawane są za post paschalny.

Modlitwa, post i jałmużna

Podczas Wielkiego Postu szczególnie ważne jest oddanie się modlitwie, postowi i jałmużnie. Modlitwa może odbywać się w po cichu, w domowym zaciszu, może mieć miejsce w kościele podczas niedzielnej mszy lub w trakcie wyjątkowych wielkopostnych nabożeństw, jakimi są: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale. W trakcie tych obrządków wierni doświadczają bliskości z Bogiem. Spowiedź w tym czasie jest jeszcze ważniejsza niż w inne dni w roku. Przyznanie się do grzechów przed samym sobą i szczere ich wyznanie, a także chęć poprawy to dobra droga do bycia bliżej Boga.

Post nawiązuje do 40-dniowego pobytu Jezusa na pustyni, gdzie był poddawany kuszeniu szatana. Każdy może zdecydować się na zrezygnowanie z jakichś przyjemności – może to być odstawienie mięsa, słodyczy, alkoholu lub innych pokarmów. W tym czasie zabronione jest uczestniczenie w zabawach.

Jałmużna wiąże się z niesieniem pomocy. Wsparcie drugiego człowieka może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej jałmużna kojarzona jest wsparciem finansowym tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Pomoc można nieść jednak inaczej – chodzi tu przede wszystkim o okazanie miłości do bliźniego. Warto więc poświęcić swój czas i zaopiekować się jakąś osobą, pomóc zrobić zakupy czy po prostu spędzić dzień z kimś, kto może czuć się samotnie.

Przygotowania do Wielkanocy

Przygotowanie do Wielkanocy może mieć dwojaki charakter. Z jednej strony czas przed tym świętem to, tak jak wspomniano wcześniej, moment na duchowe rozmyślanie i odnalezienie porozumienia z Bogiem. Z drugiej strony, każdy, przygotowując się do Wielkanocy, chce poczuć świąteczny nastrój. Te święta mają inny charakter niż okres Bożego Narodzenia, jednak pewne dekoracje pomagają wiernym przygotować się na Triduum Paschalne i niedzielę wielkanocną. Ozdoby wielkanocne w kościele to np. roll-up’y czy banery, które już z daleka przypominają wiernym o nadchodzącym święcie.

Czekając na Wielkanoc, kościół powinien zachęcać parafian do uczestniczenia w rekolekcjach. Chodzi tu o swego rodzaju duchowe doświadczanie – często z uwzględnieniem grup wiekowych, np. dzieci i młodzież uczestniczą w rekolekcjach o innej tematyce niż dorośli.

Przygotowując wiernych do dnia Zmartwychwstania, należy pamiętać o dopasowaniu tematyki kazań do tego czasu. Warto angażować kościelną społeczność do aktywnego działania – nie tylko do udziału w niedzielnych mszach świętych, ale również do uczestniczenia w Gorzkich Żalach, Drodze Krzyżowej czy do przestrzegania postu. Dla najmłodszych wiernych można zorganizować konkurs plastyczny, w tym czasie w wielu parafiach dużą popularność cieszy się konkurs na palmę wielkanocną – z okazji Niedzieli Palmowej.

You Might Also Like