Dyskopatia — jak pozbyć się bólu?

Dyskopatia to choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego, który potocznie nazywany jest dyskiem. Jest to nic innego jak elastyczny element oddzielający od siebie dwa sąsiadujące ze sobą kręgi kręgosłupa.

Dyskopatia jest jednym z najczęściej występujących schorzeń kręgosłupa, z którym zmaga się duża liczba osób w różnym wieku.

Czym jest dyskopatia?

Choroba ta zaczyna się dość niewinnie od delikatnego bólu pleców po długiej jeździe samochodem, bieganiu, spaniu czy innych sytuacjach. Początkowo ból ten dość szybko mija, przez co wiele osób lekceważy te objawy. Z czasem jednak staje się on coraz mocniejszy i nie przechodzi już tak szybko, jak na początku. Często osoby zmagające się z tym schorzeniem muszą sięgać po środki przeciwbólowe, aby poradzić sobie z bólem. Tego typu objawy to wyraźny sygnał ostrzegawczy, że powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Sporo osób jednak tego nie robi, ponieważ usprawiedliwia się siedzącym trybem życia, przeciążeniem, stresem, zmęczeniem i innymi rzeczami, a choroba stopniowo postępuje i po czasie może osiągnąć już poziom, który skutecznie utrudni codzienne funkcjonowanie.

Schorzenie to jest dość skomplikowane i bardzo często przechodzi przez pewne stadia i każdy etap może charakteryzować się odmienne dolegliwości. Jednym z nich jest nagły atak bólu, który często nazywany jest „wypadnięciem” dysku. W przypadku poważnego uszkodzenia krążka międzykręgowego może dojść do jednoczesnego uszkodzenia nerwu znajdującego się w jego sąsiedztwie, a wtedy skutki są znacznie poważniejsze. 

Przyczyny dyskopatii

Dyskopatia to choroba, która może być zarówno spowodowana niezdrowym trybem życia, jak i uwarunkowaniami genetycznymi. Jedną z częściej wymienianych przyczyn jest także upośledzenie procesów przemiany materii w tkance dyskowej oraz zbyt duży nacisk na krążki międzykręgowe spowodowany np. nadwagą, pracą, która wymaga przenoszenia ciężkich rzeczy lub uprawianiem takich dyscyplin sportu jak np. podnoszenie ciężarów. Do tego zalicza się także nieprawidłowa technika podnoszenia ciężkich rzeczy, ponieważ zarówno w przypadku pracy, jak i sportu takich chorób można uniknąć, dbając o to, aby zachować prawidłową postawę podczas podnoszenia ciężarów. Dyskopatia może być także spowodowana siedzącym trybem życia, wadami postawy, aby intensywną aktywnością fizyczna niepoprzedzoną odpowiednim przygotowaniem oraz kontuzjami lub urazami kręgosłupa. Spore znacznie ma tutaj także wiek, ponieważ osoby starsze są bardziej narażone na tego typu schorzenia. 

Diagnostyka i leczenie dyskopatii

Powtarzające się i nasilające dolegliwości bólowe kręgosłupa to sygnał do tego, aby udać się na wizytę do lekarza. Najlepiej w tym celu umówić się na wizytę do ortopedy lub neurologa. Diagnostyka dyskopatii kręgosłupa opiera się głównie na wykonaniu badań lekarskich i obrazowych. Najczęściej jest to RTG kręgosłupa, tomografia komputerowa kręgosłupa oraz rezonans magnetyczny kręgosłupa. Po dokładnym zbadaniu planowane jest leczenie, które w większości przypadków polega na leczeniu zachowawczym, czyli m.in. przyjmowaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych oraz wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów fizjoterapeutycznych. Kluczowe jest również wyeliminowanie przyczyny schorzenia, regularna aktywności fizyczna nieprzeciążająca kręgosłupa oraz redukcja wagi w przypadku sporej nadwagi. Dobre efekty dają również różnego rodzaju masaże, które skutecznie rozluźniają mięśnie, tym samym zmniejszając ból i ich spięcie. Najcięższe przypadku dyskopatii mogą wymagać bardziej zdecydowanych działań medycznych a czasami nawet operacji. 

Dlaczego warto jak najszybciej zacząć leczenie?

Schorzenia kręgosłupa teki jak właśnie dyskopatia, są chorobami postępującymi. Oznacza to, że początkowo ich objawy są delikatne i z czasem staja się coraz mocniejsze i trwają dłużej. Z tego powodu szybkie zdiagnozowanie problemu i wdrożenie leczenia jest najlepszym rozwiązaniem. Im szybciej to zrobimy, tym szybciej wrócimy do pełnej sprawności i unikniemy zaostrzenia objawów. Jeśli zaniedbamy ten problem, to po czasie choroba może się bardzo rozwinąć, a wtedy ból będzie uniemożliwiał prawidłowe funkcjonowanie, a z wiekiem może się okazać, że konieczna będzie operacja lub inne tego typu działanie. Z tego względu leczenie dyskopatii w Gdańsku warto rozpocząć jak najszybciej, aby zatrzymać rozwój tego schorzenia na wczesnym jego etapie.

 

You Might Also Like