Fizjoterapia dla sportowców

Ćwiczenia

Współcześnie sport często wiąże się z wysiłkiem wyczynowym, który obciąża mięśnie i stawy. Przekraczanie granic możliwości swojego organizmu i nie zastosowanie rozgrzewki  czy rozciągnięcia mięśni przed treningiem, może przysporzyć sporo kłopotów.

Na czym polega rehabilitacja sportowca?

Mięśnie i stawy jakkolwiek nie byłyby silne, często ulegają uszkodzeniom w wyniku nieszczęśliwych wypadków, o które w sporcie nie jest trudno.  Rehabilitacja polega na przywróceniu zdrowia i funkcjonalności miejsc pourazowych. Terapia niweluje uciążliwy ból i przyspiesza proces gojenia się tkanek mięśniowych. Jest to niezbędny element w leczeniu, ponieważ umożliwia powrót do treningów lub sportu zawodowego. Podczas rehabilitacji należy dużo odpoczywać oraz przede wszystkim tymczasowo zrezygnować z aktywności fizycznej.

Fizjoterapia jest głównym elementem rehabilitacji. Jest ona konieczna w przypadku skręcenia stawów kolanowych czy skokowych, naciągnięcia lub naderwania więzadeł czy zwichnięcie powierzchni stawowej. Żadnego urazu nie należy ignorować, ponieważ może przyczynić się do komplikacji zdrowotnych i nasilenia się bólu. Jeżeli odczuwamy ból, który powstał podczas kontuzji sportowej, niezwłocznie należy udać się do lekarza. Specjalista oceni nasz stan, przeprowadzi badanie, zleci ewentualne prześwietlenie i dobierze odpowiednią metodę leczenia, by jak najszybciej umożliwić powrót pacjenta do zdrowia. Najczęściej jest to właśnie fizjoterapia, ponieważ pozytywnie wpływa na układ ruchu i regenerację mięśni.

Na czym polega rehabilitacja

Wizyta u fizjoterapeuty

W pierwszej kolejności, przeprowadza się szczegółowy wywiad z pacjentem. Polega on na określeniu dolegliwości bólowych. Specjalista zapoznaje się z naszymi wcześniejszymi wynikami radiologicznymi i wypytuje o ogólny stan zdrowia.

Następnym krokiem w leczeniu, jest wykonanie badania. Fizjoterapeuta sprawdza zakres ruchomości naszych mięśni i stawów. Celem badania jest ustalenie konkretnego miejsca w ciele, które najbardziej boli. Wywiad i badanie pozwalają na ustalenie planu terapii. Pacjent z terapeutą spotyka się w określone dni – podczas wizyt wykonywane są masaże i ćwiczenia, które umożliwią pacjentowi pełny powrót do zdrowia.

Poza wizytami, fizjoterapeuta często zleca dodatkowe wykonywanie ćwiczeń w domu. W okresie rekonwalescencji nie bez znaczenia pozostaje dieta – terapeuta zaleca spożywanie konkretnych produktów, których zadaniem jest wzmocnienie organizmu. Taki proces leczniczy polega na odpowiednio sprecyzowanych ćwiczeniach, które należy wykonywać systematycznie przez wyznaczony okres oraz pod okiem specjalisty. Ćwiczenia poprawiają wydolność i gibkość mięśni.

fizjoterapia

Wykonywane powinny być zarówno ćwiczenia równoważne, jak i funkcjonalne poprawiające pracę układu krążeniowo-oddechowego. Fizjoterapia koryguje także niewłaściwe warunki biomechaniczne, które przyczyniają się do prawidłowego powrotu do uprawianego sportu. Proces leczenia przebiega sprawniej w momencie gdy dostosujemy wartości odżywcze w diecie do potrzeb rehabilitacji. Odpowiednie witaminy i proteiny przyspieszają regenerację oraz zadbają o właściwy poziom wapnia i żelaza w kościach.

Kontuzje i urazy sportowe nie muszą oznaczać końca kariery zawodowej czy unicestwienia marzeń oraz zainteresowań poszkodowanego, jednak należy mieć na uwadze, że powrót do formy może być długotrwały. Kluczem do sukcesu jest uzbrojenie się w cierpliwość, ponieważ zbyt prędki powrót do sportu może spowodować kolejne nadwyrężenie, co z kolei może doprowadzić do dużo większych powikłań.

Jak znaleźć dobrego specjalistę? – Otóż, odpowiedni fizjoterapeuta jest kluczowy podczas procesu leczenia. Fachowiec pomoże nam całkowicie powrócić do zdrowia. Co ważne – dobry terapeuta skupi się nie tylko na uśmierzeniu bólu, ale i na pozbyciu się przyczyn, które wywołują dolegliwość. Na terenie Wrocławia i okolic można skorzystać z usług gabinetu Global Therapy Grzegorz Tokarczyk.

You Might Also Like