Gdzie i jak szukać mieszkania na sprzedaż?

mieszkania na sprzedaż

Kupując mieszkanie należy przeanalizować kilka czynników. Podstawowy z nich to oczywiście cena. Niewiele osób stać na zakup bez brania kredytu bankowego, dlatego cena jest tak ważna. Kolejna sprawa to metraż, chcemy znaleźć mieszkanie, w którym życie będzie wygodne. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja. Chcemy mieszkać bliżej centrum czy może na obrzeżach, gdzie jest spokojniej?

Po przemyśleniu tych zagadnień przechodzimy do poszukiwań mieszkania. Mogą to być lokale z rynku wtórnego lub pierwotnego.

Mieszkanie od prywatnego właściciela

Rynek wtórny to nic innego jak mieszkania kupowane od prywatnych właścicieli. Mieszczą się w już użytkowanych budynkach. Zalet takich mieszkań jest kilka:

  • Dogodna lokalizacja. Możemy znaleźć mieszkanie w centrum miasta z dobrze ukształtowaną infrastrukturą.
  • Możliwość dokładnego obejrzenia wnętrz.
  • Właściciel często pozostawia część umeblowania. Za dodatkową opłatą może zostawić całe.
  • Bardzo duży plus to możliwość natychmiastowego wprowadzenia się. Zdarza się, że następuje to z dnia na dzień.

Występują też oczywiście wady rynku wtórnego. Stan budynku to pierwsza z nich. Może pozostawiać wiele do życzenia. Samo mieszkanie też nie musi być wolne od usterek, o czym były właściciel nie wspomniał podczas negocjacji. Inna sprawa to konieczność przeprowadzenia remontu zaraz po zakupie. Nie zawsze wystrój wnętrza przypadnie nam do gustu.

Mieszkanie od dewelopera

mieszkania na sprzedażRynek pierwotny to nowe mieszkania na sprzedaż od dewelopera. Jest on inwestorem, który finansuje całą budowę. Nie ma możliwości wprowadzenia się od zaraz, bowiem budynki dopiero powstają. Ma to jednak swoje, cały budynek wraz z mieszkaniem będzie nowy. Nie ma najmniejszego zagrożenia ze strony nieprzewidzianych usterkami. Nowe osiedla mieszkalne czeto usytuowane są na obrzeżach miast. Dla niektórych może to być minus, ale też wcale nie musi. W miejscach oddalonych od centrum możemy liczyć na spokój. Rozbudowane drogi zapewnią dogodne dojazdy do miasta.

Mamy do wyboru dwa rodzaje mieszkań, pod klucz lub do wykończenia. Pierwszy typ wymaga uiszczenia dopłaty, w drugim przypadku istnieje możliwość wykończenia mieszkania według własnych gustów. Można pomyśleć, że jest to podobne do remontu lokalu z rynku wtórnego. Możliwe, że koszty są podobne z tą różnicą, że deweloper sprzedaje nowe, funkcjonalne mieszkania.

Droga do własnego mieszkania

Mieszkanie w dobrej lokalizacji to dla wielu ważna kwestia. Nie zawsze jednak lokale z rynku wtórnego będą spełniały inne oczekiwania. Budynki mogą być w złym stanie a samo mieszkanie będzie wymagało remontu. Tymczasem deweloper oferuje nowe, funkcjonalne mieszkania. Koszty mogą być nieco większe, lecz mamy zagwarantowany komfort. Lokalizacja to nowe osiedla, nie tak blisko centrum, lecz z dobrą siecią dróg. Przed zakupem warto, więc zastanowić się, na której opcji wyjdziemy lepiej.

Alternatywą mogą być mieszkania na sprzedaż kupowane od przedstawicieli firm, które specjalizują się w remontach i adaptacjach mieszkań. Takie mieszkania na pewno mają duszę, są zlokalizowane bliżej centrum i jednocześnie mają niezwykłe wnętrza, firm tego typu jest coraz więcej: warto wybrać ofertę doświadczonej firmy.

You Might Also Like