Jak wygląda wizyta u logopedy lub neurologopedy?
Problemy z mówieniem pojawiają się, wbrew opinii wielu rodziców, naprawdę często i nie stanowią niemożliwej do pokonania przeszkody rozwojowej. To między innymi czynniki środowiskowe i zachowanie otoczenia (także rodziny) znacząco wpływają na to, czy mowa dziecka rozwinie się poprawnie. Ogromną rolę odgrywają tu jednak sam rozwój neurologiczny i psychologiczny dziecka, którego obserwacja może podpowiedzieć rodzicom kiedy warto udać się do specjalisty. Logopedzi i nakierowani na stronę neurologiczną zaburzeń neurologopedzi to specjaliści, którzy mogą naprawdę pomóc twojemu dziecku. Na czym polega ich praca, jak wygląda wizyta i dlaczego nie warto się jej bać?
Logopeda, a neurologopeda – na czym polega różnica?
Właściwy wybór terapeuty dla dziecka jest niezwykle ważnym elementem na drodze do rozwoju prawidłowej mowy dziecka – gdy praca korekcyjna zostanie już na początku ustawiona na właściwe tory, jej efekty będą zauważalne szybciej i dzięki temu nie zniechęcą do pracy ani rodziców, ani dziecka. W większości przedszkoli i szkół pracują dziś logopedzi, którzy pomogą wykryć i zdiagnozować problemy dotyczące mowy dziecka. Ich praca jest więc ukierunkowana przede wszystkim na ogólne problemy z mową, wynikające na przykład z czynników środowiskowych lub nietypowego zachowania szczęki, zębów, czy języka.
To również logopeda może stwierdzić, kiedy problem wymaga bardziej specjalistycznej pomocy neurologopedy, który specjalizuje się w pracy z dziećmi i dorosłymi, którzy mają problemy w komunikacji ze światem. Problemy, z którymi walkę podejmuje neurologopeda są często efektem uszkodzeń centralnego układu nerwowego. Neurologopedzi pracują więc z dziećmi, które już od pierwszych dni od narodzenia przejawiają problemy z prawidłowym rozwojem mowy i na danych etapach rozwoju przejawiają problemy z pobieraniem pokarmu, gaworzeniem, czy tworzeniem pierwszych dźwięków.
Jak wygląda wizyta u logopedy?
Wielu rodziców obawia się wizyty u logopedy i odwleka ją w czasie licząc, że dziecko się nauczy. Niestety, zmuszanie dziecka do prawidłowej wymowy bez odpowiedniego przeszkolenia i dobrania odpowiednich ćwiczeń jest stresujące nie tylko dla dziecka, ale i samego rodzica. Ważne jest więc, by rodzice widzieli potrzebę szukania pomocy u specjalistów w momencie, kiedy zaczynają mieć wątpliwości i obawy co do prawidłowego rozwoju mowy dziecka. Wizyty w gabinetach logopedycznych i neurologopedycznych są zwykle opierane na pracy nad mową poprzez zabawę. Podczas terapii specjalista będzie starał się określić konkretne problemy z mową oraz szukać ich podłoża, a następnie postara się opracować indywidualny plan pracy dla konkretnego dziecka. Ten może wydawać się rodzicom oparty na nic nie wnoszącej zabawie, jednak to właśnie dzięki lekkim i przyjemnym dla dziecka ćwiczeniom możliwe jest bezstresowe i tym samym skuteczniejsze wyrabianie poprawnych nawyków mowy.
Dlaczego warto wybrać się z dzieckiem do logopedy?
Niektórzy rodzice nie zdają sobie sprawy z tego jak ogólny rozwój psychomotoryczny wpływa na poprawną mowę i artykulację dziecka. Aby uniknąć późniejszych problemów rozwojowych warto jednak już od początku kontrolować zachowania dziecka – wielu neurologopedów pracujących na szpitalnych oddziałach już przy narodzinach sprawdza prawidłowe odruchy aparatu artykulacyjnego dziecka. W ramach współpracy z logopedą i neurologopedą, rodzice martwiący się o wymowę swoich dzieci mogą nie tylko ocenić rozwój mowy ich pociechy, ale także podjąć terapię w kierunku jej poprawy niezależnie od przyczyn powstałych problemów. Nauka właściwych zachować mowy może mieć też znaczący wpływ na ogólne funkcje oralne, w tym również żywienie, czy oddychanie. Warto obserwować swoje dziecko już od najmłodszego – prawidłowa artykulacja to jedna z ważniejszych funkcji życiowych znacząco wpływających na jakość życia dziecka.