Kiedy rodzina się rozpada
Solidnym fundamentem rodzinny jest małżeństwo dwojga osób. Zdarza się, że ten fundament jest mocno poruszany przez różne sytuacje życiowe – czasem tak mocno, że zaczyna się wątpić w jego dalsze funkcjonowanie. Co wtedy?
Rozwód? Statystyki GUS
Statystyki nie kłamią – coraz więcej małżeństw w Polsce decyduje się na rozwód. W 2/3 przypadków sprawę wnosi do sądu kobieta, a przyczyną rozpadu małżeństwa określa się zazwyczaj niezgodność charakterów (w jednej trzeciej przypadków), zdradę lub nowy związek jednego z małżonków (26%) oraz alkoholizm (20%). Liczba rozwodów w dużych miastach jest aż dwukrotnie wyższa niż na wsiach i w małych miejscowościach.
W przeprowadzonych na zlecenie Głównego Urzędu Statystycznego badaniach zaobserwowano, że wzrasta nie tylko liczba rozwodów, ale i społeczna zgoda na ten fakt. Tymczasem adwokat powinien być ostatecznością, wyjściem z patowej sytuacji, pozwalającym uporządkować prawną sytuację w razie poważnych zastrzeżeń co do natury związku. Większość osób zwraca uwagę zwłaszcza na sytuację dzieci, które są najbardziej pokrzywdzonymi ofiarami rozpadu małżeństwa rodziców, choć równocześnie nie ponoszą żadnej winy w tej sytuacji.
Środki zaradcze
Sami adwokaci podpowiadają, że w przypadku postępowania rozwodowego czy spraw o alimenty zazwyczaj nie wybiera się opcji najkorzystniejszych, ale właśnie najbardziej optymalne, ze względu na dobro dzieci. Trzeba też przyznać, że małżeństwa posiadające więcej dzieci statystycznie rzadziej decydują się na ten krok, próbując naprawić swoją relację, mając na uwadze dobro swoich pociech.
Istnieją nawet rządowe programy, np. „Rozwód? Poczekaj!” albo „Projekt Powrót Taty”, mające na celu przeciwdziałanie rozwodom. Ważne jest w takich wypadkach podjęcie decyzji – czy warto marnować energię na kłótnie? Nie wystarczy jednak decyzja „Od dziś się nie kłócimy”. Trzeba podjąć solidną, ciężką pracę, by znaleźć przyczyny kłótni, ale nie te powierzchowne, tylko rzeczywiste, często ukryte pod wieloletnimi nawykami czy zaszłościami nawet z czasów, zanim małżonkowie się poznali.
Praca jest trudna, ale jeśli oboje małżonkowie zdecydują się ją podjąć i będą cierpliwie się starać, taką prace uwieńczy odnowa małżeństwa, silniejszego niż dotychczasowe, bo wypróbowanego. Jeśli jednak para decyduje się na rozstanie, niech nie będzie to podyktowane emocjami. Szczera, spokojna rozmowa pozwoli podjąć najbardziej właściwą decyzję. Wtedy również trzeba zastanowić się, jak zadbać o los dzieci czy wspólny majątek, ale warto i do tych kwestii podejść z wzajemnym szacunkiem.