Koszty pogrzebu w Polsce
Pogrzeb to bardzo smutne doświadczenie dla członków rodziny zmarłego oraz jego przyjaciół. Niestety, śmierć zmarłego to nie tylko ogromny smutek, ale również spore wydatki, o których rzadko mówi się w sposób otwarty. W naszym kraju powszechnie uważa się, że o temacie pieniędzy nie powinno rozmawiać się w obliczu tak dużej tragedii, jaką jest śmierć bliskiej nam osoby. Warto jednak wiedzieć, w jakich granicach oscylują koszta związane z pogrzebem, aby jak najlepiej przygotować się do ostatniego pożegnania z bliskim.
Jak dzielić koszta pogrzebu?
Powszechnie uważa się, że pogrzeb powinien być finansowany ze środków najbliższej rodziny. Takie rozwiązanie funkcjonuje w większości państw w Europie i całkiem dobrze się sprawdza – w przypadku śmierci np. rodzica, to dzieci dzielą się kosztami pochówku. Jeżeli więc zmarła osoba posiadała bliskich członków rodziny, to przed podjęciem jakichkolwiek działań warto się z nimi skontaktować i ustalić wszelkie szczegóły. To właśnie osoby, które zobowiązały się do pokrycia części kosztów, powinny decydować, jak uroczystość będzie wyglądać – w końcu ustalają budżet i mogą zdecydować, jak podzielić się kosztami.
Dopasuj koszta do własnych możliwości
W przypadku pogrzebu mamy do czynienia z wieloma czynnikami, które wpływają na jego koszty. Trudno jest więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, z jakimi kosztami musi liczyć się rodzina zmarłego. Zakłada się, że średni koszt pogrzebu w Polsce to około 6 – 7 tysięcy złotych. Czy jest to kwota duża? Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że tak, ale jeżeli przeanalizujemy pojedynczo każdy z wydatków to nie jest to aż tak zawyżona suma. Co wchodzi w jej skład? Po pierwsze zorganizowanie uroczystości i wynajęcie księdza, który ją poprowadzi. Należy również odpowiednio przygotować ciało do pogrzebu, czym najczęściej zajmują się osoby pracujące w danym zakładzie pogrzebowym.
Dużą część całkowitej kwoty stanowi nagrobek – te najtańsze dostępne są nawet za kilkaset złotych, ale ich cena rośnie wraz z jakością wykonania oraz użytym materiałem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku trumny. Te najdroższe wykonane są z najlepszych gatunków drewna. Osoby chcące zaoszczędzić na tych dwóch elementach często kupują tańsze zamienniki sprowadzane z Chin – są one wykonane ze słabych jakościowo materiałów, przez co tracą na wyglądzie i wytrzymałości. Warto brać to pod uwagę, ponieważ w naszym klimacie nagrobki narażone są na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Zasiłek pogrzebowy
Rodzina zmarłego może ubiegać się o wsparcie ze strony państwa w tym trudnym dla niej momencie. Istnieje możliwość uzyskania środków wypłacanych z tytułu tzw. zasiłku pogrzebowego. Najbliżsi mogą liczyć na wsparcie w kwocie nawet 4 tysięcy złotych.