Kremacja ciała – co powinieneś o niej wiedzieć?
Kremacja zwłok jest w ostatnich latach bardzo popularnym sposobem pochówku. Taki sposób pożegnania jest tańszy, a także prostsze niż tradycyjny pochówek. Na czym konkretnie polega kremacja i jak wygląda jej proces? Co powinniśmy o niej wiedzieć i czego wymagać od zakładu pogrzebowego?
Jak wygląda kremacja zwłok?
Przygotowanie ciała do spalenia przez zakład pogrzebowy jest podobne, jak w przypadku tradycyjnego pochówku. Odbywa się wedle życzeń rodziny zmarłego i jego ostatniej woli, jeśli taką po sobie pozostawił. Różnicą może być to, że zamiast tradycyjnej odzieży do trumny, ciało może być odziane w całun.
Oprócz trumny, rodzina osoby zmarłej zobowiązana jest także do wyboru urny. Zakłady pogrzebowe oferują wybór urn drewnianych, metalowych, ceramicznych, kamiennych, a także wykonanych z wielu innych materiałów. Cały proces kremacji trwa około dwóch godziny.
Proces kremacji jest bardzo osobisty i pełen szacunku do ciała zmarłego. Za każdym razem w pomieszczeniu krematoryjnym znajduje się tylko jedna trumna. Dopiero po zakończeniu kremacji i oddaniu prochów rodzinie do budynku wprowadzana jest następna.
Najpierw trumna z ciałem zmarłego wprowadzana jest do pieca kremacyjnego, w którym temperatura musi wynosić około 1000 stopni Celsjusza. Szczątki, które nie uległy całkowitemu spaleniu, są wyjmowane z pieca do specjalnej komory, w której studzone są do temperatury pokojowej, a następnie specjalne urządzenie rozdrabnia popioły, które są przesypywane do worka i umieszczane w urnie. Tak przygotowane prochy przekazywane są rodzinie wraz z dołączonym świadectwem kremacji.
Czy pogrzeb po kremacji różni się od tradycyjnego pochówku?
Pogrzeb przy kremacji, a tradycyjnym pochówku różni się głównie tym, że w przypadku spalenia ciała pochówek zmarłego jest zwykle dwufazowy. Pierwsza część uroczystości to pożegnanie w trumnie. Zakłady pogrzebowe dysponują pomieszczeniami, w których rodziny mają możliwość pożegnać się ze zmarłym lub oferują dostarczenie ciała do cmentarnej kaplicy.
Profesjonalna firma pogrzebowa, taka jak Miejskie Usługi Pogrzebowe z Choszczna powinna rozumieć, że śmierć bliskiej osoby jest wyjątkową tragedią w rodzinie, w związku z czym powinna przejąć na siebie wszelkie obowiązki, tak, aby ulżyć w ten sposób bliskim zmarłego.
Urny, które mamy do wyboru w zakładach pogrzebowych są zaprojektowane w taki sposób, aby pomieściły prochy, a także, aby pozostało miejsce na osobistą pamiątkę po zmarłym np., różaniec, czy inny przedmiot związany z wiarą, lub pasją bliskiej osoby.
Co ważne dla wielu ludzi ze względów religijnych kremacja jest sprawą kontrowersyjną. Zupełnie niepotrzebnie, ponieważ Watykan już w 1963 roku uznał kremację za dopuszczalną formę pochówku w duchu chrześcijańskim, co potwierdził w dokumencie “Ad resurgendum cum Christo” (Aby zmartwychwstać z Chrystusem).
Podsumowanie
Podsumowując, kremacja jest dużo tańszą i bardziej higieniczną metodą pochówku, niż tradycyjne pogrzebanie zwłok. Jednak decyzja o jej wykonaniu jest osobistą kwestią zmarłego, a także decyzją jego rodziny. Wybierając odpowiedni zakład pogrzebowy, zwróćmy uwagę na to, aby jego pracownicy, byli profesjonalistami, którzy będą potrafili odpowiednio zachować się w tak trudnej dla rodziny sytuacji.
Kremacja jest coraz powszechniejszą formą pogrzebu, dzięki czemu poziom wykonywania tej usługi przez firmy pogrzebowe jest coraz wyższy. Pamiętajmy o tym, że jest to proces pełen szacunku do zwłok zmarłego, który zapewnia taką samą powagę sytuacji, jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu.