Leczenie zaburzeń nerwicowych
Zaburzenia nerwicowe potrafią być koszmarem dla osoby chorej. W najgorszych przypadkach dosłownie uziemiają. Przyczyniają się do pozostawania w domu, odcinania się od przyjaciół, znajomych, a nawet rodziny.
Utrudniają codzienne funkcjonowanie i wykonywanie zwyczajnych czynności. Leczenie jest koniecznością i choć bywa długie i uciążliwe, warto się go podjąć. Mając wsparcie bliskich i do dyspozycji profesjonalną pomoc psychoterapeutów, można liczyć na wyzdrowienie.
Co może powodować powstawanie nerwicy?
Przyczyn zaburzeń może być wiele. Nierzadko są to uwarunkowania biologiczne, w tym stan fizyczny, stan układu nerwowego, jak i wrodzone cechy. Do tego pojawia się presja społeczeństwa. Presja także pośród otoczenia i najbliższych. Problemy w pracy, w domu. Podłożem mogą być również traumatyczne przeżycia i nieciekawe doświadczenia, z którymi dana osoba dotąd się nie uporała, a rzutują one na jej teraźniejsze i przyszłe decyzje.
Zakres powodów pojawienia się nerwic obejmuje także zbyt długo trwający stres, o który nietrudno w dzisiejszych czasach, jak i nałożenie się w krótkim czasie wielu traumatycznych zdarzeń. To dlatego coraz większa część populacji zmaga się z różnymi objawami nerwic. Na szczęście jest to schorzenie, z którego można wyjść, jeśli pacjent odpowiednio współpracuje, nie zamyka się na oferowane formy pomocy i ma wolę walki.
Nerwica a funkcjonowanie człowieka w grupie społecznej
Objawy nerwicy potrafią z czasem doprowadzić do całkowitego odizolowania się od najbliższych i społeczeństwa. Proste, codzienne czynności wydają się być niczym najwyższe szczyty, niemożliwe do zdobycia. Wewnętrzne konflikty, z którymi dana osoba do tej pory nie uporała się powodują, że nawet najmniejsze potknięcia i powszechne problemy urastają do rangi tragedii, choć obiektywnie wcale takimi nie są.
Pojawiają się różnego rodzaju natręctwa i obsesje, na przykład dotyczące czystości, zdrowego żywienia i tym podobne. Pacjenci sami utrudniają sobie życie, ale i niestety potrafią uprzykrzyć codzienność również najbliższym. Zdają sobie sprawę z występujących objawów, ale samodzielnie nie mają szans ich wyeliminować.
Jakie metody leczenie nerwicy są najskuteczniejsze?
W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia pojawia się konieczność zastosowania farmakoterapii. Ta, w pierwszej kolejności łagodzi symptomy i pozwala jednocześnie wdrożyć psychoterapię. Ta ostatnia polega na spotkaniach z terapeutą, dzięki którym odnajduje się przyczyną powyższych zachowań i objawów. Pacjent uczy się radzić sobie z codziennym problemami, zmienia swoje podejście i nastawienie do życia, a przede wszystkim zamyka te rozdziały z przeszłego życia, które były dla niego traumatyczne.
Rozwiązuje wewnętrzne konflikty, nierzadko niewiadomego pochodzenia, ale stanowiące podłoże dla rozwijającej się nerwicy. Terapeuta buduje poczucie zaufania, bezpieczeństwa i zrozumienia, które jest tak bardzo potrzebne. Do tego, jeśli wymaga tego sytuacja – pracuje również z rodziną pacjenta. Także i oni mogą mieć problem z poradzeniem sobie, z osobą chorą. Uczą się zatem, jak pomagać, co mówić. Środki medyczne mają łagodzić objawy, by łatwiej było powrócić do normalnego funkcjonowania, ale drogę stanowi terapia.