Mąż alkoholik – gdzie szukać pomocy?

mężczyzna z piwem

Alkoholizm osoby z najbliższej rodziny jest ogromnym problemem. Najczęściej choroba ta dotyka mężczyzn, którzy nie mogąc poradzić sobie z różnymi problemami, uciekają w alkohol. Nałóg początkowo może wydawać się niegroźny, ale z czasem może prowadzić do wielu poważnych problemów. Kobiety, które tkwią w związku z alkoholikiem powinny wiedzieć, gdzie szukać pomocy. 

Najbliższa rodzina alkoholika – z jakimi problemami musi zmierzyć się na co dzień?

Bardzo częstym zjawiskiem, jakie towarzyszy chorobie alkoholowej męża, jest współuzależnienie żony. Objawia się to tym, że kobieta podporządkowuje swoje życie uzależnionemu mężowi. Towarzyszy jej poczucie winy, że to ona jest odpowiedzialna za chorobę męża. Najczęściej wypiera to, że jej mąż jest chory i potrzebuje pomocy. 

Problem choroby alkoholowej zazwyczaj nasila się z biegiem czasu. Osoba uzależniona początkowo może ukrywać swoją chorobę przed innymi i pić w zaciszu własnego domu. Wraz z postępującym nałogiem pojawiają się jednak kolejne, coraz poważniejsze problemy. Uzależniony mężczyzna może wyładowywać swoje frustracje na najbliższych, nie wywiązywać się ze swoich obowiązków domowych i zawodowych, a także zaniedbywać rodzinę. W skrajnych przypadkach może dochodzić również do aktów przemocy domowej.

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Do tego, aby można było skutecznie pomóc osobie uzależnionej niezbędne jest to, aby chory sam chciał podjąć leczenie i walkę z chorobą. Bez jego silnej woli wszelkie wysiłki mogą okazać się bezskuteczne. Żona, które chce pomóc mężowi w pierwszej kolejności powinna zgłosić się do odpowiednich placówek, w których dowie się, jak postępować z osobą uzależnioną, takich jak np. osrodekprzebudzenie.org. W takim miejscu nie tylko dowie, się jak rozmawiać z mężem alkoholikiem, ale i pozna osoby, które borykają się z takim samym problemem. Ma to ogromne znaczenie i daje wsparcie psychiczne w walce z chorobą. 

Bardzo ważne jest odpowiednie przeprowadzenie rozmowy z mężem uzależnionym od alkoholu, która ma na celu nakłonienie go do rozpoczęcia leczenia. Należy podczas niej przedstawić dostępne rozwiązania i wskazać zalety, jakie z nich płyną. Osoba uzależniona musi sama podjąć decyzję o tym, że potrzebuje pomocy i chce zmienić swoje życie. Nie warto poddawać się po pierwszych próbach niepowodzenia, gdyż cały proces może zająć sporo czasu. Wysiłek i cierpliwość mogą jednak przynieść oczekiwany rezultat w postaci dobrowolnego rozpoczęcia leczenia.

Jak postępować z osobą uzależnioną, która nie chce podjąć leczenia?

Może zdarzyć się jednak tak, że choroba alkoholowa jest już tak zaawansowana, że osoba nią dotknięta nie chce podjąć leczenia. W niektórych przypadkach możliwe jest sądowe ubezwłasnowolnienie alkoholika. Ma to miejsce wtedy, gdy osoba uzależniona od alkoholu stanowi zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych osób ze swojego otoczenia. W takiej sytuacji sąd może pozbawić chorego własnej woli i skierować na przymusowe leczenie. Ubezwłasnowolnienie może być częściowe lub całkowite, a zależy to głównie od tego, jak zaawansowana jest choroba.

Osoba uzależniona, która jest skierowana na przymusowe leczenie, odbywa je w zamkniętym ośrodku, którego nie może opuszczać bez uzyskania zgody. Ma to na celu zwiększyć skuteczność leczenia i ograniczyć ryzyko tego, że uzależniony sięgnie po alkohol. Długość takiego przymusowego odwyku może być bardzo różna. Zgodnie z przepisami prawa nie może jednak trwać dłużej niż 2 lata.

W ośrodkach zajmujących się leczeniem alkoholizmu pracują najlepsi specjaliści, których zadaniem jest nie tylko zniwelować negatywne skutki nałogu, ale także sprawić, aby osoba chora nigdy więcej nie sięgnęła po alkohol. Jest to nie lada wyzwanie, gdyż bez silnej woli i chęci do wyjścia z choroby jest to bardzo trudne. Pacjent musi bowiem sam zrozumieć, że alkoholizm niszczy nie tylko jego zdrowie i psychikę, ale i relacje z najbliższymi czy to, na co pracował przez wiele lat. Dlatego tak ogromne znaczenie ma wybór sprawdzonego ośrodka, który cieszy się dobrymi opiniami i wysoką skutecznością.

You Might Also Like