Najlepsze gry edukacyjne dla 4 latków

Osiągnięcie przez dziecko wieku 4 lat stawia rodziców przed niemałym wyzwaniem. Maluch staje się nierzadko bardziej energiczny, jego ruchy nabierają większej koordynacji, a do tego pojawia się dużo większa niż wcześniej dociekliwość. Dlatego też wiek 4 lat może okazać się odpowiednim do wprowadzenia prostych, aczkolwiek kształtujących ważne dla malucha umiejętności gier edukacyjnych. Jak wpływają one na rozwój dziecka? Jakie gry warto wybrać?

Jak gry edukacyjne wpływają na rozwój dziecka?

Często dzieci, bawiąc się między sobą, mają tendencję do modyfikowania zasad jeszcze w trakcie trwania zabawy, szczególnie w przypadkach, kiedy coś im nie wychodzi. Do tego też często można zauważyć następujący motyw: zabawą kieruje jedno dziecko, podczas gdy reszta ma tendencję do podporządkowania się. Z grami jest nieco inaczej: wszyscy ich uczestnicy mają równe szanse i są jednakowo podporządkowani ustalonym zasadom.

Gry edukacyjne z powodzeniem wspierają proces logicznego myślenia, a do tego uczą maluchy cierpliwości w osiąganiu celu. Inną ważną sprawą jest nauczenie dzieci uczciwej rywalizacji: w obliczu porażki dzieci mają nierzadko skłonność do nieprzyjemnych, impulsywnych reakcji.

Gry edukacyjne mogą pomóc uodpornić się na stres, a także rozwinąć umiejętność współpracy, warto też zatem szukać nie tylko gier nastawionych na rywalizację pomiędzy jej uczestnikami, lecz też na takie, w których sukces zależy w dużej mierze od współpracy pomiędzy graczami.

Jakie umiejętności mogą rozwinąć dzieci dzięki grom edukacyjnym?

Kreatywność

Aby wygrać, maluch musi nauczyć się poszukiwać nowych rozwiązań, dostrzegać szansę tam, gdzie być może reszta graczy jej nie zauważa. Przykładem może być gra dydaktyczna Supermatematyk, podczas której gracze muszą jak najszybciej ułożyć działanie, którego wynikiem ma być wylosowana liczba. A jak wiemy, kombinacji może być wiele.

Uczciwa rywalizacja

Grając z dziećmi w gry edukacyjne, niejako narzucamy im konieczność stosowania się do odgórnie przyjętych zasad, co również ma znaczenie we współczesnym świecie. Mamy szansę nauczyć maluchy, że jeśli będą grały nieczysto, zrobią przykrość innym graczom, lub w kolejnej turze same mogą paść ofiarą nieczystego zagrania. Dzieci nauczą się w ten sposób, jak grać uczciwie, a do tego mają szansę zdobyć trudną dla wielu umiejętność znoszenia porażki, co sprawia trudność nawet wielu dorosłym.

Umiejętność konstruowania

Ma to dużo wspólnego z kreatywnością, lecz zachęcenie dziecka do samodzielnego stworzenia własnej gry również wiele wnosi. Maluch uaktywnia logiczne myślenie, pozwalające wymyślić choćby najprostsze zasady, a także szlifuje umiejętności manualne, rysując, kolorując i wycinając elementy niezbędne do stworzenia gry.

Inteligencja emocjonalna

Granie w gry edukacyjne z innymi dziećmi i dorosłymi uczy trudnej dla wielu sztuki komunikacji – czasem konieczne jest wprowadzenie nowej osoby w grę, udzielenie pomocy, gdy ktoś z uczestników sobie nie radzi lub nawet podbudowania tego z uczestników, który właśnie przegrał. Ważne jest, aby dzieci nabywały takie umiejętności, co pomoże im później odnosić się do innych z większą empatią i zrozumieniem.

Gry edukacyjne dla 4-latków – co wybrać?

Skojarzenia

Gra pozwala w prosty sposób łączyć ze sobą poszczególne przedmioty i zjawiska, np. pszczoła – ul – miód. Gra odbywa się poprzez łączenie ze sobą poszczególnych puzzli, co pomaga dziecku w przyjemny, angażujący sposób poznawać otaczający go świat.

Kuferek z grami “Bystre Oczko”

Zabawa pozwala na trenowanie spostrzegawczości, pamięci, a także umożliwia naukę kolorów i przedmiotów. Stymuluje również analizowanie docierających do dziecka bodźców jednocześnie za pomocą wzroku i słuchu.

Magiczne mozaiki

W tę grę można bawić się niemal niezależnie od wieku. Polega ona na wkładanie w planszę z otworami różnej wielkości elementów, by stworzyć niepowtarzalne obrazki. Po zakończeniu zabawy, elementy można wyjąć i rozpocząć zabawę od nowa.

Gry edukacyjne dla 4-latków – wybierz mądrze!

Wiek 4 lat to niemałe wyzwanie nie tylko dla rodzica, lecz też i dla samego malucha. Następuje w tym czasie intensywny rozwój mózgu i jego funkcji poznawczych, co pozwala wykorzystać ten czas na owocną edukację. Postaw na mądry wybór i kup gry edukacyjne dla 4 latka, przy których będziecie się świetnie bawić, lecz też i rozwijać ważne dla malucha umiejętności.

You Might Also Like