Niezbędne akcesoria do jogi

Akcesoria do jogi zapewniają wygodę podczas wykonywania asan. Mata, klocek, wałek i koc to podstawowe dodatki każdego jogina.

Najważniejszym akcesorium, jakie stosuje się do każdego rodzaju i techniki jogi, jest mata. Warto pamiętać, że stosując zamienniki, czyli materace, koce czy karimaty, efekt ćwiczeń nie będzie taka sama. Mata powinna być przeznaczona do specyfiki ćwiczeń jogi. Najczęściej można spotkać matę z kauczuka lub tworzyw PVC i TPE. Mata do jogi powinna być dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Jednak poza matą istnieje wiele innych dodatków, które mogą nie tylko urozmaicić ćwiczenia, ale uczynić je bardziej komfortowymi.

Najważniejsze akcesoria do jogi

Jeśli posiadamy już matę, musimy wybrać odpowiedni pokrowiec. Mata musi być bezpiecznie przewożona. Dzięki pokrowcowi, możemy komfortowo Si przemieszczać z matą oraz z różnymi dodatkami. Istotne jest dopasowanie rozmiaru pokrowca do naszej maty. Podobnie jak w przypadku maty, pokrowiec musi być wykonany z wysokiej jakości materiału, by przemieszczanie się było wygodne.

Bardzo często do ćwiczeń różnych rodzajów jogi, stosowane są specjalne wałki. Są one niezastąpione przy ćwiczeniach relaksacyjnych.

Równie często stosowane są paski do jogi. Pomagają one się rozciągnąć i wzmocnić mięśnie. Wybierając odpowiednie paski, trzeba zwrócić uwagę na tworzywo z jakiego zostały wykonane oraz ich wymiary.

Dużą popularnością cieszą się klocki do jogi. Mogą być one wykonane z pianki, korka lub drewna. Ich stosowanie zapewnia prostsze wykonywanie poszczególnych typów asan. Wybór materiału, wielkości oraz ilości klocków do jogi zależy od tego, jaki rodzaj asan praktykujemy oraz jaką obraliśmy technikę.

Wykonywanie wybranego zestawu asan wiąże się również z noszeniem odpowiedniej odzieży. Ubrania powinny być luźne i elastyczne, by nie krępowały naszych ruchów.

Poduszki oraz poszewki do medytacji stanowią częsty odsetek akcesoriów, jakie stosowane są do jogi. Popularne są 3 rodzaje poduszek, które mona dopasować do swoich indywidualnych potrzeb i wygody. W zależności od typu poduszek, ich kształt może być płaski i okrągły lub nieco bardziej spłaszczony. Dodatkowo można stosować poduszki, które w swoim składzie zawierają mieszanki ziołowe. Dobrym pomysłem są również poduszki na oczy, które pomagają się zrelaksować.

Niektórzy jogini wykorzystują także krzesła, dzięki którym można wykonywać o wiele więcej asan.

Zarówno osoby początkujące, jak i zaawansowani jogini wykorzystują płyty CD lub DVD z relaksacyjną muzyką. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jogą i ćwiczą najczęściej (lub tylko) w domu, kupują płyty z nagraniami gotowych zestawów ćwiczeń. Jest to dobry i prosty sposób na szybsze przyswojenie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Profesjonalne nagrania są przydatne również dla osób, które chcą zgłębić dodatkowe ścieżki jogi.

Rola akcesoriów do jogi

Opisane powyżej dodatkowe akcesoria oraz wiele innych, nieco mniej popularnych, sprawiają, że ćwiczenie jogi jest wygodniejsze i bardziej komfortowe. Oprócz tego, akcesoria takie jak klocki czy krzesła pomogą nam wykonać o wiele więcej ćwiczeń. Wszystkie typy dodatków można dobierać odpowiednio do swoich indywidualnych wymagań. Każdy jogin może preferować inne dodatki. Istnieje bowiem dużo rodzajów jogi oraz technik wykonywania niektórych asan. Dobór właściwych akcesoriów do jogi pomoże nam w pełni się zrelaksować.

You Might Also Like