Organizacja pogrzebu – jakie obowiązki Cię czekają?
Śmierć członka rodziny czy przyjaciela to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Organizacja pogrzebu w okolicznościach wielkiego smutku nie jest zadaniem łatwym, wiąże się bowiem z wymogiem dopełnienia różnych formalności, dokumentacji, a także innych działań, które pojawiają się po zgonie bliskiej osoby. Jakich dokładnie czynności organizacyjnych należy się podjąć, a także jakie obowiązki spadają na nas przed i po pogrzebie? Poniżej prezentujemy odpowiedzi na te i inne pytania, które mogą budzić Twoje wątpliwości w procesie pochówkowym.
Formalności przy organizacji pogrzebu
Jednym z najważniejszych dokumentów, jakie należy przygotować przed pogrzebem jest karta zgonu, którą wystawia lekarz rodzinny, jeśli zmarły odszedł w dzień. W przypadku zgonu w trakcie nocy, zawiadamiane jest pogotowie ratunkowe. W sytuacji, kiedy osoba zmarła, przebywając w szpitalu, kartę wypisuje lekarz oddziałowy, natomiast jeśli śmierć nastąpiła w okoliczności popełnienia przestępstwa lub w wyniku wypadku – bliscy zmarłego muszą wystąpić o wydanie ciała zmarłego oraz kartę do zgonu do prokuratury.
Karta zgonu przyda się również po pogrzebie, dlatego zaleca się zrobienie kilku kopii na potrzeby chociażby załatwiania spraw w ubezpieczalni, banku czy też u notariusza zajmującego się kwestią spadku.
Aby zaplanować pogrzeb, potrzebny jest również akt zgonu. Uzyskać go można w Urzędzie Stanu cywilnego, okazując zarówno kartę zgonu, jak i dowód osobisty zmarłego. Wtedy można się skontaktować z wybranym domem pogrzebowym oraz parafią osoby zmarłej.
Obowiązki pogrzebowe i popogrzebowe
Wybierając dom pogrzebowy, warto zdecydować się na taki, który zajmie się organizacją pogrzebu na poziomie administracyjnym oraz przygotuje odpowiednio ciało zmarłego tzn. wybierze elegancki strój, zajmie się obmyciem, a także ewentualnym makijażem.
Do obowiązków pogrzebowych zalicza się także zakup kwiatów, zarówno na cmentarz, jak i do kościoła, jeśli zmarły był wierzący oraz ułożenie i zamieszczenie nekrologów w przestrzeni publicznej, lokalnej prasie tudzież Internecie. Zadania te można powierzyć firmie pogrzebowej.
Do głównych powinności rodziny zmarłego należy wybranie miejsca i czasu pogrzebu, metody pochówku oraz związanych z nią elementów. W przypadku złożenia w grobie czy katakumbach wymagany jest wybór trumny, natomiast w przypadku skremowania – urny. Najbliższa rodzina powinna także, zgodnie z przekonaniami i wierzeniami zmarłego, dostosować charakter ceremonii. Pogrzeb może być świecki, katolicki lub w duchu innego obrządku religijnego. Należy się również zająć organizacją stypy, która ma miejsce po oficjalnej części pogrzebowej.
Niektórym członkom rodziny i innym bliskim osoby zmarłej przysługuje jednorazowy zasiłek pogrzebowy, który można uzyskać, wypełniając odpowiedni wniosek skierowany do instytucji takich jak KRUS, ZUS lub MSWiA. Okres wypłacania zasiłku wynosi około miesiąca, a sama kwota może maksymalnie wynieść 4000 złotych.
Po pogrzebie następuje odczytanie testamentu i rozwiązywanie kwestii spadkowych. Zmarły niekiedy przekazuje w ostatniej woli mieszkanie lub dom, które po dopełnieniu odpowiednich formalności może zostać wystawione na sprzedaż.
Sprzątanie mieszkania przed pogrzebem
Przy okazji pogrzebu organizuje się także zazwyczaj stypę czy też konsolację dla gości, którzy przybyli pożegnać zmarłego. Czasem odbywa się ona we wcześniej zarezerwowanym lokalu, lecz równie często ma ona miejsce w domu zmarłego, zwłaszcza jeśli mieszkał z innymi członkami rodziny. Taki dom czy mieszkanie muszą jednak zostać odpowiednio posprzątane i przygotowane na nadejście żałobników.
W tym celu najlepiej wynająć profesjonalną firmę sprzątającą, która specjalizuje się w tego typu przedsięwzięciach. Wykwalifikowany personel oraz specjalistyczny sprzęt do dezynfekcji, ozonowania czy dezodoryzacji gwarantują porządek i wyeliminowanie wszelkich skażeń, które mogły mieć miejsce w przypadku zgonu w lokalu.
Sprzątanie mieszkania przed pogrzebem to kompleksowa usługa obejmująca czynności jednocześnie czyszczące i odkażające, w wyniku których pozbywa się wszelkich zarazków, grzybów czy innych drobnoustrojów zagrażających zdrowiu osób przebywających w pomieszczeniu. Odpowiednie, fachowe podejście i nowoczesne metody sprzątania przyczyniają się do skutecznego i efektywnego doprowadzenia mieszkania do stanu używalności. Warto podjąć się tych działań, aby pożegnać bliską osobę z szacunkiem i godnością, na jakie z pewnością zasługuje.