Organizacja własnej pracy kluczem do sukcesu zawodowego

Organizacja własnej pracy

Doba liczy niezmiennie i to od wieków 24 godziny, a obowiązków pracy niestety wciąż nam przybywa. Nic więc dziwnego, że wraz z rosnącą prędkością życia na popularności zyskują właśnie kwestie związane z zarządzaniem czasem i dobrą organizacją pracy. Jak efektywnie rozporządzać posiadanymi czasem w pracy? Oto kilka, istotnych wskazówek.

Denerwujących rozpraszaczy, które nie pozwalają na skuteczne utrzymanie skupienia dłużej w trakcie rutynowej pracy jest niestety bardzo wiele. Przerywające nasze czynności, nieustające telefony, hałasy z otoczenia, czy też zbyt głośne rozmowy współpracowników w tym samym pomieszczeniu potrafią skutecznie marnować cenne minuty i utrudnić całościową koncentrację na najistotniejszych obowiązkach jak musimy wykonać. Mając na uwadze fakt, że nie wszystkie czynniki można wyeliminować, warto skupić się na tych, które są do ujarzmienia. Czego należy unikać aby poprawić jakość i organizację pracy? Jak usprawnić swoje działania?

Przeglądanie Facebooka

Media społecznościowe to zarówno szansa jak i przekleństwo naszych czasów. Bezproduktywne przeglądanie treści na tym medium jednocześnie nie pozwala nam odpocząć jak i pochłania mnóstwo czasu i koncentracji. Lepiej schowaj telefon głęboko do torby, wyłącz powiadomienia i zaglądaj na tablice Facebooka tylko w trakcie przerwy, a  najlepiej po pracy.

Zbyt częste przerwy

W trakcie pracy lepiej zrobić jedną, najwyżej dwie większe przerwy niż więcej tych małych. Podczas nich powinniśmy zadbać o odpoczynek ciała i umysłu, czyli wstanie od komputera, wyprostowanie sylwetki, wyjście na krótki spacer po korytarzu oraz zjedzenie odpowiedniego posiłku. O ile to tylko możliwe, warto wyjść na dwór i pooddychać świeżym powietrzem. Spędzanie przerwy w tej samej pozycji oraz otoczeniu nie zapewni nam odpowiedniego wytchnienia. Niech przerwa będzie jedna, za to odpowiednia i efektywna.

Bałagan na biurku i w komputerze

Sprawniejszemu wykonywaniu obowiązków z pewnością sprzyja odpowiedni porządek panujący w najbliższym otoczeniu pracownika. W posegregowanych folderach na pulpicie czy segregatorach na biurku szybciej i łatwiej znajdziemy potrzebne dokumenty. Mnóstwo czasu traci się na ciągłym odnajdywaniu się w panującym chaosie. Na bieżąco uporządkuj dokumenty i zawartość komputera, narzuć sobie nawyk odpowiedniego segregowania rzeczy i odkładania ich na miejsce.

Bałagan przy biurku

Harmonogram działań z uwzględnieniem ich kolejności

Warto ustalić w swojej pracy priorytety oraz usystematyzować listę zadań od najbardziej pilnych do tych, które mogą chwilę poczekać. Jeśli nie ma silnej presji czasu, warto ustawić zadania pod względem ich stopnia trudności, rozpoczynając od najbardziej skomplikowanych, a kończąc na tych najłatwiejszych. Takie działanie mają ogromny sens, ponieważ rano będziesz bardziej wypoczęty niż pod koniec całego dnia pracy.

W odpowiedniej organizacji czasu pracy zespołu kluczową rolę gra menedżer. Lider powinien doskonale znać wszystkie osoby w teamie, ich osobowości oraz kluczowe cechy. Dzięki temu będzie mógł odpowiednio zarządzać ich czasem, tym samym sukcesywnie doprowadzi projekt do końca. Liderzy zespołów, którzy mają problem z organizacją pracy swojej i zespołu, powinni wziąć udział w szkoleniach z zarządzania, prowadzonych przez Tomasza Piotra Sidewicza.

Sumienność i pracowitość

Dokładne i wielokrotne przeczytanie briefu, odpowiednie upewnienie się co do wymagań szefa, rzetelne sprawdzenie treści e-maila, oraz ponowne zapoznanie się z raportem przed ostatecznym wysłaniem, w końcu poprawienie literówek – wszystko znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnych poprawek, a czasem nawet konieczności rozpoczynania tej samej czynności od samego początku.

Będąc dokładnymi i sumiennymi, możemy zaoszczędzić cenny czas przy ograniczonym nakładzie własnej pracy. A jak wiadomo, czas to również pieniądz. Jesteśmy przecież w stanie wyobrazić sobie niechciane skutki wynikające z niepozornej literówki popełnionej przez grafika, w efekcie skutkujące stratami finansowymi i potrzebą ponownego wydrukowania nawet kilku tysięcy firmowych plakatów. Dbając o detale możemy łatwo wyeliminować takie sytuacje.

You Might Also Like