Pies w rodzinie to także obowiązki

Chyba nie ma na świecie osoby, która lubi podczas spaceru z dzieckiem omijać psie odchody. Nie lubimy także martwić się o bezpieczeństwo naszych dzieci, które bawią się w piaskownicy. Mimo tego wciąż wielu z właścicieli decyduje się nie sprzątać po swoim psie. Dużym błędem jest fakt, że obecnie w Polsce nie mamy ogólnopaństwowych przepisów, które jasno regulują obowiązek sprzątania psich odchodów przez właścicieli. Każda gmina takowe przepisy musi konstruować samodzielnie. Jednak rozwiązanie leży także w firmach zewnętrznych jak na przykład Psipakiet.pl, które oferują rozwiązania dla właścicieli psów.

Pies jako członek rodziny

Oprócz tego wszelkie zasady mówiące o czystości i porządku muszą być zawarte w odpowiednich uchwałach. Większość gmin ma zawarte jasne zasady co do obowiązku sprzątania po psie kup przez właścicieli psów. Jeśli właściciel nie posprząta po swoim psie grozi mu konieczność zapłacenia mandatu karnego do kwoty 500 złotych. W większości gmin zwolnieni z obowiązku sprzątania po psie są tylko i wyłącznie osoby korzystające z psów przewodników oraz osoby niepełnosprawne. Wszelkie miasta także próbują nakłaniać właścicieli psów do sprzątania psich odchodów do specjalnych koszy czy pojemników za pomocą różnego rodzaju akcji. Jedną z bardzo głośnych akcji jest akcja „Twój pies, Twoja kupa”. Akcje te mają na celu zmniejszenie liczby właścicieli, którzy nie sprzątają po swoich psach. Akcje mają za zadanie informowanie o obowiązku usuwania nieczystości. W parkach, łąkach oraz nawet w centrum miast znajduje się także coraz więcej koszy oraz pojemników na psie odchody oraz kupy. Często na mieście możemy także zobaczyć plakaty, które przedstawiają na przykład dzieci bawiące się psimi odchodami. Plakaty te mają szokować i przez to ukazać problem jakim jest niesprzątanie po swoim psie. Głównym celem jest by właściciele byli świadomi.

psipakiet

Właściciele często nie odczuwają obowiązku sprzątania po swoim psie i nie biorą na serio do siebie wszelkich aktów prawnych. Gdyby wszyscy ludzie szanowali się wzajemnie każdy z właścicieli psów sprzątałby po swoim psie. Powinniśmy mieć na względzie fakt, że w kupie zwierzęciej jest wiele pasożytów oraz bakterii. Pasożyty te oraz bakterie są bardzo groźne dla zdrowia. Gdy pies załatwi się w miejscu gdzie przebywają nasze dzieci jest możliwość zarażenia się nimi przez dzieci. Gdybyśmy posprzątali psie odchody sytuacja taka nie miała by miejsca. Należy sobie w takiej sytuacji zadać pytanie czy gdyby nasze dziecko by się w danym miejscu bawiło także nie posprzątalibyśmy zanieczyszczeń po swoim psie? Wiadomo, że psie odchody nie są czym estetycznym czy ładnym. Mamy jednak do sprzątania psich odchodów odpowiednie sprzęty. Specjalne pojemniki mają także w zestawie łopatkę, woreczek oraz rękawiczki do sprzątnięcia kału. To wszystko jest dostępne na przykład tutaj. Niektórzy jednak twierdzą, że pojemników tych jest za mało. Jest jednak ich coraz więcej. Gdy spacerujemy ze swoim psem po terenach bardziej niezagospodarowanych powinniśmy we własnym zakresie zaopatrzyć się we własne jednorazowe woreczki oraz rękawiczki. Można posłużyć się takimi, które mamy w domu. Możemy jednak zakupić także specjalne woreczki do psich odchodów oraz kup w sklepie zoologicznym. Oprócz woreczków w sklepach zoologicznych możemy zakupić także łopatki, zbieraczki czy rękawiczki. Dzięki tym wszystkim przyrządom zachowamy maksymalny poziom higieny. Gdy nie chce się nam nosić woreczków możemy to zadanie przekazać naszemu pupilowi. Pojemniczek z woreczkami możemy przypiąć do jego smyczy. Pamiętajmy jednak, że pies po sobie nie posprząta. To zrobić będziemy musieć my.