Pomoce edukacyjne – z tego profituje Twoje dziecko

aktywna tablica

Chyba nikt z nas nie ma żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości co do tego, że edukacja zdecydowanie wiąże się w pewien sposób z umysłowym rozwojem człowieka. Wpływa zdecydowanie na jego wychowanie. Jeśli chodzi o proces jakim jest zdobywanie wiedzy to możemy powiedzieć jedno. Proces ten jest naprawdę procesem złożonym. Jego początek ma już miejsce w przedszkolu. Jak wiadomo wtedy dzieciaczki są jeszcze małe i zdecydowanie trudno jest im skupić się na przekazywanej im wiedzy.

Pomoce ze sklepu

Po przedszkolu nadchodzi czas oczywiście na szkołę podstawową. Obecnie do szkoły idą już sześciolatki, co większość z nas uważa za naprawdę duży nie traf. Po podstawówce z kolei czeka na nas gimnazjum. To właśnie w gimnazjum dzieci przechodzą najtrudniejszy okres w życiu. Jest to okres tak zwanego buntu i niesamowitego dojrzewania. Musimy o tym pamiętać i mieć na względzie. Po gimnazjum dzieci wybierają już różnego drogi edukacji. Do wyboru mamy z reguły liceum ogólnokształcące, techniku ukierunkowane czy też szkołę zawodową. Od wyboru do koloru. Następnie po zawodówce często kończymy już naszą edukację. Wybieramy się więc do pracy.

Jednak po technikum czy też po liceum ogólnokształcącym czekają na nas studia wyższe. Jak widzimy proces ten jest złożony i w pewny sposób możemy nim dowolnie kierować. Odpowiednie ukierunkowanie jest w zasadzie najważniejsze. Jeśli chodzi o proces uczenia to mamy dostępne cztery formy edukacji. Pierwsza forma to edukacja formalna. Jest to oczywiście edukacji szkolna. Druga forma to edukacja nieoficjalna czyli nieformalna.

aktywna tablica

Nowoczesne akcesoria do nauki

W dorosłym etapie życia wyróżniamy edukację akcydentalną, a ostatnia to samoedukacja. Jeśli chodzi o edukację formalną to ma ona miejsce na etapie nauki w szkole, a następnie w trakcie studiów. Do tejże edukacji zaliczają się także wszelkiego rodzaju szkolenia. W procesie tym zbieramy bardzo wiele certyfikatów oraz także świadectw. Proces ten jest określonej struktury.

Jeśli chodzi o edukację nieoficjalną to mamy z nią do czynienia podczas pracy w zakładach pracy czy też w procesie dokształcenia się . Nie zależy nam w tym miejscu na wszelkiego rodzaju zbierania świadectw czy też różnego rodzaju certyfikatów. Zaś edukacja nieformalna trwa w zasadzie przez całe nasze życie. W jaki sposób? W edukacji tej chodzi o pewnego rodzaju kształtowanie się pewnych wartości, postaw, umiejętności czy też wiedzy. Nasza rodzina, środowisko oraz znajomi mają bardzo duży wpływ na ten rodzaj edukacji. Obojętnie na jakim etapie edukacji jesteśmy to główną role odgrywają wszelkie pomoce dydaktyczne.

Jakie pomoce dydaktyczne wpływają na efektywność nauki?

Jeśli chodzi o ich najpopularniejsze formy to zdecydowanie możemy zaznaczyć, że są to różnego rodzaju gry edukacyjne, filmy edukacyjne kolorowanki, książki, mapy, naturalne okazy, multimedia edukacyjne, plansze dydaktyczne, mikroskopy czy też puzzle. Jeśli chodzi o pomoce edukacyjne szkolne to są one zdecydowanie niezbędną częścią wyposażenia każdej oświatowej placówki. Mam tutaj na myśli zarówno placówki publiczne jak i także placówki niepubliczne. Zadaniem pomocy edukacyjnych (jak sama nazwa wskazuje) ułatwienie przyswajania wiedzy czy też po prostu nauki.

Tablica aktywna – dlaczego placówka powinna być w nią zaopatrzona?

Tablice aktywna odpowiadają na zmieniająca się w intensywnym tempie rzeczywistość i przygotowują najmłodszych do życia w społeczeństwie informacyjnym. Aktywna tablica pozwala na szybszą i bardziej efektywną naukę oraz sprawniejsze przyswajanie wiedzy przez uczniów. Jest to także duże ułatwienie pracy dla nauczycieli, ponieważ korzystanie z tablicy aktywnej jest szybsze, niż pisane na tablicy tradycyjnej. Należy również zwrócić uwagę na liczne możliwości tablic aktywnych, jak wyświetlanie filmów, zdań lub prezentowania materiałów.