Praca: wyjechać samemu czy z agencją – jaka opcja jest najkorzystniejsza?

Lekarz

Wyjazd za granicę w celu znalezienia pracy i osiedlenia się w zupełnie nowym kraju jest opcją, którą wybiera coraz więcej Polaków. Wyjeżdżamy już nie tylko do pracy sezonowej, ale i na stałe. Wśród emigrantów znajdują się, wbrew powszechnej opinii, nie tylko osoby bez wykształcenia, ale także specjaliści różnych profesji.

A wśród nich również lekarze. Wielu przedstawicieli profesji medycznych decydujących się na zarobkowy wyjazd za granicę staje przed wielkim dylematem: wybrać wyjazd z agencją, czy szukać zatrudnienia na własną rękę? Wśród osób, które już wyjechały z kraju z pewnością znajdą się zwolennicy i przeciwnicy zarówno jednej, jak i drugiej opcji. Która z nich jest jednak najkorzystniejsza w chwili obecnej?

Wyjazd na własną rękę

Zacznijmy od opcji, która niewątpliwie pojawia się w głowach przyszłych emigrantów jako pierwsza. Poszukiwanie pracy za granicą na własną rękę jest metodą praktykowaną często, gdyż jako jedyna nie zobowiązuje ona do żadnych decyzji.

Droga ta może oczywiście prowadzić różnymi kanałami: podczas gdy jedni ograniczają się wyłącznie do kontaktów z konkretnymi placówkami i szpitalami, inni próbują poszukiwać ofert w portalach internetowych, na dedykowanych forach czy w lokalnych gazetach.

Czym charakteryzuje się wyjazd na własną rękę? Nawet, jeśli kandydat znajdzie właściwą dla siebie ofertę pracy, uda mu się umówić na rozmowę z pracodawcą i ostatecznie pracę dostać, wszelkie koszty związane z doszkalaniem się i relokacją ponosi pracownik. Pracodawca oczywiście może zaoferować pomoc, jednak nie jest to jego obowiązkiem. Sprawia to, że relokacja jest często decyzją podejmowaną na przestrzeni lat. Decyzją, na którą należy przygotować się również finansowo.

Nie oznacza to jednak, że wyjazd na własną rękę trzeba z góry spisywać na niepowodzenie. Istnieje bowiem sieć EURES zrzeszająca instytucje zajmujące się zatrudnieniem na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Rejestrując się poprzez portal kandydaci zyskują dostęp do ofert pracy na terenie wszystkich krajów członkowskich oraz wielu dedykowanych kursów i szkoleń wspomagających poszukiwanie pracy i podnoszących kwalifikacje. Z opcji tej skorzystało już bardzo wielu kandydatów, nie tylko z branży medycznej, ale i wielu innych sektorów. To właśnie oni są najlepszym dowodem na to, że poszukiwanie pracy na własną rękę jest możliwe. Ale co z ofertami agencji? Tutaj dobrym przykładem jest Paragona, która jako popularna platforma dla lekarzy, oferuje dziesiątki wakatów w najlepszych specjalizacjach w 5 europejskich państwach.

Wyjazd z agencją zatrudnienia

Agencje zatrudnienia to z kolei rozwiązanie dla osób, które nie chcą poszukiwać pracy na własną rękę lub też do końca nie ufają ofertom umieszczanym w Internecie. Osoby takie mogą skorzystać z pomocy agencji, która w ich imieniu będzie rozmawiać z pracodawcami i poszukiwać odpowiadających profilowi kandydata ofert pracy.

W momencie, gdy agencja znajdzie posadę spełniającą oczekiwania kandydata, a pracodawca będzie zainteresowany rozmową, agencja zorganizuje rozmowę kwalifikacyjną na terenie docelowego kraju wyjazdu oraz pokryje koszty podróży. Kandydat, który zdecyduje się na podjęcie pracy automatycznie podpisuje z pracodawcą stosowną umowę. Jedynym jej zastrzeżeniem jest pomyślne przejście kursów językowych i przygotowawczych zapewnianych przez agencję.

Ostatnim etapem wyjazdu za granicę z agencją pracy jest oczywiście sama relokacja. Tu koszty również pomaga pokryć agencja zatrudnienia. Dodatkowo w miejscu pracy, w przypadku niektórych krajów organizowane są dodatkowe kursy językowe i przygotowawcze. Wszystko po to, by jak najbardziej ułatwić rodakom zdobycie wymarzonej pracy i możliwość poszerzania własnych horyzontów.

Lekarze
Wybierając pracę za granicami Polski, dobrze jest skorzystać z platform rekrutacyjnych, które poprowadzą kandydata do pracy po wszystkich etapach zmiany pracy.

Która opcja jest korzystniejsza?

Z punktu widzenia branży medycznej, zdecydowanie lepszą decyzją jest skorzystanie z usług agencji zatrudnienia. Placówki takie posiadają określoną renomę i doświadczenie we współpracy z zagranicznymi szpitalami i placówkami medycznymi, dzięki czemu są w stanie znaleźć odpowiednią dla kandydata posadę. Znalezienie ofert szpitali na własną rękę jest, nawet w dobie Internetu znacznie trudniejsze. Nie można jednak stwierdzić, że agencja jest jedyną drogą i rozwiązaniem.

Każdy poszukujący zatrudnienia za granicą lekarz doskonale zna swoje predyspozycje i kompetencje, a więc stanowi najlepszą reprezentację samego siebie. Czy to wystarczy podczas poszukiwań? Czasem tak, czasem nie. Ale pomoc przyda się każdemu.

You Might Also Like