Prywatny dom pomocy społecznej

W dobie starzejącego się społeczeństwa, otwarcie własnego, prywatnego domu seniora jest niezwykle opłacalne pod kątem finansowym. To również doskonały sposób, aby zaopiekować się osobami starszymi, które z różnych względów nie mogą przebywać w swoim domu rodzinnym. Warto jednak wiedzieć, że założenie domu opieki dla seniorów nie jest takie proste i należy spełnić warunki prawne.

Osoby w podeszłym wieku wymagają profesjonalnej pomocy, a także zapewnienia komfortowych warunków życia. Współcześnie na spędzenie części lat swojego życia w domu spokojnej starości decyduje się coraz więcej seniorów – przede wszystkim ze względu na wygodę oraz zapewniony spokojny byt. Jest to o tyle istotne, że nie każda rodzina jest w stanie finansowo zapewnić odpowiednią opiekę osobom starszym z rodziny. W jaki sposób można założyć dom spokojnej starości? Jakie warunki należy spełnić? 

Prywatny dom pomocy społecznej – jak założyć? 

Założenie prywatnego domu pomocy społecznej wbrew pozorom nie jest takie proste. Nie tylko trzeba spełnić szereg wymagań, aby otrzymać odpowiednie uprawnienia, ale również posiadać odpowiednie zabezpieczenie finansowe, które pozwoli na prowadzenie tego typu działalności. 

Prowadzenie domu spokojnej starości – o czym warto wiedzieć? 

Domy seniora z założenia powinny zapewniać swoim podopiecznym pobyt, wyżywienie, a także utrzymywać wszystkie pomieszczenia w należytej czystości. Aby jednak prowadzić pełnoprawny dom pomocy społecznej, personel pracowniczy powinien udzielać pomocy w każdej podstawowej czynności życiowej, a także dbać o higienę oraz dobre zdrowie wszystkich mieszkańców. W prywatnym domu opieki należy również zapewnić bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki do życia, a także świadczyć pomoc zarówno w dzień, jak i w nocy. 

Aby otworzyć dom seniora konieczne jest uzyskanie zezwolenia wojewody. Można ją zdobyć w momencie spełnienia wszystkich warunków określonych w ustawie o pomocy społecznych, a także przy spełnieniu podstawowych standardów opieki nad osobami starszymi w domu seniora. Dodatkowo osoba starająca się o uzyskanie zezwolenia powinna wystąpić z odpowiednim wnioskiem, a także przedstawić dokumenty potwierdzające prawo do korzystania z nabytej nieruchomości, gdzie będzie mieścił się dom opieki. 

We wniosku nie może zabraknąć również informacji o sposobach finansowania placówki, a także udowodnić brak zaległości w opłatach w Urzędzie Skarbowym. Osoba, która będzie kierowała domem pomocy społecznej musi przedstawić dokument o niekaralności. 

Prywatny dom seniora – wymagania prawne 

Wszystkie informacje dotyczące tego, w jaki sposób założyć i prowadzić prywatny dom opieki znajdują się w ustawie o pomocy społecznej. Można w niej znaleźć wszystkie wskazówki dotyczące wymagań lokalowych, jak i wymagań kadrowych. Z treści ustawy dowiadujemy się przede wszystkim o tym, w jaki sposób budynek powinien zostać dostosowany do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnością oraz jakie pomieszczenia obowiązkowo muszą się w nim znaleźć. Co istotne, konieczne jest dostosowanie poszczególnych pokoi do odpowiedniego metrażu. 

W ustawie znajdują się także wszystkie informacje związane z zatrudnianiem odpowiedniego personelu. Dzięki temu zakładając dom pomocy społecznej wiadomo kto powinien zostać zatrudniony, a także ile pracowników socjalnych przypada na jednego rezydenta. 

W przypadku prowadzenia domu pomocy społecznej konieczne jest prowadzenie ewidencji danych osobowych wszystkich zamieszkałych pacjentów, a także ich pełnej dokumentacji medycznej. W dokumentach powinna znaleźć się umowa o świadczeniu usług, a także wszystkie informacje związane ze stanem zdrowia. Warto pamiętać także o zapisaniu danych osobowych – w tym numeru pesel oraz numeru seryjnego z dowodu osobistego. 

Sprzęt medyczny do domu seniora 

Zakładać prywatny dom seniora istotne jest również zadbanie o odpowiedni sprzęt. W pokojach nie może zabraknąć łóżek rehabilitacyjnych, które odpowiednio dopasowane do potrzeb mieszkańców, będą zapewniały im maksymalny komfort, a także chroniły przed różnymi przypadłościami. 

Warto również zadbać o dostęp do wózków inwalidzkich oraz chodzików, a także innych akcesoriów, które mogą maksymalnie ułatwić codzienne funkcjonowanie seniorom. W odpowiedni sprzęt można zaopatrzyć w specjalistycznych sklepach medycznych, oferujących swoim klientom profesjonalne urządzenia do rehabilitacji. 

Założenie i prowadzenie własnego domu opieki nie jest łatwe, ale możliwe do zrealizowania. Zwłaszcza współcześnie, gdzie rośnie zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi. 

You Might Also Like