Przygotowanie do pogrzebu

usługi pogrzebowe sosnowiec

Wszystkie czynności, które wchodzą w skład obowiązków pracowników zakładu pogrzebowego,  zaczynają się w momencie przewiezienia ciała zmarłego do chłodni w zakładzie. Z różnych miejsc odbiera się ciało – ze szpitalnej kostnicy, z miejsca wypadku czy z domu. Gdy nieboszczyk znajduje się już w zakładzie pogrzebowym, organizowane są w tym samym czasie wszelkie formalności.

Usługi pogrzebowe – zakres

Najpierw należy przeprowadzić sekcję zwłok, jeżeli zachodzi taka konieczność. Następnie, ciało jest myte. Włosy są czesane, czasami też farbowane, na specjalne życzenie bliskich. W znacznej większości przypadków stosuje się tzw. tanatokosmetykę – czyli makijaż zmarłego. Ma ona za zadanie znacznie poprawić wygląd zmarłego lub zatuszować pozostałości po ciężkiej chorobie/ wypadku. Zdarza się również, że trzeba zrekonstruować ciało w ciężkich przypadkach.  Rodzina nieboszczyka dostarcza ubrania, w które należy ubrać osobę zmarłą na ceremonię. Dodatkowo, zakleja się oczy, by nie otworzyły się nagle podczas ceremonii. Nieco inaczej przebiega ceremonia, gdy ciało ma być skremowane. W takim przypadku bowiem wszystko przebiega tak jak podczas tradycyjnego pochówku, za wyjątkiem paru szczegółów. Przede wszystkim:
–  trumna musi być z naturalnego drewna, ekologiczna, bez dodatków i nielakierowana,
– w trumnie nie może znajdować się nic poza ciałem zmarłego,
– niekiedy ciało jest owinięte tzw. całunem,
– następuje brak konieczności wykupienia miejsca na cmentarzu,
– prochy zmarłego może przywieźć rodzina.

Kremacja zwłok jest uznawana przez Kościół dopiero od nieco ponad 50 lat. Metoda ta staje się coraz bardziej popularna z roku na rok z paru powodów. Jednym z nich są koszta pogrzebu, o których każdy z nas ma świadomość. Ten rodzaj pochówku często stosuje się , gdy zmarły zginął na skutek wypadku lub ciężkiej choroby, co wpłynęło na zdeformowanie ciała. Obecnie powstaje coraz więcej krematoriów, dzięki czemu każdy może znaleźć firmę odpowiednią dla swoich potrzeb.

usługi pogrzebowe katowice

Dokumenty i formalności w zakładzie pogrzebowym

W zakładach pogrzebowych są również zatrudniani pracownicy biurowi, których zadaniem jest pilnowanie formalnych spraw. Dokumenty, jakie należy dostarczyć do zakładu pogrzebowego to:

  • Karta zgonu (którą wystawia lekarz) i akt zgonu (uzyskamy go w Urzędzie Stanu Cywilnego),
  • Legitymację ZUS,
  • Dowód osobisty osoby zmarłej oraz współmałżonka,
  • Ewentualny NIP,

Pracownicy biurowi odpowiedzialni są również za ustalenie daty pogrzebu (ewentualnie data kremacji), zarezerwowanie miejsca na cmentarzu, zamówienie Mszy Świętej z ceremonią pochówku, ewentualnie, w zakładzie określa się, jaki typ pochówku ma zostać zorganizowany (jest to związane z kwestią wiary). Dodatkowo, niekiedy możemy poprosić o zamówienie krzyża, kwiatów, trumny. Są to specjalne życzenia klientów – często bywa tak, że organizacją pogrzebu zajmuje się tylko jedna osoba, dlatego zakłady oferują wiele dogodności.

Rola zakładu pogrzebowego

Obecnie, zakłady pogrzebowe funkcjonują lepiej niż kiedykolwiek, przede wszystkim ze względu na rozbudowaną komunikację i możliwość szybkiego skontaktowania się w każdy możliwy sposób. Przygotowanie do pogrzebu jest zadaniem, które całkowicie powierza się pracownikom zakładów pogrzebowych. Od początku do końca należy pozostawać w kontakcie z pracownikami zakładu, by wszystko przebiegało tak, jak sobie tego życzył zmarły. Wybór trumny, zakup miejsca na cmentarzu czy rezerwacja terminu – są to czynności, które mogą przerastać niejednego z nas w momencie, jakim jest śmierć bliskiej osoby. Dlatego też w zakładzie pogrzebowym pracują osoby specjalnie wyszkolone, znające zasady postępowania z nieboszczykami. Specyficzne przedsiębiorstwo pozwoli nam na przygotowanie zmarłego do ceremonii pogrzebowej bez pominięcia jakichkolwiek szczegółów.


You Might Also Like