Słuchowiska dla dzieci – scenariusz teatrzyków dla dzieci – rozbudź wyobraźnię dziecka
Czytane bajki dla dzieci to jeden z elementów, jakie powinno mieć każde dziecko. Cechy słuchowisk i teatrzyków wpływają bardzo pozytywnie na rozwój dziecka.
Tytułowe słuchowiska oraz teatrzyki są przeznaczone głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Maluchy uwielbiają bajki czytane lub słuchane na dobranoc i nie tylko. Często w przedszkolach dzieciom puszczane są słuchowiska na popołudniowe drzemki. Takie bajki znaczni wpływają na wyobraźnię najmłodszych dzieci i uczą ich różnych sytuacji. Dodatkowo, bajki i teatrzyki mają charakter dydaktyczny. Już w przedszkolu, maluchy mają szansę nauczyć się różnych reakcji, bodźców i poznać ciekawe historie.
Cel słuchowiska dla dzieci
Przedszkolne dzieci nie umieją czytać, dlatego taka forma przedstawiania im bajek jest odpowiednio dopasowana do ich wieku. W teatrzykach, dzieci widzą postacie i mogą się z nimi bezpośrednio utożsamiać. Słuchowiska z kolei o wiele bardziej rozbudzają wyobraźnię dziecka. Warto dodać, że podobnie jak w przypadku czytania książki, dzieci przeżywają przygodę razem z bohaterami bajki. Każde dziecko może w nieco inny sposób wyobrażać sobie postacie oraz miejsca, w jakich się znajdują.
Słuchowiska są więc świetnym sposobem na przyzwyczajenie dziecka do używania wyobraźni. W przypadku wielu maluchów, słuchanie takich bajek może przełożyć się na przyszłe postrzegania świata. Dzieci mogą rozwinąć w sobie talent artystyczny lub muzyczny. Osłuchując się z bajkami, maluchy mogą ćwiczyć swoją dykcję w poprawny sposób. Bajki są czytane głośno i wyraźnie, pojawiają się w niej różne głosy i dźwięki. Dzięki temu, najmłodsi mają szansę na zapoznanie się z melodyjnością głosu oraz z rytmem wypowiadania słów.
Zalety słuchowisk i teatrzyków
Dzięki stosowaniu bajek słuchanych, dzieci mogą rozwijać swoją wyobraźnię w prawidłowym tempie. Tematyka, jaka poruszana jest w bajkach, dotyczy codziennych sytuacji przedstawionych w taki sposób, by dzieci mogły je zrozumieć.
Dzieci poza tym, słuchając bajek mogą znacznie wzbogacić swoje słownictwo. Bajki i scenariusze są napisane prostym językiem, dlatego maluchy mogą łatwo je zrozumieć. Każde nowe dla dziecka słówko, które pojawia się w bajce, jest od razu wyjaśniane przez rodzica lub wychowawcę. Warto dodać, że dzieci słuchając bajek lub oglądając teatrzyki, uczą się skupienia. Słuchają historii i próbują ją zrozumieć. Bajki są czytane przez osoby z miłym i ciepłym głosem. Najczęściej, czytają je polscy aktorzy, których dzieci mogą kojarzyć z telewizji czy z bajek, gdzie są lektorami. W takim przypadku o wiele łatwiej jest się dzieciom zaangażować i skupić całą swoją uwagę na słuchowisku.
W przypadku teatrzyków, dzieci mogą poznać swoją nową pasję. Teatr jest sztuką, którą poznaje się od najmłodszych lat. Małe dzieci szybko się uczą i zapamiętują różne rzeczy. Oglądanie teatrzyków przez dzieci pozwala na odkrycie roli, jaką w świecie odgrywa literatura i teatr.
Dlatego najczęściej możemy spotkać się z bajkami znanymi na całym świecie. Rodzice, przedszkolanki i opiekunowie dzieci najchętniej wybierają historie o Czerwonym Kapturku, Brzydkim Kaczątku czy o Kocie w butach. Znajomość podstawowych, najbardziej popularnych bajek jest kluczowa w tak młodym wieku. Często bowiem, postacie z wymienionych i podobnych bajek są stawiane jako przykład.