Śpiworek do wózka czy kokon niemowlęcy – co wybrać?

śpiące dziecko w kokonie niemowlęcym

Sen jest niezwykle ważny dla malucha, gdyż w jego trakcie organizm się regeneruje, a dziecko odpoczywa i rośnie, dlatego trzeba stworzyć mu optymalne warunki do spania. Kompletując wyprawkę powinniśmy zastanowić się nad rodzajem okrycia do łóżeczka. Do wyboru mamy kocyki, kołderki, śpiworki lub kokony.

Sen w śpiworku do wózka

Sen w śpiworku zapewni dziecku odpowiednią temperaturę. Zbyt niska będzie przyczyną wybudzania się malucha z powodu zimna i wychłodzenia organizmu. Niesie to ze sobą ryzyko zachorowania dziecka. Dzięki śpiworkowi ten problem przestanie istnieć. Dziecko nie ma możliwości wyjścia z niego, rozkopania się, tak jak z kołdry, czy kocyka. Zapewni to komfortowy i nieprzerwany sen zarówno maluchowi jak i jego rodzicom, którzy i tak są zmęczeni nadmiarem obowiązków związanych z przyjściem na świat dziecka. Spanie w śpiworku jest idealnym rozwiązaniem dla niemowlaka, gdyż z powodu problemów z termoregulacją u takiego malucha, zapewnienie mu odpowiedniej i stałej temperatury jest bardzo ważne. Sen w śpiworku starszych dzieci zależy od ich woli i decyzji rodziców. Jeśli maluch nie buntuje się przed snem w krępującym ruchy śpiworku, to może z niego korzystać w nocy aż do wieku przedszkolnego, bo nawet tak duże znajdują się w sprzedaży.

Jaki śpiworek wybrać?

Decydując się na zakup śpiworka dla dziecka należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału został wykonany i czy posiada potrzebne certyfikaty bezpiecznego używania przez dzieci. Także jego konstrukcja i wykonanie nie powinno zagrażać bezpieczeństwu maluszka. Wierzchnia warstwa produktu powinna być wykonana z materiałów zapewniających swobodny przepływ powietrza, potrzebny do wentylacji. Najkorzystniejszym materiałem jest oczywiście naturalne włókno bawełny, która jest ciepła, przyjemna w dotyku i wytrzymała, nie odbarwia się w praniu i długo zachowuje kolory. Można ją często prać bez obawy o zniszczenie lub odkształcenie.

Śpiworki zamykane są na zamek błyskawiczny, który pozwala bez problemu, szybko włożyć i wyjąć niemowlę, co nie jest bez znaczenia przy przygotowywaniu dziecka do spaceru. Bardzo korzystną sytuacją jest posiadanie przez śpiworek dwu zamków, jednego zamykanego od góry, a drugiego od dołu, gdyż ten dolny umożliwia łatwe przebranie pieluszki. Poza tym w cieplejsze dni można nieco wychłodzić dziecko, rozsuwając jeden z zamków, górny lub dolny. Zamki powinny być tak wszyte, by nie podrażniały skóry dziecka, a gumki w pasie spowodują przesuwanie się śpiworka wraz z dzieckiem. Wybierając rozmiar dopasujmy go do dziecka tak, aby nie był za duży. Jego długość nie powinna przekraczaj długości malucha o więcej niż 20 centymetrów. Śpiworek do wózka i nie tylko, jest idealny dla ruchliwych dzieci, mających tendencję do rozkopywania się podczas snu.

dziecko śpiące w kokonie niemowlęcym

A może kokon niemowlęcy?

Kokon niemowlęcy jest rodzajem przenośnego łóżeczka, zabezpieczającego maluszka przed wypadnięciem. Można bezpiecznie i bez obaw umieścić w nim dziecko i położyć na łóżku rodziców, czy w innym miejscu. Jest to ułatwienie dla mamy, która, wykonując inne obowiązki domowe, może mieć malucha w zasięgi wzroku. Poza tym, w pierwszym okresie życia dziecka położenie go w łóżku rodziców w nocy nie będzie wymagało od mamy wstawania dla uspokojenia czy nakarmienia maluszka. W kokonie może dziecko spać również w swoim łóżeczku, mając własną ograniczoną przestrzeń, jak w łonie mamy. Kokon niemowlęcy jest niezwykle funkcjonalny, łatwy w utrzymaniu czystości i atrakcyjny kolorystycznie, a także pod względem wzornictwa.

Kokon niemowlęcy jest idealnym rozwiązaniem dla mam, które lubią być w pobliżu maluszka, także w nocy. Natomiast śpiworek zapewni bezpieczny i zdrowy sen dziecka w łóżeczku. Każdy z produktów ma swoje zalety i indywidualne potrzeby oraz przyzwyczajenia rodziców, a przede wszystkim mam mogą być podstawą decyzji, czy zaopatrzyć się w śpiworek, czy kokon niemowlęcy.