Terapia uzależnień – kiedy przyniesie efekty

terapia uzależnień Świdnica

Terapia uzależnień może przynieść wymierne efekty tylko wtedy, gdy zdamy sobie sprawę z szeregu korzyści, jakie ze sobą niesie i zrozumiemy dlaczego nasze życie weszło na takie, a nie inne tory.

Jak wskazuje bowiem psycholog i psychoterapeuta – Małgorzata Małek ze Świdnicy, to właśnie praca ze specjalistą pozwala zrozumieć pacjentowi mechanizmy, które nim kierują.

Terapia poznawczo – behawioralna w walce z uzależnieniami

psychologswidnica-malek.pl, to strona na której wspomniana terapeutka tłumaczy, jak wygląda potencjalna współpraca między nią, a pacjentami. Korzystając z dobrodziejstw terapii poznawczo – behawioralnej, Pani Małgorzata ukierunkowuje bowiem relację na wspólne rozwiązanie problemów ustalonych w trakcie rozmów  i konsultacji. W trakcie terapii pewnym zmianom podlegają zatem zachowania, myśli, ale i emocje pacjentów.

Psychoterapia tego typu ma za zadanie zmniejszyć nie tylko depresję, lęki czy innego rodzaju problemy, ale i poprawić relacje z samym sobą i otoczeniem. Te z kolei, są jednymi z elementów swoistej nagrody, która czeka na uzależnionego po wyjściu ze swej matni.

Więzi rodzinne i sfera zawodowa

Po przepracowanej wraz ze specjalistą terapii bardzo dużo zmienia się w relacji małżeńskiej i rodzinnej. Napięcie, lęki i niedomówienia odchodzą w niepamięć, by dać miejsce nowym, o wiele przyjemniejszym odczuciom. Z  czasem poprawie ulega również wzajemna komunikacja, a więzi na nowo nabierają zdrowego i prawidłowego charakteru. Rzecz jasna, cały ten proces nie jest łatwy i szybki. Dla poszczególnych członków rodziny, nowa sytuacja może być dość wymagająca. Należy dać im czas i udowodnić, że zmiana którą przeszliśmy jest prawdziwa.

Fizyczna i psychiczna bliskość, która jest na nowo odbudowywana z całą pewnością choćby w pewnym stopniu wynagrodzi czas, w trakcie którego nadszarpnęliśmy zaufania najbliższych.

terapia uzależnień świdnica

Poprawie i to znacznej ulega również sfera zawodowa. Kwestie służbowe stają się bowiem na nowo dla nas istotne. Po terapii, o ile jest taka możliwość możemy powrócić do poprzednio wykonywanej pracy. Wszystko po to, by odzyskać szacunek, zaufanie i sympatię kolegów oraz szefa.

Swoją postawą, a także przebytą terapią udowadniamy w końcu, że jesteśmy silni, a zaangażowanie które reprezentujemy wymierne korzyści może przynieść także na polu zawodowym. Bywa jednak, że po przebytym leczeniu pacjent decyduje się na pewne zmiany. W takim przypadku styl życia, miejsce pracy, a nawet profesja mogą się zmienić. I nie ma w tym nic dziwnego.

Koniec pewnego etapu życiowego odbywa się wtedy na wielu płaszczyznach.

Poczucie własnej wartości i relacje społeczne

To, co w sposób szczególny będzie dla nas zauważalne po przebytej terapii, to odbudowujące się na nowo poczucie własnej wartości. Stosunek do własnej osoby w trakcie uzależnienia znacząca się bowiem pogarsza. Jesteśmy przekonani o swojej bezwartościowości, a na co dzień mierzymy się w wyrzutami sumienia. W stanie trzeźwości dochodzimy natomiast do momentu w którym ponownie zaczynamy w siebie wierzyć. Zmienia się postrzeganie siebie i innych.

Jeśli mowa o innych, nie sposób pominąć też kwestii relacji społecznych. Te w końcu również się bardzo zmieniają. Zanika poczucie wyizolowania i niezrozumienia, a w jego miejscu pojawia się na nowo odbudowywana sfera towarzyska. Dzięki trzeźwości możemy odnowić stare przyjaźnie i nawiązywać kolejne  – po prostu cieszyć się obecnością ludzi we własnym życiu.

You Might Also Like