Terapie ciepłem – jakim pacjentom można je polecić?
Leczenie za pomocą temperatury jest metodą znaną już od czasów starożytnych. Dzisiaj jednak nie musimy ograniczać się do nagrzanych kamieni zawiniętych w płótno.
Obecnie mamy dostęp do zaawansowanych technologii, dzięki którym terapia ciepłem może być nie tylko skuteczniejsza, lecz może być również prawdziwą przyjemnością. Kiedy warto skorzystać z ciepłolecznictwa i jakie formy może ono przybierać? Dowiesz się w naszym artykule!
Czym jest termoterapia i dlaczego warto z niej skorzystać?
Leczenie odbywa się poprzez wykorzystanie bardzo wysokich (sięgających nawet do 120oC np. w przypadku sauny parowej) lub bardzo niskich (w przypadku krioterapii nawet -160oC) temperatur. W tym artykule skupimy się jednak na ciepłolecznictwie.
Korzystanie z niego przynosi liczne korzyści dla organizmu, takie jak poprawę ruchomości stawów, zwiększenie elastyczności organizmu, czy też poprawę przemiany materii. Warto wspomnieć tutaj również o rozszerzeniu naczyń krwionośnych i przyspieszeniu procesów bakteriobójczych w organizmie, a także o szybszym gojeniu się ran. Terapia ciepłem pomaga również w zrelaksowaniu i wyciszeniu organizmu.
Kto powinien rozważyć terapię ciepłem?
Ciepłolecznictwo z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem dla osób borykających się m.in. ze schorzeniami o podłożu laryngologicznym, krążeniowym, czy też pokarmowym. Będzie ono dobrym rozwiązaniem również w takich przypadkach, jak dna moczanowa, przerost prostaty, czy też choroby ginekologiczne.
To naturalnie nie wszystko. Leczenie ciepłem pomoże również w przypadkach związanych z przeciążeniem, bólami mięśni, stanami zapalnymi stawów i kręgosłupa, reumatyzmem, a także niedowładem kończyn górnych i dolnych, nerwobólami czy też niedowładem.
W jakiej formie może występować termoterapia?
- Kataplazmy – ciepłe okłady z nasion, warzyw lub ziół.
- Okłady z parafiny – parafinę rozpuść w wodzie i powoli nakładaj warstwami na skórę, a następnie owiń folią i przykryj na 30 min.
- Ciepłe kąpiele – pomocne przy bólach mięśni, stawów, a także w przypadku bólów brzucha i kamieni nerkowych.
- Kąpiele w saunie – obecnie do wyboru jest sauna sucha, parowa, mokra, a także sauna na podczerwień. Pojawia się jednak nowa alternatywa w postaci kabin cieplnych, w których istnieje możliwość dopasowania parametrów do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.
W domowym leczeniu bólu nierzadko wykorzystywane są również termofory lub suszarki, jednak w tym drugim przypadku staraj się nie korzystać z takiej formy ogrzewania dłużej niż przez kwadrans. Innym rozwiązaniem jest również zastosowanie poduszki lub koca elektrycznego.
Dlaczego warto regularnie korzystać z sauny?
Optymalna częstotliwość korzystania z zabiegów w saunie wynosi od jednego do dwóch razy w tygodniu. Kąpiele w saunie, o ile tylko nie ma do nich przeciwwskazań, mogą przynieść wiele korzyści dla zdrowia, o których mówimy poniżej.
- Lepsza jakość snu. Dzieje się tak m.in. dlatego że ok. godziny po zakończeniu saunowania pojawia się uczucie zmęczenia, połączone z pełnym odprężeniem, co sprzyja zasypianiu.
- Hartowanie organizmu. Chodzi o przyzwyczajenie organizmu do szybkich zmian temperatur i nauczenie go szybkich reakcji na te zmiany. Poprawia się również ukrwienie błon śluzowych w drogach oddechowych. Przekłada się to na większą produkcję śluzu, co z kolei sprzyja szybszemu usuwaniu bakterii i wirusów z organizmu.
- Odstresowanie. Sauna pomaga obniżyć poziom stresu i zapomnieć o codziennych problemach. Obniża się poziom kortyzolu, dzięki czemu łagodnieją negatywne skutki obniżonego nastroju.
- Zmniejszenie bólu. Wysoka temperatura w saunie pomaga w rozluźnieniu mięśni, a także stymuluje produkcję endorfin, przekładającą się na zmniejszone odczuwanie bóle.
Terapia ciepłem – czy każdy może z niej skorzystać?
Niestety istnieje pewna grupa chorób i dolegliwości wykluczających możliwość korzystania z dobrodziejstw ciepłolecznictwa. Zalicza się do nich nadczynność tarczycy, choroby psychiczne, ciążę, menstruację, hemofilię, nadciśnienie, świeże urazy, gorączkę i wiele innych.
Z tego powodu zastosowanie terapii ciepłem powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem, w celu wykluczenia przeciwwskazań stwarzających poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.