W czym tkwi tajemnica stylu, wyczucia i elegancji?
Wyczucie stylu i poczucie elegancji są bardzo szerokimi pojęciami. Na wypracowanie własnego stylu i elegancji składa się wiele elementów. Drogie, markowe ubrania oczywiście mogą w tym pomóc, ale nie muszą.
Jak moglibyśmy zdefiniować styl?
Styl jest pojęciem względnym. Ja osobiście definiuję do jako zgodność image, który prezentuje dana osoba z faktyczną osobowością tejże osoby. Niektórym osobom pasuje fantazyjny kapelusik, innym długie i luźne ciuchy. I to jest właśnie podstawowa cecha stylu – jego indywidualność i niepowtarzalność. Te cechy są niesamowicie ważne w określeniu własnego stylu. Najistotniejsze jest to, żeby czuć się dobrze w tym, co się na siebie założy. Nikt nie będzie wyglądał dobrze w ubraniach, w których czuje się niekomfortowo i niepewnie.
Drugą cechą stylu jest jej dynamika stylu. Czyli, rozwijając to pseudonaukowe pojęcie na nieco bardziej polskie – niekoniecznie ten sam styl pasuje zawsze do tej samej osoby, lub do otoczenia i sytuacji. Przede wszystkim należy ubrać się adekwatnie do pogody i sytuacji. Na przykład na weselu długa, elegancka sukienka będzie pasować, jednak do pracy czy na wyjście do miasta z koleżankami średnio to pasuje. I tutaj właśnie wkraczamy w świat…
Wyczucia. Pomińmy rozważania na temat konformizmu (czyli jak mam się ubrać, żeby pasować do przyjęcia u znajomych) i nonkonformizmu (czyli dlaczego moja koleżanka ma pomalować ściany na czerwono, bo właśnie do niej się wybieram).
Na czym więc polega wyczucie stylu?
Dobre wyczucie prowadzi do tego, że osoba prezentująca dobre wyczucie zwraca na siebie uwagę w pozytywnym znaczeniu tego słowa. Złe wyczucie objawia się niestety uśmieszkami, wytykaniem palcami i teatralnymi szeptami zaraz po wejściu na imprezę, przyjęcie.
Warto zaznaczyć, że elegancję należy dostosować do sytuacji, okazji i warunków. Oczywiście jeśli zestawi się dwóch panów: pierwszy w garniturze, eleganckich półbutach, a drugi w koszuli, spodniach i adidasach. Z łatwością powiemy, że pierwszy mężczyzna jest bardziej elegancki. Jednak w codziennej sytuacji np. spotykając się w gronie znajomych pierwszy mężczyzna będzie nieadekwatnie ubrany.
Teraz wiedząc czym na pewno elegancja nie jest, skupmy się na tym czym się charakteryzuje:
- drogo nie znaczy lepiej; kupując drogo, ale niedopasowane do Twojej osobowości – tracisz punkty.
- wyskoczyć w żakiecie ze spódniczką na wysokich obcasach – ze znajomymi na grilla nad jezioro? – wybierz strój odpowiedni do sytuacji
- Eksperymentuj z materiałowymi i skórzanymi spodniami i spódniczkami – dodadzą one Ci więcej elegancji
- ubrania ze sklepów second-hand również mogą być eleganckie
- Kup uniwersalne elementy outfitu i dobierz ciekawe dodatki
- Dobierz odpowiednie i wygodne obuwie – źle dobrane potrafi popsuć całkowicie cały styl
Czy mam być stylowa aż do końca życia? Czas i miejsce na luz ogólny
Stanowczo nie. Jest czas i miejsce na czas ogólny luz. W dresach i zwykłym t-shirt-cie można również dobrze wyglądać. Jednak wybranie rozciągniętych dresów i koszulki o dwa rozmiary za dużej powoduje, że nie wygląda się dobrze, a w związku z tym czuje się podobnie. Warto kupić dopasowane dresy, koszulki oraz obuwie, które sprawią, że nawet sportowy styl będzie się dobrze prezentował.
Znaczenie obuwia w dopasowaniu własnego i eleganckiego stylu
Wybranie
Wybranie odpowiedniego outifitu to połowa sukcesu. Dopełnieniem stroju jest dobranie odpowiednich akcesoriów, a także wybranie odpowiednich butów.
Buty stanowią istotny element całego stroju. Może on podkreślić atuty całego stroju, a nawet nadać mu charakteru. Na rynku jest teraz wiele sklepów obuwniczych oferujących różne modele butów, doskonałe do każdej okazji. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne są damskie mokasyny na grubej podeszwie. Są one na tyle uniwersalne, że będą pasować do każdego stylu. Gruba podeszwa pomoże w wyeksponowaniu nogi i dodaniu sobie paru centymetrów. Ponadto można spotkać modele, które mają dodatkowe zdobienia. Mogą one dodać indywidualnego stylu i charakteru całemu outfitowi.