Wyjątkowe wesele dzięki odpowiedniej muzyce
Przygotowania do ślubu rozpoczynają się na kilka miesięcy przed planowaną uroczystością. Mamy wiele spraw do dopilnowania. Zarezerwowanie sali weselnej i ustalenie menu na weselu. Kupno garnituru i sukni ślubnej jest niemniej ważne. Rozesłanie zaproszeń do rodziny i znajomych, dopilnowanie dekoracji. Wreszcie wynajęcie muzyków na wesele.
Spraw jest wiele, wśród nich nie zapominajmy o oprawie muzycznej ślubu. To też jest niezwykle ważna sprawa. Inaczej trzeba podejść do tematu, jeśli jest ślub konkordatowy w kościele a inaczej, jeśli odbywa się w urzędzie.
Ślub kościelny lub konkordatowy
Najczęściej za oprawę muzyczną ślubu w kościele odpowiada organista. Należność za jego usługi można ustalić bezpośredni z nim lub księdzem przy okazji innych opłat. Wielu organistów ma opracowany standardowy repertuar, połączony czasem z występem chóru, oczywiście za dodatkową opłatą. Nie każdej parze młodej taki zestaw musi się podobać. Możemy porozumieć się z księdzem i organistom w sprawie zatrudnienia innych muzyków. Może to być na przykład kwartet smyczkowy, sam skrzypek, gitarzysta z wokalistką. Wybór jest duży, ale musi zostać uzgodniony z księdzem. Nie wszystkie utwory mogą zostać zagrane na ślubie w kościele. Zgodnie z prawem kanonicznym na uroczystości zawarcia związku małżeńskiego nie mogą być prezentowane utwory świeckie. Dlatego też, jeśli wybieramy innego niż organista muzyka, musi posiadać odpowiedni repertuar.
Ślub cywilny
Wybierając sam ślub cywilny sprawa wygląda nieco inaczej. W tym przypadku mamy większy dostęp do interesujących nas utworów. Muzyka, przy której, zawrzemy związek małżeński może być poważna, ale też nic nie stoi na przeszkodzie do zagrania utworów popularnych. Narzeczeni mają możliwość wybrania swoich ulubionych utworów. Należy tylko ustalić tą sprawę z urzędnikiem.
Gdy już wszystko zostanie ustalone warto poszukać muzyków, którzy będą wstanie zagrać to, co chcemy. Kolejną kwestią jest, jaki to ma być zespół? Możemy wybierać spośród różnych rodzajów. Może to być solista na keyboardzie lub z wokalem. Oczywiście kwartet smyczkowy czy chórek też możemy wybrać, ale możemy wybrać także DJ-a na wesele. Zależy to od osobistych muzycznych preferencji – oprawa muzyczna ślubu to kwestia bardzo indywidualna.
Kilka istotnych spraw
Szykując się do ślubu jest wiele ważnych kwestii do dopilnowania. Powoduje to, że przygotowania rozpoczynają się dużo wcześniej. Musimy na przykład zarezerwować wcześniej salę weselną by trafić w wybrany termin.
Bardzo ważna jest oprawa muzyczna i nie chodzi tu tylko o zespół czy DJ-a grającego na weselu. Muzyka podczas uroczystości też ma znaczenie, wzbogaca całą ceremonię. Wyboru należy dokonać z uwzględnieniem formy śluby, czy jest on konkordatowy w kościele czy wyłącznie w Urzędzie Stanu Cywilnego. W obu przypadkach mamy nieco inne pole manewru.