Wyjazd za granicę dla lekarzy

Medycyna

Każdy zawód z dziedziny medycyny jest niezwykle odpowiedzialny. Nie bez powodu zresztą istnieje znana wszystkim przysięga Hipokratesa. Lekarze pełnia jedną z ważniejszych funkcji w naszym społeczeństwie. Sytuacja panująca w Polsce, czyli zbyt niskie zarobki i częsty brak odpowiedniego sprzętu w szpitalach, zmusza ludzi do opuszczenia kraju i podjęcia się pracy w zagranicznym szpitalu. Sytuacja taka może być rozpatrywana na różne sposoby. Z jednej strony jest to bardzo dobra opcja dla lekarza, który zostaje zatrudniony w niemieckim czy norweskim szpitalu. Może on bowiem liczyć na wyższe zarobki i lepsze warunki zatrudnienia. Jednak w polskich szpitalach nadal brakuje specjalistów z różnych dziedzin. Dodatkowo, cała sprawa emigracji lekarzy, można by stwierdzić ‘’stoi w miejscu’’. Przez tę sytuację tak wiele młodych osób wyjeżdża do różnych krajów Europy w celu znalezienia dobrej pracy.

Czy może różnić się praca za granicą od pracy w Polsce?

Wielu z nas zna przynajmniej jedną osobę, która wyjechała za granicę w celu znalezienia pracy. W naszym kraju da się znaleźć porządną pracę, jednak zawód lekarza jest specyficzny i znacznie różni się od reszty zawodów. Zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia ze specjalistą – endokrynologiem, anestezjologiem itp. W wielu krajach możemy liczyć na odpowiedni sprzęt, który znajduje się w szpitalach. Ponadto, za granicą nie spotkamy kolejek liczących parę lat na wizytę u specjalisty. Często praca w polskim i zagranicznym szpitalu może różnic się wysokością zarobków. Można również porównać sposób pracy w większości szpitali w Polsce a za granicą. Polscy lekarze muszą często brać ogromną ilość nadgodzin, nie mają dostępu do profesjonalnego sprzętu. Często również lekarze rezydenci obywają praktykę w danym szpitalu bez możliwości stałego zatrudnienia. Za granicą w większości przypadków sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Lekarze

Jak możemy zdobyć dobrą pracę za granicą?

W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia z emigracją w celu poszukiwania lepszej pracy. Zdobycie pracy za granicą, zwłaszcza w zawodzie może być czasami trudne. Jednak ważne jest skończenie odpowiednich studiów, odbycie praktyk i stażu. Często zdarza się, że polscy studenci decydują się na rozpoczęcie studiów za granicą.

Dzięki temu mogą lepiej poznać kulturę i język danego kraju, oswoić się z obyczajami oraz zasadami panującymi w służbie zdrowia. Poza tym, wiele krajów takich jak Norwegia, Niemcy, Czechy i wiele innych, oferuje godne warunki zatrudnienia i naukę języka polskim pielęgniarkom i lekarzom. Taką szansę mają również studenci pielęgniarstwa czy medycyny. Warto mieć na uwadze tę możliwość, ponieważ wyjazd z kraju dla niektórych jest wielką szansą. Szpitale, które poszukują lekarzy i pielęgniarek, inwestują w potencjalnych pracowników. Dobre warunki, jakie są oferowane, często najbardziej wpływają na decyzję młodych lekarzy.

Polscy lekarze w zagranicznych szpitalach

Zagraniczne szpitale chętnie przyjmują coraz większą liczbę lekarzy z Polski. W środowisku medycznym w Europie dobrze znana jest sytuacja, jaka panuje w Polsce. To dlatego jest tylu chętnych na pełnienie stanowiska lekarza w zagranicznym szpitalu. Jeżeli posiadamy odpowiednie studia, uprawnienia i ukończone staże, możemy ubiegać się o taką pracę. W Internecie wiele osób pracujących za granicą jako lekarze czy pielęgniarki, opowiadają jak wygląda ich życie za granicą, podkreślając jak wygląda ich praca w szpitalu i jaki panują w nim warunki.