Zapalenie pęcherza u dziecka – jak je rozpoznać?

pęcherz

Infekcje dróg moczowych u dzieci to dość powszechny problem, z którym boryka się wielu rodziców. Ich objawy nie są charakterystyczne, dlatego łatwo można przegapić rozwijające się u dziecka zapalenie pęcherza. W przypadku bardzo małych dzieci właściwie rozpoznanie tej choroby jest trudne, a dodatkowo może ona powodować wiele groźnych powikłań. Jeśli jesteś rodzicem, dowiedz się, jak rozpoznać najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza oraz w jaki sposób skutecznie sobie z nim poradzić.

Jakie są przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci?

Zapalenie pęcherza to nic innego, jak infekcja bakteryjna. U małych dzieci zdecydowanie częściej dotyka ona chłopców, natomiast wraz z wiekiem zaczyna być bardziej powszechna u dziewczynek. Do jednej z najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza moczowego jest wrodzona wada układu moczowego. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest także już wcześniej przechorowane zapalenie.

Może pojawiać się ono częściej także u dzieci, które mają problemy z nietrzymaniem moczu i stolca, zaburzeniami czynności fizjologicznych. Rozprzestrzenianiu się bakterii w układzie moczowym sprzyja również nieprawidłowa higiena okolic intymnych.

W jaki sposób objawia się zapalenie pęcherza?

Głównym charakterystycznym objawem tego schorzenia jest ból przy oddawaniu moczu. U małych dzieci może towarzyszyć mu płacz i specyficzne układanie ciała, które może oznaczać właśnie to, że oddawanie moczu sprawia mu dyskomfort. Rodzice bardzo często obserwują u swoich pociech także oddawanie niewielkich ilości moczu w krótkich odstępach czasu. Może temu towarzyszyć również krwiomocz i nieprzyjemny jego zapach.

U dzieci bardzo często pojawia się biegunka, a także ogólny niepokój i rozdrażnienie. Jeśli zaobserwujesz u swojej pociechy niepokojące objawy, które wcześniej nie miały miejsca, to może oznaczać to, że w rozwija się u niej zapalenie pęcherza.

W jaki sposób diagnozuje się zapalenie pęcherza u dzieci?

Jak już wiesz, zapalenie pęcherza daje u dzieci dość trudne do zaobserwowania objawy. Jeśli jednak podejrzewasz, że ta choroba może rozwijać się w organizmie Twojego malucha, to niezwłocznie udaj się z nim na konsultację do specjalisty. Wiele specjalistycznych i godnych polecenia gabinetów lekarskich zapewnia profesjonalne leczenie chorób układu moczowego. Wrocław to jedno z miast w Polsce, w którym takie znajdziesz.

Lekarz, aby ocenić czy faktycznie doszło do zakażenia bakteryjnego układu moczowego, zleca niezbędne badania moczu. Przeprowadza również wywiad lekarski, który ma na celu ocenić, jakie jest ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecka. Najczęściej zlecane są również badania diagnostyczne krwi, a w szczególności ocena poziomu białka CRP. Jeśli bowiem w moczu zostanie wykryta bakteria, wskaźnik ten będzie na wysokim poziomie.

Jak przebiega leczenie zapalenie pęcherza u dzieci?

Długość infekcji bakteryjnej zależy głównie od tego, jaką ma ona postać. Może być ona przewlekła lub ostra. Wpływ na długość, a także na intensywność ma przede wszystkim odporność malucha, a także ilość patogenów. Głównym celem wdrażanego leczenia jest przywrócenie jałowości dróg moczowych, aby nie było w nim obecnych szkodliwych bakterii. W tym celu najczęściej stosuje się odpowiednio dobraną antybiotykoterapię. Leki podawane są dzieciom w formie doustnej, a w przypadku maluchów do 3. miesiąca życia lub gdy zapalenia ma bardzo ostry przebieg, również dożylnie. Niekiedy konieczna jest hospitalizacja dziecka, zwłaszcza jeśli infekcja dotyczy niemowląt. Występuje wtedy największe ryzyko rozwoju ogólnego zakażenia organizmu, co jest stanem szczególnie niebezpiecznym dla zdrowia oraz życia dziecka.

bakterie

Warto zadbać o odpowiednią profilaktykę zapalenia pęcherza u dziecka, w czym może pomóc nauka prawidłowej higieny okolic intymnych. Jeśli Twoje dziecko jest już na tyle duże, powiedz mu jak ma dbać o te wrażliwe miejsca. W przypadku noworodków i niemowląt ogromne znaczenia ma natomiast częste zmienianie pieluszki, aby nie doszło do namnażania się niebezpiecznych bakterii. W zmniejszeniu ryzyka wystąpienia zapalenia pęcherza pomóc może również zachęcanie malucha do tego, aby często korzystał z toalety. Dzięki temu może udać się zapobiec infekcji bakteryjnej układu moczowego u dziecka.

You Might Also Like