Czy można tanio przerobić zwykły rower na elektryczny?

rower

Rowery elektryczne znane są już od bardzo dawna. Jednak dopiero w ostatnich kilku latach zyskały one na popularności, głównie za sprawą postępu, jaki dokonał się w tego typu technologiach.

Początkowo rozwiązanie to było dość kontrowersyjne i zgromadziło zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników na całym świecie. Jednak z czasem coraz więcej osób przekonywało się do tego rozwiązania i obecnie z rowerów elektrycznych korzysta sporo osób zarówno w celach rekreacyjnych jak i wyczynowych. Nic więc dziwnego, że aktualnie marzeniem wielu osób jest posiadanie roweru elektrycznego. 

Niestety taka inwestycja wiąże się zazwyczaj z bardzo dużymi kosztami, na które większość osób nie może sobie pozwolić. Z tego względu część z nich decyduje się na przebudowę swojego własnego roweru na taki wspomagany silnikiem elektrycznym. W jaki sposób można przebudować rower na elektryka i czy jest to rozwiązanie opłacalne?

Jakie są sposoby przerabiania rowerów na ich elektryczną wersję?

Ceny rowerów elektrycznych są nadal dość wysokie, przez co nie każdy może sobie pozwolić na taki zakup. Istnieją jednak rozwiązania, które pozwalają na przebudowę zwykłego roweru na rower elektryczny. Na rynku dostępne są nawet gotowe zestawy, które znacząco ułatwiają cały proces.

Oczywiście, aby podjąć się takiego działania, musimy posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności na temat mechaniki rowerowej, oraz dysponować potrzebnymi narzędziami. Drugą opcją jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego serwisanta, który zajmie się modyfikacją roweru.

Elementy, które będą nam potrzebne podczas przebudowy to m.in.:

 • silnik,
 • bateria,
 • sterownik,
 • czujnik prędkości,
 • manetka,
 • magnetyczny czujnik hamowania lub klamki hamulcowe,
 • komputer sterujący wyposażony w wyświetlacz,
 • zestaw przewodów z wtyczkami.

Części te możemy kupić osobno lub skorzystać z gotowych zestawów, co jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ponieważ unikniemy dzięki temu złego dopasowania poszczególnych części. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę na parametry silnika oraz akumulatora, a także na jakość wszystkich części. Kupując silnik lub zestaw komponentów możemy wybierać między jednostką montowaną centralnie, czyli w korbie roweru lub taką montowaną na piaście koła

Oczywiście oprócz samych części będziemy potrzebowali również zestawu narzędzi, który składa się z takich elementów jak:

 • klucz do suportu,
 • klucz do silnika,
 • klucze do kasety lub wolnobiegu,
 • ściągacz do korby,
 • rozkuwacz łańcucha,
 • zestaw śrub,
 • podkładki pod tarcze oraz kasetę,
 • zestaw śrubokrętów,
 • gumowy młotek,
 • zestaw szprych (w przypadku konieczności ponownego zaplatania koła).

Dlaczego nie warto przerabiać rowerów na wersję elektryczną?

Na przerobienie roweru na wersję elektryczną decydują się najczęściej osoby, które nie posiadają wystarczających środków na to, aby zakupić sobie rower elektryczny. Mogą to być również osoby, które są przywiązane do swojego obecnego roweru, dobrze się im na nim jeździ i przez to nie chcą się z nim rozstawać. 

Warto się jednak zastanowić czy taka modyfikacja roweru jest dobrym rozwiązaniem. Gotowy zestaw do przebudowy może kosztować nawet 2000–3000 zł.  Nie są to jednak wszystkie wydatki, ponieważ jeśli nie posiadamy niezbędnych narzędzi, to również będziemy musieli je kupić. Dodatkowe koszty mogą pojawić się również w sytuacji, gdy nie podejmujemy się sami przebudowy, tylko zlecamy ją profesjonalnemu serwisantowi. 

rowery

Jak widać cena takiej przeróbki nie jest tak niska jak mogłoby się wydawać. Do tego dochodzi również niższa jakość silnika i wszystkich komponentów w porównaniu do napędu elektrycznego stosowanego w gotowych rowerach elektrycznych, a także fakt, że wszelkie przewody łączące silnik z poszczególnymi elementami zestawu będą musiały przebiegać na zewnątrz ramy, co może wyglądać nieestetycznie. 

Obecnie na rynku dostępna jest ogromna ilość różnych modeli rowerów elektrycznych. Ich ceny są znacznie niższe, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, a jakość wykonania oraz możliwości, jakie zapewniają znacznie wyższe. To sprawia, że przebudowa zwykłego roweru na rower elektryczny, nie jest tak opłacalna i często znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego roweru elektrycznego, który oferuje znacznie większe możliwości. Dzięki szerokiej ofercie różnych producentów z pewnością każdy znajdzie na rynku model dostosowany do swojego budżetu oraz wymagań.

You Might Also Like