Kto zostanie prezydentem Szczecina – wybory samorządowe 2018
Kandydatów na zostanie prezydentem Szczecina jest sześciu i wśród nich nie ma żadnej kobiety. Kto jednak z tej szóstki ma najwięcej szans na zostanie głową miasta? Najmłodszy kandydat ma lat 32, z kolei najstarszy ma 63 lata. Oto co warto wiedzieć o poszczególnych osobach kandydujących na miano prezydenta Szczecina.
Bartłomiej Sochański – kandydat z doświadczeniem
Pan Bartłomiej Sochański ma już za sobą jedną kadencję prezydencką w latach 1994-1998, jest więc on osobą z doświadczeniem. W tym roku kandyduje on z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, a jego poparcie w społeczeństwie wydaje się być wysokie.
Pan Bartłomiej Sochański posiada wykształcenie wyższe z dziedziny prawa i przez wiele lat pracował w zakładzie prawa Morskiego Instytutu Rybackiego , z której został zwolniony w roku 1981 przez działanie w opozycji. Pracował także w Szczecińskiej Stoczni Remontowej Gryfia oraz w spółdzielniach mieszkaniowych Dąb i Wspólny Dom, jako radca prawny. Od roku 1987 pan Bartłomiej pracuje jako adwokat i specjalizuje się w prawie gospodarczym, karnym, międzynarodowym oraz w prawach człowieka.
W swoich założeniach, jako prezydent miasta, pan Bartłomiej Sochański pragnie zbudować zewnętrzną, jak i wewnętrzną obwodnicę, kolej metropolitalną oraz pogłębić tor wodny, dzięki czemu możliwe będzie odbudowanie gospodarki morskiej. Szczecin może wiec zyskać naprawdę wiele w swej infrastrukturze właśnie dzięki Bartłomiejowi Sochańskiemu, który dzięki kandydowaniu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości może zrealizować swoje ambitne cele ze względu na kontrakt rządowo-samorządowy „Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.
Inni kandydaci – co warto o nich wiedzieć?
Pozostałych kandydatów na stołek prezydenta miasta Szczecina jest pięciu, co warto o nich wiedzieć? Piotr Krzystek, czyli obecny prezydent, stara się o to stanowisko po raz czwarty z rzędu. Jego kadencja trwa już od roku 2006, czyli 12 lat i przez ten czas wiele osób stało się jego zwolennikami, jednak zyskał on także sporą grupę przeciwników, którzy zarzucają mu przede wszystkim niespełnianie obietnic. Nowy stadion Pogoni Szczecin miał być gotowy do roku 2020, jednak inwestycja opóźni się, a nowo ogłoszony termin jest na rok 2021.
Sławomir Nitras z kolei to kandydat z ramienia Platformy Obywatelskiej, który jako pierwszy ogłosił, że będzie startował na stanowisko prezydenta miasta i najwcześniej zaczął swoją kampanię wyborczą. Swoją kandydaturę popiera słowami, że ma 45 lat i kocha to miasto.
Także Dawid Krystek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej stara się o stanowisko prezydenta miasta. Obecnie pan Dawid Krystek jest radnym miejskim, niestety na razie nie jest wiele wiadomego o jego programie, jedyne co wiadomo, to fakt, iż jest on za finansowaniem metody in vitro.
W walce o fotel prezydencki pojawiają się jeszcze dwa nazwiska – 32-letni Jakub Kozieł z partii Wolność Janusza Korwin-Mikkego i ruchu Kukiz’15 oraz Piotr Czypicki ze Szczecińskiego Ruchu Miejskiego. Pan Piotr Czypicki w swoim programie chce przede wszystkim skupić się na renowacji zdegradowanych dzielnic i ulic miasta. Z kolei pan Jakub Kozieł przede wszystkim chce zlikwidować dług miasta i uchwalić uchwałę, dzięki której nie będzie można tworzyć budżetu z deficytem.
Podsumowanie
Wśród kandydatów na stanowisko prezydenta miasta Szczecina jest wielu ludzi, zarówno doświadczonych, jak i niedoświadczonych. Kto wygra, tego dowiemy się dopiero 21 października.