3 etapy wszycia esperalu – sprawdź, o czym warto wiedzieć

alkohol

Esperal, czyli disulfiram, to wszywka alkoholowa umieszczana pod skórą pacjenta cierpiącego na chorobę alkoholową. Substancja ta uwalnia się w momencie spożycia czystego alkoholu lub zjedzenie produktów, które go zawierają. Jest to jeden ze sposobów leczenia uzależnienia od tego środka odurzającego.

Jak działa esperal?

Substancja, jaką jest disulfiram uwalnia się do organizmu po spożyciu alkoholu, wywołując szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Uniemożliwia ona rozkładanie alkoholu, co związane jest właśnie z występowaniem charakterystycznych objawów, takich jak silny ból głowy, wymioty, nudności, kołatanie serca czy nadmierne pocenie się. Mogą one pojawić się już po 10 minutach od spożycia alkoholu i utrzymywać się od 4 do 10 godzin. Głównym zadaniem tej substancji jest zniechęcenie osoby uzależnionej do sięgania po używkę.

W jaki sposób wszywa się Esperal?

Sam zabieg nie jest skomplikowany i może odbyć się w gabinecie. Najczęściej nie trwa dłużej niż 30 minut i jest bezbolesny. Poszukując sprawdzonego miejsca, w którym można wszyć esperal Wrocław jest jednym z wielu miast, gdzie znaleźć można taki gabinet.

1. Przygotowanie do zabiegu

Mimo, że jest to nieskomplikowany zabieg, to pacjent przed jego rozpoczęciem musi przejść badanie lekarskie, aby można było ustalić, czy jego przeprowadzenie jest możliwe. Substancja ta może bowiem wchodzić w reakcje z lekami zawierającymi alkohol, a także przeciwzakrzepowymi. Nie powinno stosować się wszywki alkoholowej u osób chorujących na serce, dlatego lekarz przeprowadzając wywiad oraz badanie może ustalić, czy przeprowadzenie zabiegu u konkretnego pacjenta jest w ogóle możliwe. Przed samym zabiegiem pacjent jest kontrolowany także pod kątem trzeźwości, gdyż w jego organizmie nie mogą znajdować się nawet śladowe ilości substancji odurzającej.

2. Zabieg

Esperal ma postać niewielkich tabletek, które umieszcza się pod skórą pacjenta najczęściej na łopatce lub pośladku. Rozpuszczają się one stopniowo przez około 8 miesięcy. Po tym czasie można kontynuować kurację, jeśli jest to konieczne. Przed wykonaniem zabiegu organizm musi być całkowicie pozbawiony resztek alkoholu, dlatego pacjent musi przejść wcześniej detoks. Przed założeniem wszywki lekarz stosuje miejscowe znieczulenie, aby złagodzić dolegliwości bólowe. Następnie wykonuje niewielkie nacięcie na skórze w miejscu, w którym ma być umieszczona wszywka. Konkretna dawka substancji dobierana jest na podstawie wagi pacjenta, a także stanu zdrowia.

3. Rekonwalescencja po zabiegu

Jest to zabieg mało inwazyjny, dlatego pacjent nie wymaga rekonwalescencji. Chirurg zakłada na ranę szwy, które po około 10 dniach muszą zostać usunięte. Są one zabezpieczone opatrunkiem, który należy regularnie wymieniać.  Trzeba uważać na to, aby rana nie została zanieczyszczona. Pacjent może wrócić do pełnej aktywności już kilka dni po wykonaniu zabiegu.

O czym trzeba pamiętać decydując się na zabieg?

Pacjent, u którego zastosowana została wszywka alkoholowa musi pamiętać o bezwzględnym zakazie sięgania po alkohol, a także produkty, które go zawierają. Sam zabieg nie wiąże się z żadnymi powikłaniami. Jedynie w miejscu założenia wszywki może pojawić się obrzęk. Wszelkie dolegliwości związane z raną pooperacyjną należy zawsze skonsultować z lekarzem, który oceni jej stan. Bardzo ważne jest to, że decyzja o zastosowaniu wszywki alkoholowej musi zostać podjęta samodzielnie przez pacjenta. Przed zabiegiem podpisuje on bowiem dokumenty dotyczące tego, że jest świadomy tego, co robi oraz z jakimi konsekwencjami musi liczyć się, jeśli mimo zaleceń sięgnie po alkohol.

Wszycie esperalu można traktować jako środek pomocniczy w walce z nałogiem. Pełni on bowiem funkcję strażnika i pomaga w zwalczaniu chęci sięgnięcia po alkohol. Szansa na to, że esperal pomoże wyjść z nałogu jest największa, gdy pacjent sam tego chce i robi wszystko, aby tak się stało. Oprócz środków awersyjnych, jakim jest właśnie esperal, warto także szukać wsparcia w odpowiednich instytucjach. W wyjściu z uzależnienia pomóc może właściwie dobrana i przeprowadzona terapia lub pobyt w zamkniętym ośrodku. Dzięki temu walka z nałogiem może być skuteczna. 

You Might Also Like