Mama pracująca w wakacje

Mama w pracy

Rodzinne życie latem staje na głowie. Maluch nie chodzi jak co dzień do przedszkola, tylko chce się bawić, pływać, biegać z kolegami…, a Ty przecież idziesz do pracy. Kto zaopiekuje się maluchem? Tata? Dziadkowie? Opiekunka?

Urlop – razem czy osobno

Latem zazwyczaj wyjeżdżasz nad morze lub w góry. Możesz zastanawiać się, czy dobrym wyjściem nie byłoby spędzanie urlopu na zmianę z mężem (np. Ty wyjeżdżasz z malcem na dwa tygodnie, a potem kolejne dwa spędza z nim Twój partner). W ten sposób dziecko byłoby z Wami przez dłuższy okres i połowę wakacji mielibyście już zaplanowaną. Jednak maluchowi potrzebna jest też obecność obojga rodziców, świadomość, że stanowicie jedność. To buduje w nim poczucie bezpieczeństwa. Zresztą Tobie także należą się miłe chwile z partnerem i czas na czułą rozmowę. Dlatego przynajmniej część urlopu zaplanuj tak, byście byli wszyscy razem.

Dziadkowie na medal

Na część wakacji musisz znaleźć dla malca opiekę. Najczęściej wybór pada na dziadków. Co jednak zrobić, jeśli mieszkają daleko i musielibyście dziecko powierzyć im na dłużej, np. na miesiąc? Rodzice często lękają się, jak ich maluszek zniesie tak długą rozłąkę i czy poradzi sobie z tęsknotą.
Wiele zależy od charakteru dziecka i dotychczasowych jego kontaktów z dziadkami. Jeśli do tej pory były intensywne, a maluch na wieść o wyjeździe podskakuje z radości, możesz być spokojna. Na pewno miło spędzi wakacje, a wyjazd będzie dodatkowym bodźcem do pogłębienia przyjaźni między maluchem a babcią i dziadkiem. Poza tym takie kontakty pozwalają dziecku na jeszcze większy rozwój – wszak dziadkowie mają dużo cierpliwości, czasu i chęci, by pokazać wnukom świat. Pamiętaj jednak, że jeśli maluch wyjeżdża na dłużej, powinnaś go w weekendy odwiedzać.

Potrzebna niania od zaraz

Jeśli bierzesz taką ewentualność pod uwagę, popytaj znajomych, czy nie mogliby Ci polecić zaufanej opiekunki. Oszczędzisz sobie dylematów, czy Twój wybór był trafny. Możesz także zwrócić się o pomoc do agencji opiekunek. Przed wizytą wypisz swoje preferencje: w jakim wieku ma być opiekunka, czy powinna mieć referencje. Nie zapominaj, że to okres letni, więc wybrana przez Ciebie pani powinna być energiczna, by mogła biegać za maluchem po placu zabaw, i pełna pomysłów, by każdy dzień przynosił miłe wrażenia.

Dyżurne przedszkole

Dziecku, tak jak dorosłemu, należą się wakacje. Czy chciałabyś swój urlop spędzać w „dyżurnej” pracy, nawet jeśli nie musiałabyś tam pracować? Pewnie i Twój malec woli przez pewien czas odpocząć od codziennych zajęć. Jeśli jednak nie masz wyjścia, sprawdź, jaka placówka będzie pełniła wakacyjny dyżur. Gdy podejmiesz już decyzję, zgłoś ją do dyrektora macierzystego przedszkola, który listę dzieci wyśle placówce dyżurującej. Inaczej jest z przedszkolami prywatnymi, które zazwyczaj przynajmniej przez jeden miesiąc wakacji są otwarte i maluch nie musi aklimatyzować się w nowym miejscu. Pamiętaj, że bez względu na to, kto będzie opiekował się Twoim przedszkolakiem, najważniejsze dla niego jest poczucie stabilności i możliwość urozmaiconego wypoczynku. Jeśli będziesz pewna swego wyboru, maluch szybciej przyzwyczai się do zmian.

Wakacje w mieście

Jeśli Twoje dziecko nie wyjeżdża nad morze, czy na wieś, możesz mieć poczucie, że umykają mu najpiękniejsze momenty lata. Ale wcale tak nie musi być. Wystarczy trochę rozejrzeć się dookoła, by znaleźć wiele sposobów na atrakcyjny wypoczynek. Pobliski park, ogród botaniczny czy podmiejski lasek to idealne miejsca na spacery i podglądanie przez dziecko przyrody. To nic, że maluch był tam już wiele razy. Naprawdę doskonale potrafi bawić się i odkrywać nowe rzeczy w miejscach dobrze mu znanych. A do zabawy wystarczą piłka, liście o różnych kształtach, rower czy hulajnoga. Jeśli pozwolisz dziecku rozwinąć inwencję, zobaczysz, jak potrafi cieszyć się latem, a i Ty sama możesz pójść w jego ślady.

Mama

Lato w mieście nie musi być nudne

  • Skorzystaj z naszej ściągawki i sprawdź, jak możesz maluchowi zorganizować wakacje w mieście. Zobaczysz, że wcale nie musi być nudno!
  • Park lub ogród botaniczny. Na trawie można urządzić piknik. Zieleń to doskonałe miejsce na zabawy z piłką czy skakanką, a także na podglądanie przyrody.
  • Zoo. Słoń z długą trąbą, małpki robiące bardzo śmieszne miny – zwierzęta na pewno zainteresują ciekawskiego kilkulatka.
  • Basen. Musi być czysty, z wydzielonym miejscem dla maluchów. Dodatkową atrakcją jest zjeżdżalnia do wody czy brodzik do pluskania.
  • Wesołe miasteczko. Karuzele, bujane koniki, samochody to atrakcje uwielbiane przez dzieci. Pamiętaj jednak, by sprawdzić, czy są bezpieczne. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, powinnaś zgłosić je straży miejskiej.
  • Festyny. Informacji o nich możesz szukać w gminie. Na takich imprezach są atrakcje dla dorosłych, np. koncerty, ale także dla maluchów (np. występy klaunów czy wystawy kotów).
  • Kino, teatr. Doskonała rozrywka w pochmurne dni. Maluchy bardzo lubią przedstawienia teatralne. Najważniejsze to dowiedzieć się, dla dzieci w jakim wieku spektakl jest przeznaczony.

Weekend dla rodziny

Jeśli Twój maluch spędza wiele dni pod opieką babci czy w przedszkolu dyżurnym, w weekendy zarezerwujcie sobie czas tylko dla niego. Dziecko będzie wtedy wiedziało, że jest bardzo ważne i łatwiej zrozumie, że w tygodniu musicie chodzić do pracy. Od czasu do czasu zabieraj malca na sobotni wyjazd za miasto: nad jezioro czy zalew lub na pobliską działkę w leśnej okolicy. W ciszy i spokoju łatwiej będzie o rozmowy, zwierzenia i ciekawe, radosne zabawy.

You Might Also Like