Jak długo utrzymuje się trądzik niemowlęcy?

Trądzik to choroba zapalna gruczołów łojowych, a także ujść mieszków włosowych. Powszechnie kojarzy jest z wiekiem nastoletnim, jednak dotyka również osoby dorosłe, a nawet niemowlaki.

Gruczoły łojowe u niemowląt są niewielkich rozmiarów, a więc teoretycznie nie powinien wydobywać się z nich łój w tak dużej ilości. Z różnych powodów opisanych w dalszej części tekstu, niestety, pojawia się ten problem. Mówi się, że trądzik niemowlęcy dotyka nawet 20% dzieci.

Kiedy i dlaczego pojawia się trądzik niemowlęcy?

Trądzik niemowlęcy bywa czasem mylony z trądzikiem noworodkowym, warto zaznaczyć, że trądzik noworodkowy dotyczy zmian skórnych tylko w trakcie pierwszych tygodni życia, natomiast o trądziku niemowlęcym mówi się od 3 do 16 miesiąca życia dziecka.

Przyczyn wystąpienia trądziku niemowlęcego może być kilka. Może się on pojawić z powodu niewłaściwej pielęgnacji, np. niektóre kosmetyki mogą zapychać pory skóry (dotyczy to zwałaszcza produktów, które w składzie posiadają oleje mineralne) i podrażniać twarz dziecka. Również niektóre środki piorące bywają uczulające dla skóry malucha. Częstą przyczyną jest po prostu wpływ hormonów, androgeny pochodzące z mleka matki pobudzają pracę gruczołów łojowych niemowlaka i przez to prowadzą do zwiększonego wydzielania się sebum i powstawania wyprysków.

Zdarzają się też sytuacje, w których trądzik pojawia się z powodu przegrzania lub gorszej jakości materiału ubranka noszonego przez dziecko, np. słabo przepuszczającego powietrze.

Jakie są objawy trądziku niemowlęcego?

Jeśli chodzi o objawy trądziku niemowlęcego, to nie różnią się one od trądziku znanego z późniejszych lat życia. Na twarzy dziecka, głównie na policzkach, ale również na czole i brodzie, pojawiają się krosty, czasem będące tylko potówkami, a innym razem tworzą się ropne wypryski.

Można więc spodziewać się wystąpienia u dziecka:

  • krost,
  • zaskórników,
  • cyst,
  • grudek.

W przypadku ropnych zmian lub trudno gojących się krost na twarzy niemowlęciu może towarzyszyć ból. Czasem zdarza się, że dziecko zatrze te zmiany i spowoduje rany, przez co istnieje ryzyko powstania blizn.

Gdzie się zgłosić po poradę w sprawie trądziku niemowlęcego?

Pojawienie się u niemowlaka trądziku potrafi wystraszyć rodziców, jednak powinno zachować się spokój i wybrać się do odpowiedniego lekarza – w województwie wielkopolskim może być to pediatra dla pacjentów z Wrześni, przyjmujący w CM Jerzykowo. 

Początkowe krostki jeszcze nie powinny tak bardzo martwić, ale wystąpienie zmian ropnych koniecznie musi zostać pokazane specjaliście. Wizyta w medycznej placówce w takim przypadku zwykle kończy się przepisaniem odpowiednich leków i maści. Wizyta u lekarza pediatry powinna być wystarczająca. Wyjątkiem może być sytuacja, w której trądzik jest bardzo zaawansowany lub gdy lekarz ma pewne wątpliwości – wtedy dziecko może zostać skierowane do dermatologa. Zazwyczaj jednak lekarz rodzinny wystarcza.

Jak powinno się go leczyć?

Leczenie trądziku powinno się oddać w ręce lekarza. Pod żadnym pozorem nie powinno się wyciskać tych zmian skórnych, może to tylko przynieść więcej szkód. Pediatra po zapoznaniu się z przypadkiem, przepisze dziecku odpowiednie środki. Najczęściej są to maści, a więc stawia się na leczenie miejscowe. Czasem wystarczą zwykłe kremy, np. zawierające cynk, a czasem będą konieczne silniejsze leki dostępne na receptę. Przy bardziej zaawansowanym rozwoju trądziku lekarz może zdecydować się na podanie leków doustnych.

Jak długo może on trwać?

W przypadku trądziku niemowlęcego należy przygotować się na to, że może on utrzymywać się na ciele dziecka nawet do kilku miesięcy. W zależności od stopnia rozwoju zmian skórnych i przyjętego sposobu leczenia – okres ten może się wydłużyć lub skrócić. Zmiana skórna jest jednak możliwa do szybkiego wyleczenia. Po zdiagnozowaniu tej choroby dobrze jest zwracać większą uwagę na kosmetyki oraz jakość ubrań czy poszewek, które mają kontakt ze skórą dziecka.

Nie ma powodów do zmartwień

W większości przypadków trądzik niemowlęcy nie jest groźny i ładnie się goi, ale nie powinno się lekceważyć pierwszych objawów. Szybka konsultacja z lekarzem pediatrą umożliwi wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

You Might Also Like