Małoinwazyjne leczenie dyskopatii lędźwiowej
Dyskopatia to problem, który najczęściej powoduje bóle kręgosłupa. Może dotyczyć każdego jego odcinka – od szyjnego, poprzez piersiowy, aż do lędźwiowego, którego dyskopatia występuje najczęściej. Niestety jest to schorzenie, które może utrudniać życie. Choroba ta polega na tym, że krążek międzykręgowy po pewnym czasie ulega degradacji i zanikają tam naczynia krwionośne, pozostawiając puste kanały. To właśnie przez to maleje sprężystość tego miejsca. Warto nadmienić, że jest to choroba przewlekła.
Na szczęście istnieje wiele różnych metod, jak można sobie radzić z leczeniem dyskopatii. Najwięcej metod obejmuje dyskopatię lędźwiową, która stanowi około 70% wszystkich przypadków tej choroby. Pacjent z tą chorobą ma do wyboru wiele możliwości – od tradycyjnych metod chirurgicznych, aż po metody małoinwazyjne z wykorzystaniem endoskopu. Jakie zatem istnieją możliwości do wyboru, jeżeli bierze się pod uwagę wyłącznie możliwości bezpieczne i małoinwazyjne, przy których istnieje najmniejsze ryzyko powikłań po zabiegowych? Po jakim zabiegu rekonwalescencja będzie szybka i szybko będzie można wrócić do aktywności zawodowych?
Metoda Discogel
Discogel to małoinwazyjna metoda leczenia różnych dyskopatii, nie tylko tej lędźwiowej. Jej zdecydowaną zaletą jest skuteczność. Dzięki niej można szybko przeprowadzić odbarczenie struktur nerwowych. Poza tym jest to procedura zaledwie jednego dnia (czyli pacjent w szpitalu przebywa przeważnie do 24 godzin!) a czas powrotu do zdrowia i aktywnego funkcjonowania jest krótki. Trwa on od 4 do 8 tygodni, w trakcie których, pacjent powinien trzymać się zaleceń, które dostał od lekarza.
Kolejną bardzo ważną zaletą tego zabiegu jest jego wygoda! Przede wszystkim jest on małoinwazyjny – co oznacza, że nie trzeba wykonywać skomplikowanych metod chirurgicznych. Poza tym zabieg ten wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym.
Ze względu na brak wykorzystywania metod chirurgicznych, metoda Discogel nie pozostawia żadnych blizn po zabiegu. Jest ona także na tyle dobra, że w trakcie jednego zabiegu można dokonać leczenia przepuklin w dwóch odcinkach kręgosłupa na raz. Discogel jest więc czymś, dzięki czemu można pozbyć się bólu w zaledwie jeden dzień!
Metoda SED-YESS
Metoda ta wymaga użycia endoskopu. Za jej pomocą można usunąć zarówno przepuklinę, jak i wypuklinę dysku, przez dostęp tylno-boczny. Dzięki temu można ominąć kanał kręgowy, w którym znajduje się wiele ważnych i delikatnych rzeczy takich, jak rdzeń kręgowy, naczynia, korzenie nerwowe czy worek oponowy. Uszkodzenie tych struktur jest dość częstym powikłaniem przy tradycyjnych operacjach, przy których może także występować krwawienie, a rekonwalescencja jest znacznie dłuższa.
Warto zatem poddać się zabiegowi SED-YESS, który jest małoinwazyjny i ma jeszcze kilka innych zalet. Przede wszystkim, sam zabieg jest wykonywany bardzo szybko – trwa on zaledwie od 30 do 45 minut. Po nim pacjent w szpitalu pozostaje około dwóch dni. Nie odbija się to więc na aktywności zawodowej pacjenta, który szybko może wrócić do pracy. Zdecydowanie warto jest więc się poddać czemuś, co jest zarówno bezpieczne, jak i skuteczne. Takie zabiegi dają najlepsze efekty!
Podsumowanie
Dyskopatia lędźwiowa, jak już zostało wspomniane, stanowi aż 70% wszystkich przypadków tej choroby. Jej objawami są bóle w kręgosłupie w odcinku lędźwiowym, które promieniują aż do kończyn. Bóle te zmniejszają się podczas leżenia, a wzrastają w trakcie chodzenia, dlatego osoba z dyskopatią stara się za wszelką cenę jak najmniej ruszać.
Jakie są przyczyny dyskopatii? Krążki międzykręgowe tracą swoją wytrzymałość oraz elastyczność ze względu na starzenie się organizmu. Przyczyną może być także uszkodzenie pierścienia włóknistego, przez co na zewnątrz (do kanału kręgowego) wydostaje się substancja galaretowata.
Warto więc, przy wystąpieniu dyskopatii udać się do lekarza jak najwcześniej i ustalić z nim odpowiednie leczenie, ponieważ dzięki temu można uniknąć wiele bólu w trakcie wykonywania codziennych czynności. Na szczęście bez problemu można wybrać takie metody leczenia, które są małoinwazyjne i bezpieczne. Lekarze w Polsce są w stanie je wykonywać i mają nawet bardzo duże doświadczenie w ich wykonywaniu!