Rehabilitacja domowa w pigułce
Z domowej rehabilitacji mogą skorzystać zarówno osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci pod opieką dorosłych. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej firm oferujących domowe wizyty specjalistów, którzy pomogą pacjentom zadbać o aktywność fizyczną.
Rehabilitacja na rachunek NFZ
Jakie przyrządy są najczęściej wykorzystywane? Jak wygląda rehabilitacja w domu? Z możliwości rehabilitacji w domowych warunkach możemy skorzystać dzięki NFZ, wtedy zajęcia będą bezpłatne, lub możemy zdecydować się na usługi oferowane przez firmy zajmujące się tą branżą. Wybierając drugą opcję, możemy dowolnie ustalić terminy spotkań oraz dobrać długość trwania zajęć do indywidualnych preferencji. Jeśli nasz stan zdrowia wymaga regularnych wizyt, w większości placówek możemy z góry zarezerwować taką opcję.
Ceny wizyt znacznie się różnią. Zależnie od wielkości miasta mogą być ona wyższe lub niższe. Za 60 minutowe zajęcia będziemy musieli zapłacić od 60-80 zł. Na cenę wpływa także sam rodzaj zajęć oraz wszelkie przyrządy, które specjalista będzie musiał ze sobą zabrać. Mimo to, gorąco polecamy z korzystania usług renomowanych gabinetów, takich jak Global Therapy.
Rehabilitacja w domowym zaciszu
Z usług domowej rehabilitacji chętnie korzystają osoby starsze, które z różnych powodów nie mogą dojeżdżać do placówek. Niekiedy nie pozwala na to ich stan zdrowia, a czasami jest to zależne tylko od osobistych preferencji. Zajęcia seniorów skupiają się na wzmocnieniu siły, kondycji i koordynacji ruchów. Często wykorzystywanym sprzętem są rowery stacjonarne lub elektryczne rotory do rehabilitacji kończyn dolnych i górnych.
Specjaliści stawiają również duży nacisk na trening siłę dłoni, w związku z tym osoby starsze często ćwiczą min zaciskanie palców na miękkich piłkach. W podeszłym wieku bardzo często zdarzają się wypadki podczas codziennych czynności. Poślizgnięcia i stłuczenia należą do najczęstszych. Dzięki rehabilitacji skutecznie możemy zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom.
Rehabilitacja w domu często jest pomocna kobietom w ciąży i ma na celu zniwelowanie bólów kręgosłupa, napięcia mięśniowego oraz obrzęków. Regularne ćwiczenia powalają odpocząć i zrelaksować się przyszłej mamie. Najpopularniejsze ćwiczenia to te z wykorzystaniem dużej piłki. Istnieje mnóstwo ćwiczeń z jej użyciem, dzięki którym samopoczucie kobiety znacząco się poprawi.
Prewencja od najmłodszych lat
O poprawną postawę ciała należy dbać od najmłodszych lat. Rodzice w trosce o swoje pociechy często decydują się na zapisanie ich na zajęcia rehabilitacyjne lub korzystają z możliwości ćwiczeń w domu. Rehabilitanci przy pracy z dzieckiem wykorzystują często maty masujące, worki sensoryczne wypełnione np. kaszą, gumy oraz ciężarki. Stosując się do zaleceń specjalistów, dzięki regularnym zajęciom problem płaskostopia czy garbienia się szybko znika.
Ponadto warto pamiętać, ze w znanym, domowym zaciszu dziecko będzie mogło spokojnie pracować nad swoją kondycją i nie będzie się niczym krępowało ani wstydziło. Ciekawe i pełne wyzwań ćwiczenia będą świetną rozrywką dla każdej pociechy.
Artykuł powstał dzięki współpracy z Global Therapy.